PROGRAM KINA A VÝSTAVY NA TURNOVSKU V KVĚTNU

0

Květnová nabídka městského kina v Žižkově ulici, mj. asi poslední v jeho historii, neboť kino se bude stěhovat do malého sálu Střelnice, přináší mj. režijní debut exprezidenta Václava Havla. Závěr měsíce obstará premiéra dalšího pokračování Pirátů z Karibiku. Z výstav je dobré upozornit na prezentaci partnerského německého města Idar-Oberstein, která bude v klenotnici zdejšího muzea zahájena 5. května. Podle odborníků jde o jednu z nejlepších kolekcí šperků, která kdy toto vyhlášené německé šperkařské město reprezentovala. V květnu můžete také zajít na zajímavou výstavu do Galerie Maxiart na náměstí Českého ráje, na které se představí přední čeští žijící i nežijící výtvarníci.

MĚSTSKÉ KINO BIO RÁJ V ŽIŽKOVĚ ULICI
* Středa 4. května od 20.00 hodin: SUBMARINO. Dánský film ve filmovém klubu. Syrové severské drama o dvou bratrech rvoucích se se životem.

* Čtvrtek 5. a pátek 6. května od 20.00 hodin: OBŘAD. Thriller USA. Neortodoxní kněz (Anthony Hopkins) ukazuje studentovi exorcismu temnou stranu víry.
* Sobota 7. května od 20.00 hodin a neděle 8. května od 17.30 hodin: ODCHÁZENÍ. Bývalý prezident a dramatik Václav Havel debutuje jako režisér filmovou verzí své stejnojmenné celosvětově úspěšné hry.
* Středa 11. května od 20.00 hodin: LEPŠÍ SVĚT. Dánsko-švédský film. Dva kamáradi ze školy čelí šikanování…

* Čtvrtek 12. a pátek 13. května od 20.00 hodin: FIGHTER. Drama USA. Rockyovský snímek o boxu v ringu i v životě s Markem Wahlbergem a Christanem Balem v hlavních rolích.
* Pátek 13. a sobota 14. května od 17.30 hodin a neděle 15. května od 15.00 hodin: MEDVÍDEK PÚ. Animovaný film USA. Známé postavy Medvídka Pú a jeho kamarádů Kryštůfka Robina, Prasátka, Králička a pochopitelně Ijáčka od studia Walta Disneyho.
* Sobota 14. května od 20.00 hodin a neděle 15. května od 17.30 hodin: KRÁLOVA ŘEČ. Britsko-australsko-americké drama. Jeden z vítězů letošních Oscarů je dokonale postavené drama stojící na hereckých výkonech Colina Firtha a Geofrreyho Rushe.
* Středa 18. května od 20.00 hodin: KAŽDÝ SÁM PRO SEBE A BŮH PROTI VŠEM. Osudy nalezence Kašpara Hausera ve filmovém zpracování Wernera Herzoga (filmový klub).
* Čtvrtek 19. a pátek 20. května: ZDROJOVÝ KÓD. Americko-francouzský film. Jake Gyllenhaal v akčním thrilleru popisujícím příběh vojáka, který se probudí v těle neznámého muže a zjišťuje, že se právě zapojil do náročné mise. Cílem této mise je najít útočníka, který má na svědomí výbuch chicagského příměstského vlaku.

* Sobota 21. května od 20.00 hodin a neděle 22. května od 17.30 hodin: HLAVNĚ NEZÁVAZNĚ. Romantická komedie USA. Žádná romantika, žádné randění, žádné předehry, žádné mazlení, žádná žárlivost, žádné lži, žádné výčitky a žádné společné snídaně. Jen čistý sex. S Ashtonem Kutcherem a Natalií Portman.
* Středa 25. května od 20.00 hodin: ZŮSTANE TO MEZI NÁMI. Chorvatsko-srbsko-slovinská komedie. Balkánská star Miki Manojlovic v příběhu plném tělesných radostí, které ale zakrývají životní prázdnotu.
* Čtvrtek 26. května až sobota 28. května vždy od 17.30 a 20.00 hodin a neděle 29. května od 10.00 hodin: PIRÁTI Z KARIBIKU: NA VLNÁCH PODIVNA. Akční fantasy film USA. Kapitán Jack Sparrow (Johny Depp) je zmítán obavami z kapitána pirátské lodi i z ženy, kterou v minulosti miloval (Penelope Cruz).

VÝSTAVY
* V MUZEU ČESKÉHO RÁJE v Turnově
: Stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum j
e pro návštěvníky otevřené od úterý do neděle od 9.00 do 16.00 hodin, o víkendu je polední pauza 12.00 – 13.00 hodin. Bližší informace získáte na webových stránkách muzea: www.muzeum-turnov.cz

Výstavy v muzeu:

KLENOTNICE MUZEA: Idar-Oberstein Kreativ, výstava známých rytců z Idar-Obersteinu. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 5. května od 17.00 hodin za účasti starostů obou partnerských měst, potrvá do 26. června. Jde o jednu z nejprestižnějších kolekcí, která kdy partnerské město reprezentovala.

Galerie muzea: Židovský Turnov. Výstava potrvá do 8. května. Od 19. května do 30. srpna zde proběhne výstava HOMO FABER – výstava prací nositelů certifikátu ministerstva kultury – „Nositel tradice tradičního lidového řemesla“. Zahájení výstavy proběhne ve středu 18. května od 16.00 hodin za účasti zástupců ministerstva kultury, Libereckého kraje a Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici. Doplní je atraktivní podívaná na práci vybraných mistrů uměleckého řemesla, kteří se zahájení výstavy zúčastní.  U této příležitosti proběhne třídenní setkání nositelů tradice lidového řemesla a regionálních pověřených pracovišť pro plnění koncepce péče o tradiční lidovou kulturu.

Výstavní sál muzea (3. patro): Jaroslava Kurandová – retrospektivní výstava obrazů a plastik. Výstava potrvá od 12. května do 26. června.

Kamenářský dům – Český ráj a Pojizeří J. V. Scheybala. Nová stálá expozice. V Kamenářském domě probíhají výtvarné dílny pro děti i dospělé, funguje tu i kroužek pro školní děti „Malý muzejník“.
O podrobnosti si napište na e-mail: kamenarskydum@muzeum-turnov.cz

 

* DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH. Nová expozice na statku nese název „Chléb se peče – polévka se vaří aneb na statku ve všední den i ve svátek“.

 

* GALERIE SAFÍR v Muzeu Českého ráje: : AKTY A ZÁTIŠÍ od autora B. J. Šmída. Výstava potrvá do 4. června.

 

* GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje. Ukázky výroby granátových šperků. Broušení českých granátů. Výstava mapující vývoj a zpracování granátových šperků a broušení českých granátů. Do 27. května zde probíhá výstava grafiky a olejů Vlasty Matoušové a plastik a rytého skla Věry Pánkové (potrvá do 27. května). Otevřeno po – pá 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00 hodin.

* Galerie MAXIART, náměstí Českého ráje, čp. 4. V pátek 6. května mezi 17.00 – 20.00 zde proběhne slavnostní otevření nové letní prodejní výstavy, na které si budete moci prohlédnout a zakoupit díla předních žijících i nežijících výtvarníků. Zastoupeno bude přes dvacet autorů. Například: Jaroslav Klápště, Jan Kanyza, Josef Jíra, Jiří Salaba, Jan Kristofori, Kristian Kodet, Jaroslava Solovjevová, Olbram Zoubek, Vladimír Komárek, Zuzana Kadlecová a další. Výstava potrvá do 17. září. Hudební doprovod při zahájení obstará DUO TANGOFON (M. Hybler – piano, K. Knop – kontrabas). Galerie je otevřena od úterý do pátku v době od 13.00 do 17.00 hodin a v sobotu od 9.00 do 12.00 hodin. Více na www.galerie.maxiart.cz

 

* SYNAGOGA v Krajířově ulici. Od května do července bude na ženské galerii přístupná původní výstava „Granátový imunoglobin: Čeští vědci s pohnutým dětstvím oceněni prestižní cenou České imunologické společnosti vyrobenou v Turnově“. Doprovodnou výstavou bude putovní výstava Židovského muzea v Praze „Příběhy dětí – kresby dětí z terezínského ghetta“. Slavnostní vernisáž výstav proběhne v pátek 13. května v 16.00 hodin. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.

 

* VÝSTAVY V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ ANTONÍNA MARKA, Jeronýmova ul., čp. 517:

– Česká krajina. Výstava obrazů Karla Janáka, kulturní sálek knihovny – čajovna (potrvá do 31. května).

– Básník a pohádkář Karel Jaromír Erben. Výstava o životě a díle u příležitosti jeho 200. výročí narození. Dětské oddělení a galerie na schodech.     

 

* MALÁ SKÁLA, výstavní síň ARVA PATRIA v Boučkově statku. Výstava obrazů Františka Hodonského: Lužní zahrady – sochařská zátiší.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.