ZÁKLADNÍ ŠKOLA V ULICI 28. ŘÍJNA HOSTILA PARTNERY Z POLSKÉHO JAWORU

0

ZŠ v ulici 28. října v Turnově, lidově zvaná „dívčajda“, již několik let partnersky spolupracuje s pátou základní školou v polském Jaworu. Spolupráce obou škol za celou dobu partnerství prošla vývojem. Od úvodních „seznamovacích“ návštěv zástupců obou škol přešla spolupráce až do dnešní podoby, která se nese především ve znamení společných, většinou týdenních projektů, které se daří připravit za přispění dotačních příhraničních fondů Euroregionu Nisa. Díky tzv. fondu malých projektů mohly děti obou škol doposud prožít týdenní lyžařský kurz v Pasekách nad Jizerou, běžkařský týden v polských Jakuszycích, učit se vodním sportům na Máchově jezeře nebo absolvovat zážitkový kurz ve Sloupu v Čechách a v Malé Skále.

Právě v Malé Skále proběhl poslední projekt. Pro naše polské partnery jsme připravili sportovně – turistické aktivity, které dnešní Malá Skála nabízí. Zdejší turistické centrum toho nabízí opravu hodně a my jsme si nasadili pomyslnou programovou laťku skutečně vysoko. V rámci projektu jsme totiž následně měli připravit závěrečné setkání obou partnerů projektu, kterým bylo jednodenní setkání v Turnově. Má dnešní Turnov co nabídnout sportovně založeným žákům šesté třídy?

Kde jinde začít takové setkání než v novém sportovním areálu v Maškově zahradě. Polská skupina byla velice příjemně překvapena zimním stadionem a službami, které se zde nabízí. Tím máme na mysli půjčení bruslí s možností využití různých pomůcek pro bruslaře začátečníky. A nutno říci, že těch byla na polské straně většina, včetně polských učitelů. Druhá skupina si vyzkoušela venkovní in-line dráhu okolo bazénů, přičemž jsme opět mohli využít z nabídky místní organizace, která nám bez problémů dodala lektory a zapůjčila brusle včetně ochranných pomůcek.

Odpolední program jsme si objednali u TJ Turnov, která nám ve svém sport baru připravila sportovní nabídku v podobě cvičení na trampolínkách, jízdy na spinningových kolech a sportování v hale. A protože jsme předpokládali, že pro chlapce nebude příliš atraktivní cvičení na trampolínkách, připravili jsme jim v parku za letním kinem krátký závod v orientačním běhu. Velice nás překvapilo, že jsme se k němu vůbec nedostali, protože
ve chvíli, kdy naši polští partneři spatřili nové herní prvky v městském parku, bylo tzv. rozhodnuto. Čeští a polští chlapci se dokázali po dobu, která byla vyčleněna na orientační běh (45 minut), bavit na nových atrakcích. Na této fázi projektu bylo velice zajímavé, že část polských chlapců začala navazovat neformální vztahy s českými děvčaty, která si sem přišla „zařádit“ po škole.

Po skončení sportovního programu jsme navštívili ještě místní bowlingové dráhy, přičemž chlapci se přemístili do tenisové haly a dívky šly společně na bowling do „BB“. V 16.15 odjížděly polské děti od „dívčajdy“, kde program oficiálně končil. Z výrazů tváří polských dětí bylo jasné, že jediné, po čem nyní touží, je odpočinek v podobě spánku, a to pokud možno po celé zpáteční cestě do Jaworu. Z konstatování polských učitelů jsme vyrozuměli, že program se moc líbil a že máme být hrdi na možnosti, které v Turnově máme. Jako projektový manažer řešící programovou náplň celé akce jsem s nimi musel v duchu souhlasit. Současný Turnov má opravdu co nabídnout a za naše město se nemusíme stydět.

Nyní žáky obou škol čeká týdenní zimní pobyt v Pasekách nad Jizerou. Pak je řada na polské partnerské škole, která chystá cyklistický týden na polské straně Krkonoš v kombinaci se splouváním doposud vodácky neobjevených polských řek.

Na závěr svého článku si dovolím tzv. vyseknout poklonu vedení „dívčajdy“, která dlouhodobě pro své žáky tyto projekty připravuje. Nejenže pro své žáky nabízí něco navíc, ale například v případě zimních projektů výrazně šetří kapsu rodičů žáků školy. Zimní týdenní projekt je totiž zároveň realizován jako lyžařský kurz, na který tak rodiče nemusejí výrazněji doplácet ze svého.

Manažer projektu Zbyněk Báča, zbynek.baca@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.