TYPICKY PRÁZDNINOVÁ KAUZA: ZAHÁJENÍ OPRAVY ZADNÍHO PALÁCE NA VALDŠTEJNĚ ZNEMOŽNILI NETOPÝŘI!

0

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normální tabulka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“;} V těchto dnech měly začít práce na opravě krovu zadního paláce na Valdštejně. Nezačnou. Obvykle start prací brzdí nedostatek finančních prostředků. Nyní je to jiné. Nástup zedníků znemožnili netopýři. „Pro netopýry nastalo nejšťastnější období v roce, protože vyvádějí mladé, pro nás to ale znamená složitou situaci, protože část dotačních peněz na opravu musíme proinvestovat ještě letos,“ řekla starostka města Hana Maierová.

Podle ní nyní odborníci řeší, jak budou moci práce pokračovat v zimním období a jestli půjde rozebranou střechu paláce nějak provizorně zastřešit. Netopýr patří mezi nejohroženější a současně nejchráněnější živočišné druhy. Ochránci přírody proto logicky zakázali se zhruba stovkou netopýrů s mladými jakkoli manipulovat a rušit je. Stavebníci musí počkat, až budou mláďata soběstačnější. A to bude nejdřív koncem září.

 

V letošním roce má začít první etapa prací na opravě zadního paláce. Celkové náklady na jeho opravu, ale i opravu vyhlídky na skalní město a sanaci přilehlých skal jsou ve výši 5,5 milionu korun. Radnici se podařilo získat dotaci z Libereckého kraje a z ministerstva kultury, z Programu na záchranu architektonického dědictví.

Letos se začne opravou střechy a krovů paláce, práce budou pokračovat i v příštím roce. Vstup do zadní části hradu bude omezen. 

 

Valdštejn patří mezi perly Českého ráje. Po Troskách a Sychrově je to nejnavštěvovanější památka v kraji. Celkově tu od počátku 90. let minulého století bylo investováno přes 300 milionů korun. Vlastní provoz hradu, jehož vlastníkem je Město Turnov, je v podstatě soběstačný. Například v loňském roce sem přišlo přes 73 tisíc turistů a celková vybraná částka ze vstupného činila 1,8 milionu korun. Z toho se zaplatí veškeré náklady včetně platů pracovníků a ještě zbude na běžné opravy.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.