TURNOVSKÉ DĚTI UMÍ KOMUNIKOVAT V ANGLIČTINĚ

0

„Do you understand?“ ozývá se, když vstoupím do dveří interaktivní učebny základní školy ve Skálově ulici v Turnově. Žáci deváté třídy souhlasně přikyvují. Právě zde probíhá jedna z hodin s cizojazyčnou lektorkou Lisou Powley. Posadím se vedle učitelky angličtiny Romany Fričové, která své žáky sleduje z poslední lavice. „Žáci jsou spokojeni,“ sděluje mi, „pochopili, že se v cizím jazyce dorozumí. Jsou pak více motivováni i v klasických hodinách.“

Lisa právě zadává dětem téma rozhovoru. V měsíci listopadu je seznamuje s tématem „Zdraví“. Žáci pracují ve dvojicích, baví se anglicky, občas jim uteče české slovíčko. Když něčemu nerozumí, Lisa jim vše vysvětlí. Samozřejmě anglicky. Stejně tak se snaží naučit je správné výslovnosti opakováním složitějších slovíček.

n200911301351_zap_525_09_angl„Yes, I like teaching,“ prozradí Lisa a dodává, že se žáky a studenty, kteří byli do jejich hodin vybráni, nejsou žádné problémy. Jsou snaživí a chtějí komunikovat.  A to je přece cílem projektu, jehož nositelem je turnovské vzdělávací centrum. V jeho rámci navštěvuje cizojazyčná lektorka turnovské základní a střední školy, ve kterých vyučuje anglický jazyk, a to zcela zdarma. Systematické vzdělávání s cizojazyčnou lektorkou na všech školách současně nemá v Turnově obdoby!

 

 „V rámci projektu bude cizojazyčná lektorka po tři roky působit na školách,“ vysvětluje Lenka Krupařová, finanční manažerka projektu, „zároveň proběhnou metodické semináře pro učitele a v rámci snazšího přechodu žáků základních škol na střední školy vytvoříme e-learningový kurz.“

 

A co samotní žáci? Jak hodnotí hodiny s novou vyučující? „Moc se mi dnešní líbila hodina, učili jsme se části těla a různé další pojmy týkající se zdraví,“ vysvětluje dívka z deváté třídy. Její spolužák přikyvuje: „Lisa s sebou měla obvazy, se kterými jsme trénovali první pomoc. Samozřejmě v angličtině.“ „Když něčemu nerozumíme, zeptáme se,“ shodují se oba.

 

Jana Pekařová

Vzdělávací centrum Turnov o.p.s.

pekarova@vctu.cz

 

Informace o projektu jsou dostupné na www.vctu.cz/anglictina. Ve speciální sekci, která je otevřená pouze koordinátorům projektu, tedy učitelům anglického jazyka partnerských škol, jsou metodické materiály, které mohou učitelé využívat.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.