VYŠLA NOVÁ KNIHA O PĚNČÍNĚ

0

Na křtu knihy o Sezemicích v prosinci roku 2014 začal krystalizovat nápad věnovat knihu o historii i současnosti také obci Pěnčín, tedy Pěnčínu a všem jeho místním částem – Vitanovicím, Střížovicím, Albrechticím, Zásadě, Kamení a Červenici. Nyní, po více jak čtyřech letech intenzivních prací, je kniha mezi námi a od pondělí 23. listopadu k dostání v budově obecního úřadu. Slavnostní křest, který by si zasloužila a který by byl závěrečnou tečkou za úsilím šestnáctičlenného autorského kolektivu, bohužel nedovolují současné restrikce.

Kniha „Pěnčín: Život mezi Ještědem a Jizerou“ je již pátou publikací z volné řady dějin obcí, které spojuje shodné jádro užšího autorského týmu, grafické pojetí i uspořádání kapitol, vždy ale respektující specifika konkrétní lokality. První byly již zmíněné Sezemice (2014), následovaly Kacanovy (2016), pak Příšovice (2018) a loni Všeň s Ploukonicemi a Mokrým. A další obec je již v přípravách k vydání na léto 2023…

„Na 287 stranách proputujeme pravěk i středověk Pěnčínska, jemuž dominovala tvrz v Albrechticích. V kapitole o geologii poznáme, co se skrývá (nejenom) pod povrchem, budeme hned několikrát trpět s místními obyvateli během brutálního plenění jejich domovů za třicetileté války, vzpomeneme padlé v obou světových válkách, příběh pilota Borise Vlasáka, který zahynul při pádu MiGu u Pěnčína na jaře roku 1962, zabrouzdáme do těžkých 50. let spojených s perzekucí rolníků,“ přibližuje Pavel Jakubec, pod jehož autorským vedením kniha vznikla.
Své samostatné kapitoly zde mají památky, školství, silniční a cestní síť, církevní správa, spolky i s Pěnčínem nerozlučně spjatý sport. Z hloubi soudních spisů poznáme příběh zastřeleného hajného Vojtěcha Čermáka, nahlédneme do minulosti i současnosti zdejšího sadařství, poznáme významné rodáky a osobnosti, které v obci působily nebo stále působí, a samozřejmě nezapomeneme ani na pěnčínské kořeny Václava Laurina.

Texty autorů z paměťových institucí zdejšího regionu doplňuje více než 600 historických a aktuálních fotografií, map, plánů a dalších reprodukcí.
„Za celý realizační tým přeji knize, ať si najde stálé místo ve vašich knihovnách,“ uzavřel Pavel Jakubec. Ten se bude nyní podílet na nové knize o Turnově, která má pod taktovkou ředitele Knihovny A. Marka Jaroslava Kříže spatřit světlo světa v roce 2022. Ve stejném roce má vyjít Jakubcova knížka – katalog historických nápisů z celého okresu do roku 1800. Poté je na řadě další díl volné edice obcí – v roce 2023 to bude kniha o Přepeřích.

Obálka knihy

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.