PRVNÍ POLOLETÍ ROKU 2008: HASIČI VYJELI K 1874 PŘÍPADŮM

0

V průběhu první poloviny letošního roku vyjížděly jednotky požární ochrany Libereckého kraje celkem k 1874 událostem, při nichž bylo zraněno 412 osob převážně v důsledku dopravních nehod. Celkem 323 osob bylo zachráněno a 84 hasiči evakuovali z místa zásahu, 34 lidí následkem mimořádné události zemřelo, nebo je hasiči nalezli již bez známek života. V přímé souvislosti se zásahovou činností utrpělo 9 hasičů zranění.

V první polovině roku hasiči Libereckého kraje uhasili 427 požárů, při nichž vznikla škoda ve výši 33 639 600 korun. Dále pomáhali odstraňovat následky 489 dopravních nehod, ve 157 případech likvidovali nebezpečné látky a uniklé ropné produkty, ve 427 případech poskytli technickou pomoc, živelní pohromy si vyžádaly pomoc ve 242 případech a 132 výjezdů bylo označeno jako planý poplach.

Největší četnost výjezdů jednotek požární ochrany našeho kraje bylo zaznamenáno na územní okresu Liberec – 687 výjezdů za 6 měsíců. Na území okresu Česká Lípa řešily jednotky požární ochrany 478 událostí, v okrese Jablonec nad Nisou 356 a v okrese Semily 353 událostí. Největší počet událostí (543), řešili profesionální i dobrovolní hasiči v březnu. Počet událostí navýšilo řádění orkánu Emma, který zasáhl Liberecký kraj 1. a 2. března. Jen v těchto dvou dnech pomáhali hasiči u přibližně 250 případů.

Co se týká samotných požárů, tak v přímé souvislosti s nimi utrpělo 28 osob zranění a jeden člověk byl usmrcena. Jednalo se o řidiče motocyklu Yamaha, který 10. května 2008 po střetu s osobním vozem na komunikaci u Železného Brodu podlehl následkům zranění. Vůz i motocykl začaly následkem nehody hořet (viz snímek). Výše přímé škody způsobené požárem činila v tomto případě 400 tisíc korun.

Nejčastější příčinou vzniku požáru byla ve 40 případech technická závada. V 35 případech se jednalo o úmyslné zapálení, 25 požárů bylo způsobeno používáním otevřeného ohně, 10 požárů vzniklo při zakládání ohňů v přírodě, 8 požárů vzniklo závadou na komínovém tělese, 7 požárů způsobili neopatrní kuřáci svou nedbalostí a za 2 požáry mohou děti. Ostatní požáry nebyly dále došetřovány.

Na Turnovsku došlo za 1. pololetí roku 2008 pouze k jedinému závažnému požáru, a sice ve středu 11. června v Křečovicích u Rovenska pod Troskami, kde hořel rodinný dům a stodola. Škoda byla odhadnuta na 900 tisíc Kč.

Autor:
por.
Mgr. Iva Michalíčková
tisková mluvčí HZS Libereckého kraje

michalickova@hzslk.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.