TO TU JEŠTĚ NEBYLO: DVA TURNOVÁCI V ČELE REPUBLIKOVÉ STRANY

0

V sobotu 5. prosince byl na sjezdu Strany zelených v Brně zvolen podle očekávání předsedou strany Ondřej Liška, který získal 170 hlasů z 252 platných. Jeho protikandidáti nenašli dostatečnou podporu – Matěj Stropnický dostal 60 hlasů a Jan Linhart pouze šest hlasů. Liškův mandát v čele strany je tedy poměrně silný, strana se nyní v průzkumech veřejného mínění pohybuje těsně kolem pětiprocentní hranice pro vstup do parlamentu. Liška podle agentury ČTK především všechny ve straně vyzval k jednotě. Z pohledu Českého ráje je nesmírně zajímavé, že se do předsednictva strany dostali i dva Turnováci, to tu v historii nikdy nebylo!

n200912052001_zap_535_09_pelcPodle očekávání byl prvním místopředsedou Strany zelených zvolen předseda liberecké krajské organizace František Pelc, který ve volbách porazil pražského radního Petra Štěpánka a sympatizanta vnitrostranické opozice Milana Přívratského. Pro nezasvěcené bude asi velkým překvapením, že druhou místopředsedkyní se stala Martina Pokorná, známá protidálniční aktivistka a turnovská zastupitelka. Třetím místopředsedou je Martin Ander, který pozici místopředsedy uhájil (ve vedení strany je předseda, tři místopředsedové a tři členové předsednictva).

Martina Pokorná poskytla bezprostředně po volbě TvA krátký rozhovor:

 

* Gratulujeme, z pohledu Turnova je to historická volba. To tu ještě opravdu nebylo, aby z jednoho města byli dva místopředsedové republikové strany…

… já to upřesním, my bydlíme s Františkem v jedné ulici, takže nejen z jednoho města, ale z jedné ulice!“

 

* Co pro vás volba znamená osobně a co znamená pro náš region?

Pro mě osobně je to další závazek a vyplnění asi posledního zbytku volného času, který mě zbyl. Výzvu jsem ale přijala, tak se budu snažit co nejlépe obstát. Pro Liberecký kraj je to obrovský úspěch, když se dva jeho zástupci stanou místopředsedy strany. Doufám, že se to odrazí i na výsledku jarních parlamentních voleb.

 

* Budete dál působit v turnovské komunální politice?

Vzhledem k tomu, že jsem opoziční zastupitelkou, tak samozřejmě zůstanu. Na zasedání se s kolegy připravujeme zodpovědně a případné pozměňovací návrhy, které předkládáme, zase nezaberou tolik času. Co se týká mého dalšího pokračování v komunální politice, za rok jsou volby, dosud jsem se nerozhodla, jestli se na kandidátku vůbec dám zapsat, nebo jestli svým kolegům budu pouze krýt záda ze zadních pozic. Pokud ale v zastupitelstvu budou minimálně Ota Jarolímek a Ivan Kunetka, mám jistotu, že tam budou lidé, kteří mají moji absolutní důvěru. Potom možná není nutné, abych tam musela být já. Otázka je to ale ještě předčasná.

 

* Co vaše zvolení místopředsedkyní strany znamená pro boj proti trasování dálnice R35 středem Českého ráje?

Je to maximální posílení boje proti severní variantě trasy R35.

 

* Děkujeme za rozhovor.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.