Z nabídky posledního adventního víkendu 2008 jsme vybrali dvě akce, které trochu vybočují. Ochotníci z Olešnice do svého repertoáru přidali novou hru, tentokrát ryze autorskou, když pojednání o tom, jak čerti k mobilům přišli, napsal člen souboru Miloš Marek. Druhá akce se odehrála v místě duchovní Brány Českého ráje pod rozhlednou Hlavatice – oslavu zimního slunovratu se společným vánočním zpíváním a keltským rituálem „alban arthuan“ (zrození světla) tu pořádala Svobodná škola umění.
Dva rozdílné zážitky. V sobotu 20. prosince do posledního místečka zaplněný sál hostince v Olešnici. A příjemná hříčka pro děti o tom, že i čerti potřebují komunikovat moderně a že i zloděj má ještě dostat šanci, aby ukázal, že se může polepšit. A že zlo v podobě správce pekla bylo Luciferem náležitě potrestáno, to je přece tradiční pohádkový závěr. Nezbývá než se těšit na reprízu v Olešnici, nebo při nějaké akci pro děti na Turnovsku.
V podvečer neděle 21. prosince zhruba padesátka zájemců přišla k duchovní Bráně do Českého ráje pod rozhlednou na Hlavatici. Společné zpívání vánočních koled u improvizovaných jesliček s Ježíškem ve skalní jeskyni a potom prastarý keltský rituál, to byla letošní poslední akce v místě duchovní brány, která leží na samém prahu Zlaté stezky Českým rájem.
„Noc 21. prosince je nejdelší v roce. S východem slunce se začíná den opět prodlužovat. Naši předkové prožívali tuto noc jako jednu z nejdůležitějších v roce, oslavovali a uctívali příchod světla,“ uvedla výtvarnice Iveta Sadecká, která nově pod hlavičkou Svobodné školy umění akce pod Hlavaticí organizuje. Podle ní v nejdelší noci v roce, kdy je nejvíc temnoty, musí každý světlo hledat především sám v sobě a napomoci mu přicházet. S rozbřeskem nového dne začíná nové zrození. Nového roku i božího dítěte…
Tento jedinečný zážitek si budete moci zopakovat. Slunovratové rituály a rituály rovnodennosti jsou součástí slavností koloběhu roku, ta nejbližší se pod Hlavaticí uskuteční na Velikonoce 2009.