VODNÉ A STOČNÉ V ROCE 2011 BUDE DRAŽŠÍ O DVĚ KORUNY

0

Rada Vodohospodářského sdružení Turnov schválila po zhruba tříměsíčním opakované projednávání ceny vodného a stočného pro rok 2011. Zjednodušeně a stručně lze konstatovat, že vodné roste o 2,5 %, stočné o 4 % a celková cena o 3,2 %, tedy o 2 Kč/m³. Nová cena je stanovena pro města Turnov, Semily, Lomnice nad Popelkou, Jilemnice, Rokytnice nad Jizerou, Rovensko pod Troskami a obce Přepeře, Ohrazenice, Kacanovy, Olešnice, Vyskeř, Troskovice, Rakousy, Malá Skála, Líšný, Loučky, Tatobity, Ktová, Žernov, Benešov u Semil, Chuchelna a Benecko (tedy pro členské obce VHS).

Vodné je stanoveno na 36,49 Kč (bez DPH) a stočné na hodnotu 28,95 Kč (bez DPH). Celková součtová cena vodného a stočného činí 65,44 Kč (bez DPH). Nárůst celkové ceny bez DPH představuje 2,01 Kč, a to z 63,43 Kč v roce 2010. Po započítání DPH (10 %) je vodné stanoveno na hodnotu 40,14 Kč a stočné na hodnotu 31,85 Kč.  V součtu činí celková cena s DPH 71,99 Kč. Nárůst celkové ceny představuje 2,22 Kč z 69,77 Kč v roce 2010 (vloni to bylo víc, a sice 6,56 Kč).

Podle oficiální tiskové zprávy předsedy Rady sdružení Milana Hejduka měl vlastník vodohospodářské infrastruktury (VHS) při stanovení ceny na rok 2011 lehčí úlohu než v minulých letech, protože se mu podařilo úspěšně projít procesem koncesního řízení a provést výběr nejvýhodnějšího provozovatele na příštích 10 let.  Nemusel tedy s provozovatelem absolvovat obtížná jednání o výši jednotlivých nákladových položek v kalkulaci, protože jejich hodnota byla předložena provozovatelem v soutěžní koncesní nabídce. 

„Provozovatel majetku – Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. – předal v koncesním řízení z pohledu vlastníka velmi výhodnou nabídku, která pro VHS přinesla svým dopadem skvělé finanční podmínky. Zejména vyšší nájemné sloužící pro obnovu a investice majetku VHS. Je současně důležité, že také pro zákazníky přineslo koncesní řízení vyšší kvalitu i rozsah prováděných služeb za srovnatelné meziroční náklady a současně zásadní ponížení zisku provozovatele. Všechny popisované peněžní vstupy proto přinesly velmi malý tlak na navyšování ceny vodného a stočného,“ uvedl Hejduk.

 

Zástupci měst a obcí ve VHS využili této optimální situace a předem stanovili, že mají pro rok 2011 zájem navyšovat cenu co nejméně, a to proto, že v předchozích letech musela být úprava ceny daleko výraznější. Díky koncesi však i malý nárůst ceny přinesl potřebný nárůst nájmu. Z nájmu je prioritně hrazen vlastní podíl investora na akci Čistá Jizera. V příštích letech z něj budou financovány další klíčové akce, na které VHS získá dotační prostředky. Je to například intenzifikace čistírny odpadních vod v Benecku, vodovod a kanalizace v Malé Skále a v Rovensku pod Troskami, vodovody v Líšném, Tatobitech, odkanalizování Přepeř, intenzifikace úpraven vody v Jilemnici a Příkrém atd.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.