STANOVENÍ CENY VODNÉHO A STOČNÉHO NA ROK 2009

0

Úprava ceny byla schválena na jednání rady Vodohospodářského sdružení Turnov ve čtvrtek 4. prosince t. r., a to jako výstup z přibližně tříměsíčního opakovaného projednávání. Je stanovena pro města Turnov, Semily, Lomnice nad Popelkou, Jilemnice, Rokytnice nad Jizerou, Rovensko pod Troskami a obce Přepeře, Ohrazenice, Kacanovy, Olešnice, Vyskeř, Troskovice, Rakousy, Malá Skála, Líšný, Loučky, Tatobity, Ktová, Žernov, Benešov u Semil, Chuchelna a Benecko.

Nárůst ceny: Základní nárůst ceny je schválen o 8,25 % u vodného a o 20 % u stočného. Nárůst u celkové ceny vodného a stočného je 13,09 %. Sazba DPH zůstala shodná, tedy nebyla ze strany státu upravována.

 

Celková cena (za metr krychlový): Vodné je stanoveno na 32,68 Kč (bez DPH) a stočné na hodnotu 25,31 Kč (bez DPH). Celková součtová cena vodného a stočného činí 57,99 Kč (bez DPH). Nárůst celkové ceny představuje 6,71 Kč, a to z 51,28 Kč v roce 2008. Po započítání  DPH  (9 %) je vodné stanoveno na hodnotu 35,62 Kč a stočné na hodnotu 27,59 Kč. Tedy v součtu činí cena s DPH celkem 63,21 Kč. Nárůst celkové ceny představuje 7,32 Kč, a to z 55,89 Kč v roce 2008.

 

Zdůvodnění úpravy cen: Vlastník vodohospodářské infrastruktury, VHS Turnov, požadoval při letošním jednání větší navýšení nájemného, a to zejména u stočného, aby mohl v příštích letech naplnit státem stanovené závazné požadavky na obnovu provozovaného majetku. Současně potřebuje navýšit prostředky na přípravu a financování rozvojových investičních projektů, na něž je možnost získat značné finanční prostředky z fondů Evropské unie. Realizovat tyto akce je zároveň podmínkou Evropské unie vůči České republice, která musí do roku 2010 splnit její požadavky na kvalitu vypouštěných odpadních vod. Nejde jen o akci Čistá Jizera, ale také o připravovaný rozsáhlý rozvoj vodohospodářské infrastruktury na Benecku, Malé Skále, v Rovensku pod Troskami, Líšném, Tatobitech, Přepeřích a na území dalších členů sdružení. 

Provozovatel majetku, Severočeské vodovody a kanalizace, a. s., požadoval na vlastníkovi zohlednit další vysoký nárůst cen elektrické energie, některých chemikálií, nakupovaných surovin  a také potřebný nárůst průměrné mzdy základních provozních pracovníků s cílem stabilizovat jejich kvalitu.

 

V letošním roce mělo na úpravu ceny současně vliv započítání odpisů po ukončení první etapy probíhající rekonstrukce ČOV v areálu Cutisin v Jilemnici, která slouží pro čištění odpadních vod z celého města. Ve vodném muselo dojít po zásadním nenaplnění plánu prodeje v roce 2008 k přehodnocení plánu pro příští rok s tím, že jsou nastaveny přibližně shodné odhady, jako je skutečnost v letošním roce. Podstatným dopadem bylo také započítání navýšených provozních nákladů po realizaci speciálních technologií na čištění  vody ve vodojemu Václaví a nárůst spotřeby elektrické energie díky investicím do nových čerpacích stanic odpadních vod.

Pozitivem celého projednání je skutečnost, že na základě dohody s provozovatelem bude plánovaná výše jeho oprávněného zisku ponechána na shodné výši jako v minulém roce.

 

Ing. Milan Hejduk, předseda Rady sdružení VHS Turnov

hejduk@vhsturnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.