DVĚ NOVÉ KNIHY NA PULTECH KNIHKUPECTVÍ

0

Letos na podzim se českorajská knihovnička rozrostla o dva tituly, které oslovují místní obyvatele stejně jako návštěvníky regionu. Obě stojí za pozornost. První kniha, kterou chceme představit, je půvabná publikace s názvem Krajinou domova z dílny Vladimíry a Bohumila Jakouběových. A také především zapomenutého fotografa Petra Matouška, který dokumentoval venkovská stavení v Českém ráji před sto lety. Kromě něho jsou v knize práce i dalších autorů, jako byli například Jiří Šolc, Jan Prousek, Jan Šimon nebo V. J. Scheybal.

n201010111207_zap_315_010_knihyKniha představuje proměny lidové architektury Pojizeří za uplynulé století, zasvěcený text Vladimíry Jakouběové doprovázejí i soudobé fotografie Bohumila Jakoubě. Celek je holdem českorajské, resp. pojizerské vesnice a sepětí zdejších lidí s přírodou. „V archivu Muzea Českého ráje máme mimořádnou kolekci skleněných negativů několika autorů z přelomu 19. a 20. století, mezi nimi ční dílo dnes už zapomenutého amatérského fotografa Petra Matouška, který tehdejší lidovou architekturu v Pojizeří poctivě zmapoval. V knížce je na 300 fotografií, které z velké části zachycují chalupy, které již nestojí. Ze snímků jsem vybírala hlavně ty s lidmi, protože mají úžasnou dobovou atmosféru,“ přiblížila autorka Vladimíra Jakouběová. Knížku získáte za doporučenou cenu 270 Kč v pokladně turnovského muzea a u knihkupců v regionu. Vydalo ji turnovské muzeum za grantové podpory ministerstva kultury a ve spolupráci se Spolkem přátel Muzea Českého ráje.

n201010111207_zap_316_010_knihyDruhou knížkou jsou Zázraky přírody od známého propagátora českorajské flóry a fauny Zdeňka Mrkáčka, jinak zaměstnance Správy CHKO Český ráj. Je to jeho v pořadí čtvrtá samostatná publikace. Autor v ní shrnuje svoji zhruba pětiletou práci v podobě zajímavých snímků především volně žijících ptáků. Mrkáček jako velký znalec přírody našeho regionu dobře ví, kde žijí výři, ledňáčci, či vzácní orlové mořští.

 

n201010111207_zap_317_010_knihy„Na předem vytipovaná místa vycházím ještě v noci, abych již před rozbřeskem byl na místě a příroda mě víc vzala na vědomí. Někdy je mé několikahodinové čekání zbytečné, jindy se podaří takový unikátní snímek, jako samice výra s mláďaty přímo na hnízdě, nebo předávání potravy mezi dvěma poštolkami,“ přibližuje Mrkáček přípravu knížky, což podle něho znamenalo asi 700 hodin čekání na ten správný a neopakovatelný záběr. V knize najdete 108 snímků převážně živé přírody Českého ráje, kniha vyšla v nákladu 1200 výtisků, doporučená cena je 250 Kč a obdržíte ji u knihkupců v regionu. Knížka byla vydána u příležitosti 190. výročí založení městské knihovny A. Marka v Turnově a 55. výročí CHKO Český ráj.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.