ŠPATNÁ ZPRÁVA PRO NÁVŠTĚVNÍKY A OBYVATELE ČESKÉHO RÁJE

0

Od pondělí je v přírodním koupališti na rybníku Bažantník u autokempu v Sedmihorkách zakázáno koupání kvůli množství toxických sinic. Zprávu jako první přinesla agentura ČTK, kterou informovali pracovníci Krajské hygienické správy v Liberci. Na Turnovsku je zoufale málo míst, kde by se ve vedrech, která nyní panují, mohli návštěvníci nebo domácí zchladit. Každý rok se tento problém opakuje a omílá ze všech stran. Každý rok bez řešení.

V tomto světle se jeví likvidace koupaliště v Dolánkách jako nesmysl a chyba. Možná, že koupaliště mohlo být opraveno jen provizorně, jako to udělali na mnoha jiných místech republiky. Ona i tak úprava areálu v Dolánkách do současné podoby, spočívající v zavezení bazénů, zbourání šaten a dalších objektů, stála miliony. Jistě, v době likvidace koupaliště tu byl mecenáš Horáček, který slíbil Turnovu miliardu na aquapark v Maškově zahradě. Pan Horáček bohužel zemřel a radnice má dnes již několikátou studii, což dohromady stálo statisíce a možná miliony, realizaci areálu ale radní a zastupitelé nakonec nedávno zastavili. Počkáme, až se začne stavět  Wellness centrum na Všeni, možná, že potom ani areál v Turnově nebude potřeba. Ano, luxusní lázně za Všení za miliardu mají skutečně vyrůst, podle posledních informací investor čeká už jen na stavební povolení, a když bude, začne se ještě teď v létě a za dva roky se v tamních bazénech budou lidé koupat. Jestli to ale vyřeší kompletně i problém Turnova, to dnes nikdo se stoprocentní jistotou neví. Nikde zatím oficiálně nezaznělo, jaké služby budou na Všeni vlastně pro neubytované poskytovány, jestli opravdu bude moci budoucí koupaliště využít kde kdo, a hlavně za kolik… Proto dnes odpovědní v Turnově celkem logicky vyčkávají. Co vlastně stavět? Kluziště, krytý bazén nebo venkovní koupaliště?

A mezitím další generace dětí a další tisíce návštěvníků z Českého ráje odjíždějí a doma říkají: Je tam hezky, ale koupali jsme se jen ve sprše, představte si, Český ráj, a žádné pořádné koupaliště. – Když tedy nepočítáte malá koupaliště v Kacanovech a Bělé, která jsou ale na velikost spádového území naprosto nedostačující, studenou Jizeru plnou kamenů a pár rybníků, kde kvalitu vody nikdo nekontroluje a jsou to navíc většinou „bahňáci“. Zde, a bohužel i nově v Sedmihorkách, by do vody neměli chodit těhotné ženy, malé děti nebo lidé, náchylní na různé alergie a kožní nemoci. Po koupeli je žádoucí pořádně se osprchovat – to je informace pro ty, kteří zákaz poruší a do vody přece jen vlezou. Že jim hrozí vyrážky, bolesti břicha, střevní a kožní potíže, je nasnadě. A to není zrovna dobrý suvenýr z Českého ráje, že?

n200707181312_zap_184_07_koupani

n200707181315_zap_185_07_koupani

n200707181317_zap_186_07_koupani

K tématu také viz anketa na tomto serveru, ve které v době zpracování tohoto textu hlasovalo 181 lidí. Venkovní koupaliště v Turnově chybí 107 hlasujícím, 38 nechybí a 36 lidem chybí, ale chápou, že jsou důležitější věci.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.