ZÁŘIJOVÝM KULTURNÍM POZVÁNKÁM NA TURNOVSKU VÉVODÍ VÝROČÍ ČMUKAŘŮ

0

Kristova léta Čmukařů a významné výročí jejich principála Jardy Motýla Ipsera, to je asi hlavní lákadlo nabídky akcí první poloviny letošního září. Není mnoho amatérských divadelních souborů, které by za 33 let udělaly Turnovu takové jméno za humny. V mnoha směrech jsou Čmukaři ojedinělí. První polovina září, to jsou ale i akce v synagoze, švestkobraní ve Šťastné zemi, významné výročí Riegrovy stezky, Gymplgest. Inu, posuďte sami:

Pátek 4. září
* Od 19.00 hodin začíná v restauraci U Studničků v Tatobitech beseda na téma: SOUČASNÁ ARGENTINA A PARAGUAY OČIMA NAŠICH  KRAJANŮ. Pořádá Občanské sdružení Dědina. Besedu povede Jindra Krous, který v minulých třech letech působil jako učitel u krajanské komunity v Argentině, nyní pracuje v paraguayském Coronel Bogado. S Jindrou Krousem přijedou také jeho žáci a naši krajané: pan Blahoslav Verlík z argentinského Chaca a pan Jaroslavo Mašek z Paraguaye.

 

Sobota 5. září

* Ve 13.00 hodin začíná v atriu u muzea program sestavený k 60. narozeninám OLDŘICHA JANOTY, nestora českých písničkářů. Přát mu přijedou kamarádi i kolegové z branže.

* Občanské sdružení Dědina v Tatobitech zve všechny děti na tradiční poprázdninové setkání v Malířově zahradě u příležitosti narozenin malíře Jana Dědiny (1. září 1870): (NA)MALOVANÉ PRÁZDNINY – v letošním roce také pod názvem INDIÁNSKÉ LÉTO, proto můžete přijít v indiánském kostýmu či s indiánskými doplňky. Začátek ve 14.00 hodin.

 

Neděle 6. září

* Program v turnovské synagoze v Krajířově ulici: Koncert k příležitosti Evropského dne židovské kultury – skupina LÉTAJÍCÍ RABÍN (východoevropský klezmer). Začátek v 18.00 hodin.

 

Pátek 11. září

* Město Turnov srdečně zve seniory a osoby se zdravotním postižením do městského divadla na  „Procházku vídeňskou operetou“. Začátek v 17.00 hodin, vstup zdarma. Pro méně pohyblivé lze zajistit i dopravu (kontakt: p. Jordáková, tel. 481 322 814).

 

Sobota 12. září

* SEMILSKÉ TURISTICKÉ SLAVNOSTI u příležitosti 100. výročí Riegrovy stezky a semilské turistiky. Oslavy budou slavnostně zahájeny v 9.00 hodin v Muzeu a Pojizerské galerii Semily, kde proběhne vernisáž výstavy „100 let Riegrovy stezky a semilské turistiky“ a křest knížky „Riegrova stezka údolím Jizery“. Následovat budou turistický pochod v dobových kostýmech, jízda parním vlakem (ten z Turnova vyjede v 7.55 hodin a během dne bude jezdit mezi Semily a Železným Brodem) a bohatý kulturní program. Podrobnosti na www.semily.cz

* ČESKÉ ŠVESTKOBRANÍ. Jedna z nejzajímavějších letošních akcí ve Šťastné zemi začíná už v 10.00 hodin.

* Turnovský soubor ČMUKAŘI slaví Kristova léta a jejich principál Jarda Motýl Ipser významné životní jubileum. V prostorách atria u turnovského muzea se uskuteční divadelní festival:

10.00 – 11.00: interaktivní hra pro děti Cesta do říše Fantazie

11.00 – 11.45: Divadlo POLI Hradec Králové, pohádka Když ona je zakletá

13.00 – 14.00: Cesta do říše Fantazie II

14.00 – 14.45: Divadélko Kuba Plzeň – Tři pohádky o dracích

15.00 – 16.00: Cesta do říše Fantazie III

16.00 – 17.00: Kejklíř Praha – Tři zlaté vlasy děda Vševěda

17.00 – 19.30: Příležitostné kavárenskokomediální hudební uskupení pod taktovkou Martina Hyblera

19.30 – 21.00: Křeslo pro hosta – Čmukaři a Jarda Ipser

21.00 – 22.00: předávání dárků – drobné divadelní, hudební i věcné dárky pro oslavence

22.00 – … – hudební improvizace a pokračování příjemného dne do hluboké noci

* DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ na hradě Valdštejn. Od 15.00 hodin se ve Slavnostním sále hradu uskuteční koncert z díla B. Martinů.

* Program v turnovské synagoze v Krajířově ulici: Literární pořad o básníku JIŘÍM ORTENOVI ve spolupráci s knihovnou Antonína Marka v Turnově. Začátek v 17.00 hodin.
* Na zámku Hrubý Rohozec probíhají v rámci Dnů evropského dědictví večerní prohlídky s hudbou starých mistrů (Mozart, Vivaldi, Bach) v podání studentů i učitelů základní umělecké školy.

Neděle 13. září

* DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ na hradě Valdštejn. Od 15.00 hodin se ve Slavnostním sále hradu uskuteční koncert z díla Josefa Bohuslava Foerstra spolu s ukázkami z jeho životopisného literárního díla Poutník a Poutník na cestách. Autorem komponovaného pořadu je Radek Rejšek. Po pořadu bude následovat krátká beseda s tímto vzácným příznivcem hradu.

 

Pondělí 14. září

* CIRKUS HANKY PANKY. Nejlepší česká travesti skupina. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Úterý 15. září

* AFRIKA KOLEM A KOLEM. Milan Řípa s přítelkyní Alenou Podhaiskou se vydali na horských kolech do rovníkové Afriky v roce 2006. Co tam viděli a co tam zažili, na to odpoví tato přednáška s množstvím krásných fotografií. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin.

 

Pátek 18. září

* Program v turnovské synagoze v Krajířově ulici: přednáška ŽIDOVSKÁ MYSTIKA. Začátek ve 20.44 hodin. V tento moment začíná novoluní, roš chodeš, a zároveň židovský nový rok 5770 roš hašana.

 

Sobota 19. září

* O PEJSKOVI A KOČIČCE, pohádka hradecké Divadlo Drak. Městské divadlo, začátek v 10.00 hodin.

* BIKE – SKATE – IN LINE SHOW. Po celé sobotní odpoledne se můžete kochat uměním, které nám předvedou místní bikeři, skejťáci a jezdci na in line bruslích. Atmosféru umocní svou produkcí DJ Cubex a od 20.00 hodin můžete znovu ocenit řízný zvuk kapely BIG FISH GONE, která na jaře vyprodala Střelnici! Vstup volný. Parkoviště U Raka, začátek ve 12.00 hodin.

* GYMPLFEST 101 – hudební přehlídka nejen pro studenty, učitele a příznivce turnovského gymnázia. Letní kino, začátek v 17.00 hodin.

 

RŮZNÉ

* PEKAŘOVA SPOLEČNOST ČESKÉHO RÁJE v Turnově srdečně zve na podzimní zájezd „Za poklady broumovských benediktinů“. Zájezd se uskuteční v neděli 20. září. Přihlášky do 11. září u Jitky Petruškové, tel. 481 322 106, nebo e-mailem petruskova@muzeum-turnov.cz.

* ZÁJMOVÉ KROUŽKY PRO DĚTI VE ŽLUTÉ PONORCE pro školní rok 2009-2010 začínají fungovat od druhého týdne v září. Více informací a přihlášky najdete na www.zlutaponorka.turnov.cz  nebo v budově Žluté ponorky, Husova 77, Turnov. Základní přehled kroužků: angličtina (pro žáky v Mašově), astronomický kroužek, deskové hry, divadelní kroužek, florbal, fotbal, fotografický kroužek, hra na flétnu, keramika, mineralogický kroužek, orientační běh, pohybová výchova, sportovní kroužek, šachy, šikovné ruce, tai chi – kurz pro začátečníky a pokročilé, volejbal, výtvarný kroužek.

 

PROGRAM KINA V TURNOVĚ, ŽIŽKOVĚ ULICI (Bio Ráj)

* Středa 2., čtvrtek 3. září ve 20.00 hodin: COCO CHANEL. Premiéra francouzského autobiografického filmu. Malá dívka ze sirotčince, kabaretní zpěvačka s příliš slabým hlasem, mladá švadlena, příliš hubená začínající kurtizána, zamilovaná žena, rebelka, které konvence tehdejší doby brání volně dýchat. To je příběh Coco Chanel!

* Čtvrtek 3., pátek 4., sobota 5., neděle 6. září v 17.30 hodin: VZHŮRU DO OBLAK. Animovaný film USA. Carl Fredricksen tráví celý svůj život tím, že sní o tom, že si život naplno užije. Ale ve věku 78 let, když už to vypadá, že pro něj život skončil, ho zvrat osudu (a neodbytný 8letý chlapec jménem Russell – průzkumník divočiny) přivedou znovu k životu. Na strhující cestě se prazvláštní dvojice setká s divokým terénem, nečekanými zločinci a stvůrami z džungle.

* Pátek 4., sobota 5. a neděle 6. září ve 20.00 hodin: POKOJ V DUŠI. Slovenské drama. Tóno (Attila Mokos) se po pěti letech vrací z vězení, kde si odseděl trest za krádeže. Přijíždí do rodné vsi a zjišťuje, že mnohé věci se změnily. Silný životní příběh se odehrává na pozadí drsné scenérie hor se vším, co je pro střední Slovensko typické – patriarchát, pytláctví, rasová nesnášenlivost, krádeže dřeva, ale hlavně ukazuje velkou soudržnost rodiny, víru, přátelství a lásku.

* Středa 9. září ve 20.00 hodin: KDYŽ SE MUŽ VRACÍ DOMŮ. Nekonvenční dánsko-švédská komedie o spletitostech rodinných vztahů a lásky. Filmový klub.

* Čtvrtek 10. a pátek 11. září ve 20.00 hodin: WRESTLER. Drama USA. Na konci 80. let zaplňoval Randy „The Ram“ Robinson, profesionální wrestler, titulní stránky novin. Nyní, o dvacet let později, se těžko protlouká životem a ve školních tělocvičnách a komunitních centrech kolem New Jersey dělá vystoupení pro hrstky nezdolných wrestlingových fanoušků.

* Pátek 11., sobota 12. a neděle 13. září v 17.30 hodin: KLETBA MĚSÍČNÍHO ÚDOLÍ. Pohádkové fantasy v koprodukci VB/ Francie/ Maďarska. Napínavý osud odvážné třináctileté dívenky Marušky Marryweatherové, která po smrti rodičů odjíždí žít ke svému strýci Siru Benjamínovi do Měsíčního zámku. Odhaluje temnou pravdu o prastaré kletbě, která již po staletí ničí Měsíční údolí.

* Sobota 12., neděle 13. září ve 20.00 hodin: G. I. JOE. Premiéra akčního filmu USA. Za „světového policajta“ jsou sice považovány Spojené státy, ve skutečnosti je jím organizace zvaná G. I. Joe, která používá nejvyspělejší technologie a nejprověřenější lidské zdroje k tomu, aby bojovala se zlem, doslova od pólu k pólu. V hledáčku jejích členů se aktuálně nachází zbrojařská firma Destro, která to nepokrytě hraje na více stran, a hlavně záhadná organizace zvaná Kobra.

* Středa 16. září ve 20.00 hodin: PROROCTVÍ. Mystery thriller USA. V roce 1959 je požádána skupina studentů, aby nakreslila obrázky, které budou uschovány pro budoucí generace. Jedna dívka místo kreslení zaplní svůj papír řádky zdánlivě náhodných čísel. O padesát let později profesor John Koestler učiní zarážející odhalení, že číselný vzkaz předpovídá s neuvěřitelnou přesností data a souřadnice každé významné katastrofy za posledních 50 let. Jen tři katastrofy ještě scházejí…

* Čtvrtek 17. a pátek 18. září ve 20.00 hodin, sobota 19. a neděle 20. září v 17.30 hodin: HARRY POTTER A PRINC DVOJÍ KRVE. Harry začíná již šestý rok v Bradavicích a do rukou se mu dostává stará kniha, která je velmi zvláštně označena – „Tato kniha je majetkem Prince dvojí krve“.

* Sobota 19. a neděle 20. září ve 20.00 hodin: HANEBNÝ PANCHARTI. Premiéra akčního filmu USA. Bylo nebylo v nacisty okupované Francii… Vítejte v II. světové válce podle Quentina Tarantina.

 

VÝSTAVY

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je návštěvníkům otevřené každý den kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Dlaskův statek v Dolánkách je otevřen každý den mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Je zde k vidění celoroční expozice „Pod oknama roste bejlí“, věnovaná čarovným bylinkám a koření.

– V galerii muzea probíhá výstava s názvem „Turnovské stříbro“. Jde o výstavu k 125. výročí založení šperkařské školy v Turnově (potrvá do 11. listopadu).

– Ve výstavním sále probíhá do 12. září jedinečná výstava DĚJINY UDATNÉHO ČESKÉHO NÁRODA – 70 metrů dlouhé leporelo Lucie Seifertové.

– Ve výstavním kabinetu muzea si můžete prohlédnout medaile Jiřího Korce (výstava potrvá do 19. února 2010).

– Galerie Safír v muzeu: Od 5. září (vernisáž ve 14.00 hodin) do 9. října je tu výstava fotografií Václava Hájka a Ivo Vlčka.

* Galerie Granát, náměstí Českého ráje. Trvalá expozice „Český granátový šperk“, stálá expozice historie těžby českého granátu a jeho zpracování, historie výroby tradičních granátových šperků v družstvo umělecké výroby Granát Turnov. Výstavy: Do 2. října „Brazílie – země drahých kamenů“. Do 18. září výstava kreseb a akvarelů Libuše Šmejcové. Až do 4. listopadu zde bude výstava fotografií Evy Jiřičkové – Struktury.

* Galerie v turnovském infocentru na náměstí Českého ráje: Od 3. září (vernisáž v 16.00 hodin) do 1. 10. je tu k vidění výstava fotografií Františka Pelce „Vzpomínky na Afriku“.

* Turnovská synagoga v Krajířově ulici: Výstava fotografií Pavla Jakubce „Židovské hřbitovy Čech a Moravy“. Otevřeno denně kromě pondělí 9.00 – 17.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.