„Jdu pěšky do centra města a u každého druhého třetího domu narazím na latě, na kterých je připevněna cedule, že mám přejít na druhý chodník, že padá ze střechy sníh nebo rampouchy. Tak jsem městem kličkoval a šel hlavně po vozovce, což není moc bezpečné, pro starší lidi na ledu a sněhu vyloženě nebezpečné,“ uvedl na lednovém veřejném zasedání Tomáš Hudec, zastupitel za ČSSD. Požadoval, aby vedení města prověřilo, jestli zábory chodníků latěmi jsou v pořádku a jestli si tím majitelé nemovitostí nedělají jen alibi.
V reakci starosta Turnova Tomáš Hocke konstatoval, že na to jsou dva různé pohledy. Jeden říká, že má město pokutovat majitele nemovitostí, kteří nechávají rampouchy nebezpečně viset nad chodníkem, druzí uvádějí, že má radnice objednat plošiny a rampouchy na frekventovaných místech shazovat za peníze města. To ale naráží na skutečnost, že domy nejsou v majetku města a jejich případné poškození by šlo na vrub veřejného rozpočtu. „Jediné, co mohu udělat, je, aby byly bez nebezpečných rampouchů domy v majetku města,“ doplnil starosta.
Podle tajemníka města Miroslava Šmirause zmíněné latě nejsou záborem veřejného prostranství ve smyslu zákona o místních poplatcích. Jejich instalace ale majitele domu nezbavuje odpovědnosti za případné škody a zranění, ke kterým může dojít pádem rampouchů, nebo tím, že chodci musí díky tomuto omezení, které instaloval majitel nemovitosti, jít po komunikaci, kde jim rovněž mohou vzniknout škody nebo zranění, za které bude odpovědný ten, kdo umístil překážky na chodník proto, že nezabezpečil ochranu chodců zanedbáním svých povinností.
Na druhou stranu mohou být místa, kde prostě sníh a rampouchy ze střech odstranit nejdou, nebo je to velmi technicky problematické. Tady třeba profesionální hasiči, kteří pomáhají v případě bezprostředního ohrožení životů a majetku, připouštějí, že problematické místo označit či ohradit je lepší, než pro bezpečnost chodců neudělat vůbec nic.