SOUDNÍ SPOR SKONČIL, DŮM U BAŽANTA PATŘÍ MUZEU

0

Od roku 1991 se táhnoucí soudní spor o dům U Bažanta, který je dnes součástí Muzea Českého ráje v turnovské Skálově ulici, skončil. Verdiktem Krajského soudu v Hradci Králové byl spor uzavřen a žaloba na vydání objektu zamítnuta. Podle ředitelky muzea Vladimíry Jakouběové tak definitivně skončilo období nejistoty, protože objekt bývalého hostince je dlouholetou součástí muzea, jsou zde kanceláře odborných pracovníků, část sbírkového fondu, badatelna, návštěvnická místnost pro pořádání výtvarných dílen pro děti ad.

n200711150951_zap_305_07_mcrSoudní spor vznikl začátkem devadesátých let, kdy potomci bývalé majitelky nárokovali vydání objektu, protože byl podle jejich názoru v roce 1977 muzeu prodán za nápadně nevýhodných podmínek a v tísni. To se prokázat nepodařilo. „Muzeum část objektu začalo využívat až v roce 1986 a celý dům až po roce 1990, kdy bývalá majitelka zemřela. Ta zde měla vymezeno doživotní užívání,“ uvedla ředitelka muzea. Postupně proběhla částečná rekonstrukce objektu, spočívající zejména ve statickém zajištění, protože se za celá ta léta řešil hlavně havarijní stav budovy. V roce 2002 byla dokončena půdní vestavba. Konečným rozhodnutím soudu, který akceptovala i druhá strana, se tak otevírají další možnosti, jak dům využít.

Turnovské muzeum ročně navštíví přes 70 tisíc lidí a kdo sem přijde v době vrcholící sezony, tak dobře ví, že malá pokladna se sousední prodejnou často náporu příchozích nedostačují. „Chtěli bychom prodejnu s pokladnou rozšířit právě směrem do bývalé hostince, kde by vzniklo velké, moderní návštěvnické centrum. Jeho realizaci vidím v horizontu dvou tří let, protože nyní dokončujeme stavbu nových depozitářů a připravujeme projekty na klenotnici a stavbu kamenářského domu v zahradě muzea,“ řekla Vladimíra Jakouběová. Zřizovatelem Muzea Českého ráje v Turnově je Liberecký kraj.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.