KARLOVICE MAJÍ NOVÝ OLTÁŘ V KOSTELE A V ZÁŘÍ ZDE OTEVŘOU MATEŘSKOU ŠKOLU

0

Poslední dubnovou neděli se v kostele sv. Jiří v Přáslavicích (Karlovicích) uskutečnila velká církevní, ale i ryze občanská slavnost. Turnovský děkan Václav Vlasák zde po přímluvě požehnal opravenému hlavnímu oltáři kostela. Jeho rekonstrukce začala v roce 2013 a dokončena byla vloni. Opravy prováděla renomovaná firma Jana Macha z Červeného Kostelce nákladem 711 tis. Kč. Peníze z 90 % věnovalo ministerstvo kultury, zbytek uhradilo Děkanství Turnov. „Oltář je srdcem každého svatostánku, přáslavický kostel je nyní opravdovou ozdobou a příkladně zrekonstruovanou památkou širokého regionu,“ uvedl p. Václav Vlasák. Jak doplnil, často dnes žehráme a jsme nespokojeni sami se sebou, často jsme hluší ke slovu božímu a věcem, které nás nepřesahují. „Kristus říká, kdo chceš za mnou přijít, vezmi svůj kříž a následuj mně. Kříž, to jsou všechny naše těžkosti a neúspěchy, hledejme pokoru a ochranu ve slově božím,“ doplnil v promluvě k věřícím turnovský děkan.

Kostel sv. Jiří v Přáslavicích

Podle starosty Karlovic Ondřeje Havrdy je nový oltář také dalším krokem ke zvelebení kostela, který představuje nejen duchovní, ale také kulturní střed obce. Kromě bohoslužeb se tu konají vánoční koncerty a další akce. „Chceme podpořit rozvoj společenského a kulturního života v naší obci. I to je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli, že konečně zrealizujeme přání a touhu našich předchůdců na obecním úřadě a v zastupitelstvu. V září chceme otevřít mateřskou školu, obec o její zřízení usiluje od roku 1979,“ říká Havrda. Jak dodává, kolem každé mateřské školky se toho dost děje, a tak její vznik také podpoří pocit větší sounáležitosti zdejších obyvatel. „Navíc je tu novela zákona, která zavádí povinnou docházku dětí do mateřské školy, a školky v okolí praskají ve švech. U nás vznikne nová kapacita pro zhruba 25 dětí, což plně dostačuje potřebám obce a dokonce budeme moci volná místa nabídnout dětem a rodičům z blízkého okolí,“ dodává Ondřej Havrda.

Příchod duchovních

Mateřská škola v Karlovicích bude fungovat od 1. září 2017 nejdříve v prostorách obecního úřadu, což je mimochodem také bývalá škola, od nového roku potom ve vlastním novém objektu, který vznikne v sousedství úřadu. „Trochu jsme zápasili s personálním obsazením, není dnes lehké sehnat ředitele či ředitelku, i když nabízíme i obecní byt. Ale nyní to vypadá, že i tohle se nám podaří, takže vzniku mateřské školy již doufám nestojí nic v cestě,“ uzavírá starosta Karlovic.

Obec pracuje s ročním rozpočtem kolem 15 mil. Kč, v Karlovicích, které spojují několik dalších osad, žije celkově 750 lidí. V letošním roce zde chystají rekonstrukci motorestu Na Zavadilce, kde dojde k výměně oken a vzduchotechniky. Druhou velkou letošní akcí je výměna střešních oken na domě s pečovatelskou službou a domě se startovacími byty v Radvánovicích. Dojde i na drobné opravy místních komunikací a nákup nové techniky na úpravu zeleně.

Bohoslužba u příležitosti požehnání zrekonstruovanému oltáři

Mše svatá

Průvod duchovních

Nový objekt mateřské školy vznikne přístavbou ke stávajícímu obecnímu úřadu

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.