PRANIC NOVÉHO? ALE KDEŽE: KAPELA MÁ NOVÉ CD

0

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normální tabulka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“;} Poměrně krátkou ale vcelku úspěšnou dráhu má za sebou turnovská folková kapela PRANIC, soustředěná kolem místního evangelického duchovního Ondřeje Halamy. Účast na celostátní Zahradě, různých folkových prestižních přehlídkách v republice, jako je například Mohelnický dostavník nebo jindřichohradecká Folková růže. Ale také desítky hraní v blízkém i dalekém okolí, demo CD z roku 2006, živá nahrávka v rádiu Proglas či současné dokončení prvního cédéčka.

CD nese název „Jaký je náš svět“, skupina ho nahrála ve studiu MSN (musicstudionisa) Mirka Kluse v Jablonci nad Nisou a v pražském studiu AWR. Hudební režie se ujal známý severočeský moderátor, písničkář a rozhlasový spíkr Mirek Ošanec. Na cédéčku je 14 písní o naději, smrti, lásce, rozchodech i setkáních.

 

Ondřeje Halamy jsem se zeptal:

 

* V tvém případě, Ondřeji, by člověk očekával, že tam budou také písničky o víře. Nebo je to tak, že o víře jsou vlastně všechny?

Protože není třetí možnost, B je správně. U každého písničkáře, autora textů, vyrůstá jeho vidění světa z hlubin osobnosti.  Nejinak tomu je u křesťana. Ale to neznamená, že písně jsou prvoplánově křesťanské. Naše CD je naprosto civilní. I když v celku jsem si uvědomil, jak často se v textech objevuje slovo naděje. A naděje je někdy synonymem pro víru.

 

 * Většina písní z repertoáru kapely je tvých, je to tak i na cédéčku?

Ze 14 písní tu najdeme jednu zcela sólovou z dílny Alenky a krásná zhudebnění mého textu a textu V. Hraběte od Františka. Ale písně tvoří také aranže – kolektivní dílo celé kapely a pak dílo zvukového a hudebního režiséra. Těm je třeba vzdát zvláštní hold.

 

* Povedla se vám opět nějaká vyložená hitovka, jako je třeba vaše předchozí „Superstár“? Otázku takto volím schválně, protože právě lehce popový „Superstár“ mohl kapelu zavést do jiného žánru. To se ale předpokládám nekoná, a můžeme se opět těšit na sic menšinový, ale příjemný folk?

Superstár byla myšlena jako vtip a nadsázka a myslím, že ji tak každý bere. I když i ona ve své podstatě je hořkobolná. Vůbec nevím, zda je k dispozici text. Možná, že se hitovkou mohla stát, kdybychom byli známější a uměli ji prodat. Co velmi těší každého autora, když si lidé písničky zpívají. Protože jsou na desce sebrané písničky z posledních tří let a některé si lidé zpívají – tak to nazvěme „hitovky“.

 

* Není žádným tajemstvím, že máš v minulosti už celkem úspěšné veřejné vystupování za sebou. Do Turnova tě před více než deseti lety přivedlo poslání duchovního, díky tobě a lidem okolo se podařilo opravit a v místo setkávání přeměnit Markův dům Na Sboře, v současném volebním období zasedáš dokonce v radě města a k tomu farnost, škola, kapela. Tady se nabízí otázka o „dobíjení baterek“, aby tohle všechno člověk bez úhony a svěží přečkal…

Pravda je, že si někdy říkám, zda toho není moc. Ale protože mně všechno baví a jsem člověk, kterého každý nový úkol „dobíjí“, jde to. A pak mám ta nejkrásnější léta. Ne?

 

* Pojďme zpět ke kapele. Nepřehlédnutelní v ní jsou manželé Alena a František Tomášovi, prý jsi je kdysi ve svém předchozím působišti i oddával a oni vlastně do Turnova přišli za tebou…

Ano, Alenka a František dodávají kapele ten pravý esprit. Jsou takovou ozdobou. Hudební i vizuální.  V devadesátých letech jsem je ve farnosti ve východních Čechách poznal a oddával. A tam jsme spolu také začali hrát. Potom když Alenka skončila studium pedagogiky, hledali místo s bytem a našli školu v Dolním Bousově. A to už je jenom kousek do Turnova. Pak se uvolnilo místo na dívčí škole, tak přešli sem. Myslím, že to byl velmi dobrý přírůstek pro kulturní turnovskou obec.

 

* Ke kapele ještě patří Turnovák Jan Dékány a v Turnově málo známý Míťa Meier, mohl bys je stručně představit?

Jan je hudební veřejnosti dlouho znám již z rockových kapel. V některých hraje dál ale vážím si toho, že řekl: Pranic je pro mne priorita. Míťu jsem znal od mládí z Mladé Boleslavi, kde jsme vyrůstali. V osmdesátých letech emigroval a vrátil se až v loňském roce. Protože už kdysi hrával folk ve skupině Bohdana Mikoláška, vrátil se do stejné hudební branže. Míťa je výtečný instrumentalista a kapele dal nový rozměr.

 

* CD bude mít slavnostní křest v atriu turnovského muzea ve čtvrtek 28. srpna od 19.30 hodin. Na svých internetových stránkách se slovu křest vyhýbáte a používáte úřednické „prezentace CD“ s výzvou, aby vám lidé napsali nějaký nápad. Půjde tedy o křest?

To je věc prazvláštní. Například slovo křest v němčině TAUFE nebo v angličtině  BAPTISM souvisí s vodou – ponoření nebo polití – a pro uvedení nových věcí do života se neužívá. U nás slovo křest souvisí s Kristem nebo církví a přece se užívá takovýmto způsobem. Já jako duchovní křtím lidi ale ne desky nebo knížky. Ale žádný strach, šampus přineseme a ťukneme si.

 

* Samozřejmě si nelze než přát, aby se cédéčko dobře prodávalo. Co bude ale dál? Odhadneš další vývoj v kapele? Jak je to vůbec s hraním? Folkové kapely zase nemají tolik příležitostí k vystoupením a vystupovat co měsíc v Turnově by asi nebylo dobré…

Zdá se, že další vývoj byl nastaven. Mateřská a jarní přírůstek, další jaro CD, příští jaro přírůstek a další jaro??? Uvidíme, kolik bude cédéček a kolik bude u Tomášů dětí. A nejsou jenom Tomášovi, že?

Jinak když to tak sečteme, míváme za rok vždy asi 25 vystoupení. To je tak akorát. Každý z nás má ještě další aktivity. A chci věřit, že kapela vydrží a připraví ještě další desky. Písničky na další CD máme z větší části již dnes.

 

* Děkuji za rozhovor.

Já děkuji za možnost rozhovoru a pozvání na naše vystoupení.

 

n200808150956_zap_368_08_pranicČtvrtek 28. srpna

Představení  nového CD turnovské skupiny PRANIC.

Atrium Muzea Českého ráje, začátek v 19.30 hodin.

Na co se můžete těšit? Na rockovou i komorní podobu písniček nejstarších, starých i zcela nových, na hosty a přátele, kteří za vznikem desky stojí, na tradiční losování …

Vstupné: 80 Kč (při zakoupení CD poloviční), děti do 15 let 40 Kč, děti do 6 let zdarma

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.