POSLANCI PARLAMENTU NAVŠTÍVILI TURNOVSKOU ŠPERKAŘSKOU ŠKOLU

0

V polovině května přijeli na prohlídku zdejší Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné školy poslanci Parlamentu České republiky Radek John a Petr Skokan (VV). Ti prakticky suplovali plánovanou návštěvu svého stranického kolegy, bývalého ministra školství a tělovýchovy Josefa Dobeše, který se tu chtěl podrobněji seznámit s problémy uměleckého školství v regionu severních Čech. Ředitelka školy Jana Rulcová hosty provedla dílnami i ateliéry školy a seznámila je se systémem výuky ve všech uměleckých oborech.

Podle jejího tvrzení škola nemá potíže s naplněním kapacity dvou set studentů. Díky jejím dlouhodobým úspěchům se do prestižní, více než stoleté instituce hlásí zájemci z celé republiky i ze zahraničí. Největším problémem je ale energetická náročnost objektu a pak finance na drahé materiály, se kterými studenti pracují. Provozy školy, která je jediná tohoto druhu v republice, měly vloni podle rozhodnutí ministerstva doznat určité redukce, zatím naštěstí k uvažované změně nedošlo.

„Žasnu nad tím, co dovedou vaši studenti, upřímně se skláním nad jejich talentem, zručností a nesmírnou kreativitou. Něco podobného bych možná očekával na prestižních republikových výstavách, ale rozhodně ne ve škole a v tak malém městě,“ nešetřil obdivem a chválou Radek John. Po prohlídce školy poslanci slíbili, že osloví členy parlamentního školského výboru a budou iniciátory změn vedoucích k záchraně takových ojedinělých institucí. „Omezit nebo zrušit něco podobného by byl politický hřích celé naší generace,“ konstatoval John.

Pozdější beseda poslanců Johna a Skokana se studenty ve velkém sále školy se týkala především drogové závislosti a dnešních potíží teenagerů. Přesto oba poslanci v úvodu veřejně ocenili umění studentů a zejména pak práci profesorů a odborných dílenských mistrů. Hosty také příjemně překvapilo, že mnoho zdejších studentů pochází z rodin, kde umělecké řemeslo přechází z generace na generaci a mladí tak mají už předem zajištěná pracovní místa ve svém oboru.

Otakar Grund, press.grund@tiscali.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.