DUBNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

První jarní měsíc nepřekvapí. Množství akcí pro děti a dospělé ve všedních dnech i o víkendech. Noc s Andersenem, vodácké odemykání Jizery, velikonoční trhy na Sychrově, Velikonoce na Dlaskově statku, výstava v muzeu na téma historie a současnosti chovu ovcí, Traktoriáda na Vyskři a poslední dubnovou sobotu tradiční zahájení sezony v Českém ráji. Tentokrát děti a dospělí nebudou putovat Maloskalskem či kolem Sedmihorek, ale start a cíl bude v Maškově zahradě.

* CENTRUM PRO RODINU NÁRUČ, z. s., Skálova 540, Turnov;  www.naruc.cz, naruc.turnov@seznam.cz, nebo na tel. 775 964 312.
Zajímavosti z dubnové nabídky:
* Středa 5. 4., 10.00 hodin BŘÍŠKO NA BŘÍŠKO – NOŠENÍ DĚTÍ. Proč je dobré nosit miminka od narození? Jak nošení prospívá miminku a mamince (nebo tatínkovi)? V čem a jak nosit, aby to bylo bezpečné a pohodlné pro oba?
* Úterý 25. 4., 16.00 hodin – HLEDÁM PRÁCI. Jak uspět na trhu práce a najít vysněnou práci nejen po rodičovské dovolené? Jakých chyb se vyvarovat? Beseda s poradkyní pro trh práce Michaelou Uchytilovou.

Program na každý den:

Pátek 31. března a sobota 1. dubna
* NOC S ANDERSENEM 2017. Již 17. ročník pohádkového programu a spaní Noc s Andersenem je tady! Tentokrát je hlavním tématem 180. výročí od napsání pohádky Císařovy nové šaty a hlavním tématem bude také časopis Čtyřlístek. Děti budou v Turnově letos spát na šesti místech. Program začíná tradičně v pátek u knihovny v Jeronýmově ulici u stromu Pohádkovníku v 17.30 hodin. Odtud se v 18.00 hodin vydá pohádkový průvod na cestu městem. Na účastníky čeká opět sázení stromu Pohádkovníku, program na náměstí Českého ráje a program na jednotlivých spacích místech.

Sobota 1. dubna
* ŽENA V TRYSKU STOLETÍ
. Divadelní spolek Jirásek z Olešnice zve na představení hostujícího spolku z Lučan. Sál hospody v Olešnici od 19.00 hodin.
n201703080854_vakci_47_017_depo* AC/DC – Bon Scott Memorial band. První letošní koncert v lokomotivním depu Turnov. Velká pódiová show jako u opravdových AC/DC! Dále vystoupí kapela Dědkové. Začátek ve 20.00 hodin. Vstupné 150 Kč v předprodeji, 200 kč na místě. Předprodej v Trafice U Vildy ve Skálově ulici. V 19.30 hodin odjíždí z nádraží do depa speciální motorák!
* JARNÍ TANEČNÍ ZÁBAVA. Hraje hudební skupina Veselí pozůstalí. KD Podháj od 20.00 hodin.

Úterý 4. dubna
* ČTENÁŘSKÝ KLUB
. Setkání čtenářů nad oblíbenými knihami na dané téma. Klub je určen všem dospělým a studentům od patnácti let. Knihovna A. Marka od 18.00 hodin.
* JOSEF DRAHOŇOVSKÝ. Pořad o významném českém sochaři, glyptiku a profesoru UMPRUM Praha k jeho 140. výročí narození. Kořeny Josefa Drahoňovského patří neodmyslitelně do Turnova. Pořadem provází Květoslava Hnízdová, citace textů Eva Kordová, hudební doprovod Martin Hybler. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 19.00 hodin. Pořad bude zopakován od 14.00 hodin v penzionu Žižkova ve čtvrtek 6. dubna.

Středa 5. dubna
* STUDENT AGENCY- BE CLEVER AND TRAVEL
. Informační centrum pro mládež v městské knihovně ve spolupráci se Student Agency připravilo pro studenty a mládež blok přednášek o jazykových a pracovních pobytech v zahraničí. Přednáška je zaměřená nejen na nabídku, ale také na rady, jak zorganizovat vycestování za prací (cestovní doklady, povolení a další. Sálek ICM v knihovně A. marka od 15.00 a 16.30 hodin.
* LADISLAV ŠERÝ. Hostem dubnového pořadu O literatuře, kterým nás opět provede Petr Vizina, bude český spisovatel, filozof a překladatel. Ladislav Šerý (nar. 1958) vystudoval češtinu a francouzštinu na Filozofické fakultě UK v Praze, dlouhá léta topil ve smíchovských činžácích, poté přednášel moderní francouzskou literaturu a současně překládal a překládá díla Artauda, Bataille, Camuse a dalších. Aktuálně je nominován na cenu Magnesia Litera. Kulturní kavárna KUS, začátek v 19.00 hodin, vstup volný.

Čtvrtek 6. dubna
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ
. Soutěžní večer, v němž dvou až čtyřčlenné týmy v pěti kolech odpovídají celkem na padesát pět otázek z různých okruhů (dějepis, zeměpis, literatura, ale i filmy). Kulturní kavárna KUS, začátek v 19.00 hodin, vstup volný.

Sobota 8. dubna
* SETKÁNÍ SBĚRATELŮ PIVOVARSKÝCH SUVENÝRŮ
. Hasičárna Daliměřice od 7.00 do 12.00 hodin. Pořádá Klub Jizeran Turnov.
* TRADIČNÍ VELIKONOČNÍ PRODEJNÍ VÝSTAVA RUČNÍCH PRACÍ se koná od 10.00 do 17.00 hodin v prostorách OÚ Karlovice. Občerstvení zajištěno, příjemná atmosféra.
n201703291952_vakci_57_017_akceduben* ODEMYKÁNÍ JIZERY – zahájení vodácko-turistické sezony na Jizeře. Začátek v 10.00 na Žluté plovárně v Malé Skále. Kromě tradiční živé hudby, občerstvení, grilování a atrakcí pro děti i dospělé bude pro účastníky připravena kouzelná cesta s pohádkovými bytostmi ze Žluté plovárny do Líšného a zpět (trasa je vhodná i pro rodiny s kočárky). Tento den se děti poprvé setkají s postavičkou Slunčíka, který se jistě přimotá i k aktu odemykání řeky. V případě příznivého počasí bude na místě i balón, tzv. Cimrmanova žárovka. Akce vyvrcholí ve 14.00 hodin oficiálním odemčením řeky pro sezonu 2017. Od 14.30 hodin proběhne tradiční závod dvojic Tamzpátky – od Žluté plovárny do Křížek na lodi a zpět na koloběžce. Více informací na www.sundisk.cz.
* POSEZENÍ PŘI DECHOVCE, k poslechu i tanci hraje Turnovanka. Hasičárna na Daliměřicích, od 16.00 hodin. Vstupné 50 Kč. Více informací na www.turnovanka.cz.
n201703291952_vakci_60_017_misantrop* MISANTROP. „Kdo není sebevrah, ten se přizpůsobí.“ Tak zní podtitul abonentního divadelního představení, které do Turnova přiveze pražské Švandovo divadlo, z hereckého obsazení se můžete těšit na Evu Josefíkovou či Filipa Čapku. Městské divadlo Turnov, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 350, na místě 380 Kč.
* DISKOTÉKA NA KOZÁKOVĚ. CS/SK disco. Chata Kozákov od 20.00 hodin. DJ Aleš Mastník a DJ Jarda Hoření. Comeback po 25 letech! Vstupné 70 Kč.

Sobota 8. a neděle 9. dubna
* ZÁMEK SYCHROV – VELIKONOČNÍ TRHY
. Tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé, vždy od 9.00 do 16.00 hodin. Viz www.zamek-sychrov.cz.

Pondělí 10. dubna
* POHÁDKOVÝ PODVEČER – BYLA JEDNA HORA
. Pohádkový podvečer pro rodiče s dětmi je věnován pohádkám o králi Papírákovi, princezně Skleněnce a dalším postavám na téma ekologické výchovy. Hraje Divadlo Rolnička a pořad se koná v rámci projektu Planeta Země. Pobočka knihovny ZŠ v Alešově ulici Turnov II od 16.00 hodin.

Úterý 11. dubna
* MŮJ ŽIVOT S MIKROFONEM –  REDAKTOR ROBERT TAMCHYNA
. Autorský večer s novinářem a moderátorem Českého rozhlasu Robertem Tamchynou. Známý je z nedělního vysílání Českého rozhlasu Dobré ráno. Držitel ceny Ferdinanda Peroutky a ceny Prix Bohemia. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 19.00 hodin.

Středa 12. dubna
* THAJSKO
. Cestovatelský klub s Markem Císařem. Kino Sféra, začátek v 18.00 hodin, vstupné 90 Kč.

Čtvrtek 13. dubna
* VELIKONOČNÍ TVOŘIVÁ DÍLNA
. Simona Bakešová a Edita Nožičková. Průvodní slovo o Velikonocích Eva Kordová. Penzion Žižkova, Klub aktivní senior od 14.00 hodin.
* ZKAMENĚLINY – ARCHIV ŽIVOTA. Autoři výstavy Vladimíra Jašková (Muzeum Prostějovska) a Tomáš Lehotský (Vlastivědné muzeum Olomouc) nabízejí návštěvníkům výstavy ucelené informace o rozmanitosti životních forem v různých obdobích geologické historie Země. K tomu slouží 14 instruktivních výstavních panelů, jejichž pojetí je často netradiční. Výstava je doplněna o zkameněliny z depozitáře našeho muzea. Vernisáž výstavy od 16.30 hodin, výstava ve výstavním sále ve III. patře potrvá do 28. května.
* VĚRA ŠPINAROVÁ & ADAM PAVLÍK BAND. Koncert se měl uskutečnit v KC Střelnice. Fenomenální zpěvačka odešla do pěveckého nebe. Čest její památce!

Pátek 14. dubna
* SOUMRAK BAND
. Přijďte si do kulturní kavárny KUS užít „bigbeat jako prase“ jilemnického Soumraku. Kulturní kavárna KUS, začátek ve 21.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Sobota 15. dubna
n201703291956_vakci_62_017_akceduben* VELIKONOCE NA DLASKOVĚ STATKU
. Jedním z témat letošní akce je Pašijový týden. Ve světnici statku bude přadlena spřádat pašijovou nit, která měla magickou moc. V řemeslné dílně si upletete pomlázku, vytvoříte plstěného nebo pečeného beránka. V areálu statku se budou pást ovečky a také uvidíte jejich stříhání. Chybět nebudou ani tradiční řemeslný jarmark a občerstvení.
Program:
10.15 – Říkanky s Evou Kordovou
10.45 – Folklorní soubor Šafrán z Jablonce nad Nisou
11.00 – Vynášení Smrti do Jizery – folklorní soubor Šafrán z Jablonce nad Nisou
11.45 – Stříhání ovcí
12.30 – Divadlo Koník a pohádkou „Jak Martin s Barborkou vítali jaro“
13.00 –  Stříhání ovcí
13.30 – Valašský folklorní soubor Lipta z Liptálu
14.00 – Divadlo Koník a pohádkou „O Budulínkovi“
14.30 – Stříhání ovcí
15.15 – JARRET, folkrocková skupina z Liberce
* VELIKONOČNÍ ZÁBAVA – Rouden band – v rámci oslav 35 let kapely! Dále vystoupí skupina Adaptace. Sál radnice v Rovensku pod Troskami od 20.00 hodin.

Neděle 16. dubna
* VELIKONOČNÍ SETKÁNÍ NA POUŠTI
. Zve Křesťanské společenství Turnov. Sborový zpěv, vystoupení dětí, inspirativní poselství. Přijďte si poslechnout radostnou zvěst Velikonoc o naději pro všechny lidi! Možno spojit s výletem, či procházkou v krásné jarní přírodě. Kostel sv. Jana Nepomuckého, Na poušti nad Železným Brodem (asi 1 km od nádraží, od rozcestníku po zelené značce). Začátek v 10.00 hodin.

Pondělí 17. dubna
* VELIKONOČNÍ MŠE
na Bukovině v kostelíku sv. Václava od 15.00 hodin. Mši slouží vikář Václav Vlasák.

Úterý 18. dubna
n201703291952_vakci_61_017_akceduben* STANISLAV ZINDULKA A ZUZANA MALÉŘOVÁ
. Na dubnovou pohovku, kterou bude moderovat spisovatelka  Zuzana Maléřová, zavítá herec Stanislav Zindulka. O hudební doprovod se postará Ondřej Halama. Stanislav Zindulka, nositel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství, patří k bardům českého divadla. Rodák z Jilemnice se do svého kraje dětství nesmírně rád vrací a vrátí se k němu i ve vzpomínkách při této besedě. Městské divadlo Turnov, začátek v 19.00 hodin, vstupné 200 Kč, senioři na OSV 140 Kč.

Středa 19. dubna
* KLUB ZAČÍNAJÍCÍCH AUTORŮ
. Píšete? Přijďte představit svou tvorbu, diskutovat o psaní a literatuře a snad i načerpat novou inspiraci. Klub vede knihovnice Pavlína Skálová. Čítárna knihovny v oddělení dospělých knihovna A. Marka od 18.00 hodin.
* MADRIGALOVÁ KOMEDIE. Turnovský hudební večer bude hostit soubor Vagantes, jehož vznik se datuje do 80. let. Působí jako vokální ansámbl pražských studentů. Od počátku se soubor zaměřil na autentickou interpretaci staré hudby, především hudby vrcholné renesance a časného baroka. Městské divadlo Turnov, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 100 Kč, na místě 120 Kč.

Pátek 21. dubna
* OVCE, MOJE OVCE
. Vernisáž výstavy v Kamenářském domě v areálu Muzea Českého ráje proběhne od 17.00 hodin. Kromě historie chovu ovcí v našem regionu tu bude představeno nejrůznější zužitkování všeho, co naši předkové z tohoto užitečného tvora mohli získat. Výstava připomene nejen samotné ovce, ale i lidi, kteří byli s jejich chovem bezprostředně spjatí. Stejně tak bude představeno téma ovcí a pastevectví v symbolickém myšlení lidí. Výstava potrvá do 24. září.

Sobota 22. dubna
* ČARODĚJNÁ POHÁDKA
. Divadýlko Mrak přiveze dětem do turnovského divadla pohádku, která je napsána na motivy příběhů patřících ke klenotům českých pohádek. Pořad z cyklu Mámo, táto, pojďte se mnou do divadla! Městské divadlo Turnov, začátek v 10.00 hodin, vstupné 50 Kč.
* SLUNEČNÍ KAPLE. Výsadba stromové kaple na Pohoři na louce vedle staré polní cesty spojující Pohoř se Všení. Začátek v 10.00 hodin. Koná se v rámci Dne Země. Více na http://slunecnikaple.webnode.cz/.
* ZÁMEK SYCHROV: SETKÁNÍ AMERICKÝCH AUTOMOBILOVÝCH VETERÁNŮ. S krásnými automobily a jejich majiteli se budete moci setkat v zámeckém parku. Setkání fanoušků a členů klubu 1st Veteran US Car Praha. Akce proběhne od 10.00 do 15.00 hodin. Vstupné jednotné 50 Kč.
* FUCHS OIL Traktoriáda Vyskeř 2017, 11. ročník. Plocha polního letiště na Vyskři.

Neděle 23. dubna
* DÍLNA PROUTĚNÁ – ČARODĚJNICKÁ
. Dílna zaměřená na výrobu z proutí, a čarodějnické klobouky na svátek čarodějnic. Lektorky Lenka Bendáková, Eva Šrajerová a Simona Bakešová. Dětské oddělení knihovny A. Marka od 10.00 hodin.

Pondělí 24. dubna
* ISLAND – OSTROV PANENSKÉ PŘÍRODY
. Cestopisná přednáška Pavla Chluma a Petra Kvardy. Základní škola v Alešově ulici Turnov II od 18.00 hodin.

Středa 26. dubna
* HOSPODÁŘSKÝ VÝVOJ VENKOVA A MĚST V ČECHÁCH DO POČÁTKU INDUSTRIALIZACE
. Přednáška seznámí s okolnostmi a vlivy, které přispívaly ke změnám našich vesnic, poddanských i královských měst od raného středověku přes přeměny pohusitské doby a třicetileté války až do doby, než české aglomerace začaly ovlivňovat modernizační procesy, které vytvořily průmyslovou společnost – tedy přibližně do poloviny 18. století. Přednáška je koncipována jako doplněk výstavy Ovce, moje ovce. Kamenářský dům od 17.00 hodin, vstupné 25 Kč.
* KYRGYZSTÁN. Do středu Asie s Pavlem Svobodou. Cestovatelský klub. Kino Sféra, začátek v 18.00 hodin, vstupné 90 Kč.

Čtvrtek 27. dubna 
* KONCERT: PATŘÍME K SOBĚ. Podkrkonošská společnost přátel dětí zdravotně postižených Semily připravila již 20. ročník festivalu s názvem PATŘÍME K SOBĚ. Jeho hlavními aktéry jsou děti, mládež i dospělí se zdravotním postižením z celé republiky. Festival je čtyřdenní, účastní se ho 25 souborů z celé republiky a 300 účinkujících včetně nutného doprovodu. Jedna z festivalových přehlídek se také koná v Turnově v městském divadle. Začátek v 18.00 hodin.

Pátek 28. dubna
n201703291952_vakci_59_017_bigbitek* BIGBÍTEK
. Revival českého bigbeatu z Rovenska pod Troskami se zaměřením zejména na Krausberry, Vítkovo kvarteto, Vladimíra Mišíka, Krucipüsk a další. Bigbítek slibuje pecky, které se nehrají na každé akci. Vše začalo v roce 1998, kdy uskupení čítalo čtveřici členů: Jarda Dvořák, Jarda Špína, Filip Valkoun a Roman Vaněk. Po téměř sedmiletém působení nastala pauza a personální změny. Od dubna roku 2014 byla činnost kapely obnovena pro příležitostné hraní a obohacena o zpěv Katky Matysové. Malá (domácí) scéna. Kulturní kavárna KUS, začátek ve 20.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Sobota 29. dubna
n201703291952_vakci_58_017_akceduben* ČESKÝ RÁJ DĚTEM
. 14. ročník akce na zahájení turistické sezony v Českém ráji v rámci hry „Za pověstmi Českého ráje“. Pro děti i dospělé je připraveno putování na Turnovsku plné soutěžních úkolů a otázek, při kterém se na cestě setkají s řadou postav z pověstí Českého ráje. Připraveno je i divadelní představení na návsi v Přepeřích.
Start: Sportovně rekreační areál Maškova zahrada Turnov od 8.15 do 11.00 hodin, cíl je tamtéž. Trasa pochodu vede po značených cestách, většina cesty je vhodná pro kočárky, část je po místních komunikacích, kde bude omezena rychlost.
Program v areálu Maškova zahrada:
12.00 Mažoretky
12.30 Kouzelník
13.00 ukázka výcviku služebních psů
13.45 Karmínek – písničkové vystoupení
14.00 příchod krále Granáta s královnou a družinou
14.30 losování o zajímavé ceny
15.00 ukázka výcviku služebních psů
Po celou dobu rukodělná dřevařská dílna, nafukovací atrakce a další zajímavé sportovní vyžití ve spolupráci s partnery akce. Hlavní ceny: let balónem od společnosti BAART, letní tábor od ARA TÁBORY a další hodnotné ceny partnerů.
* HRAD TROSKY – ČARODĚJNICKÁ ZABIJAČKA. Ukázka staročeské výroby tradičních zabijačkových pochoutek s ochutnávkou. Od 10.00 do 16.00 hodin. Více na www.hrad-trosky.eu.
* JARNÍ KONCERT v kostele sv. Jakuba St. v Přepeřích. Zazní skladby autorů z počátku 18. století, které uvede Basistova dobrá společnost z Liberce. Začátek v 18.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Sobota 29. a neděle 30. dubna
* ZÁMEK HRUBÝ ROHOZEC: PUTOVÁNÍ ZA RENESANCÍ
. Prohlídky zaměřené na stavební vývoj objektu. Mimo jiné uvidíte také běžně nepřístupné prostory, jako je východní sklep, místnost ve věži nebo zámecká půda. Prohlídky odcházejí v 10.00, 11.30, 13.00 a 14.30. Vstupné 60 Kč. Více na www.hruby-rohozec.eu.

Neděle 30. dubna
* VÍTÁNÍ PTAČÍHO ZPĚVU
. Akci pořádá ZO ČSOP Bukovina ve spolupráci s Českou společností ornitologickou. Ptáci Českého ráje pro nás všechny nacvičují novou avisymfonii, kterou nám letos zazpívají v Podtroseckých údolí. Sraz zájemců bude pro ranní ptáčata v 5.30 hodin na parkovišti u rybníka Vidlák, pro ranní spáče v 7.00 hodin na parkovišti u rybníka Věžák. Trasa povede jedním z nejkrásnějších míst Chráněné krajinné oblasti Český ráj, můžete se proto těšit na spoustu zajímavých druhů zpěvného ptactva.
* BELTINE POD TROSKAMI. Hudební a taneční skupiny, keltská vesnička. Program od 11.00 do 23.45 hodin. Více na www.beltine.trosky.eu.
* SLAVNOSTNÍ SVĚCENÍ ZREKONSTRUOVANÉHO OLTÁŘE V KOSTELE SV. JIŘÍ V PŘÁSLAVICÍCH (KARLOVICE) od 15.00 hodin za přítomností biskupa mons. Jana Baxanta. Rekonstrukce oltáře začala v roce 2013, dokončena byla vloni. Opravy prováděla renomovaná firma Jana Macha z Červeného Kostelce nákladem 711 tis. Kč (90 % věnovalo ministerstvo kultury, zbytek Děkanství Turnov). Přijďte se podívat na toto ojedinělé dílo a zároveň se zúčastněte setkání s jeho excelencí biskupem.
* ČARODĚJNICE NA MALÉM ROHOZCI. Rohozecký okrašlovací spolek a Osadní výbor Malý Rohozec, Mokřiny a Vazovec srdečně zvou všechny malé i velké z blízkého i dalekého okolí na tradiční pálení čarodějnic. Akce se uskuteční na tradičním místě na Malém Rohozci v lokalitě „Na Pískách“. Připraveny budou tematické soutěže pro děti, velká vatra s opravdovou čarodějnicí, ohníček na opékání buřtů, bohaté občerstvení a samozřejmě i pivo a limonáda z místního Rohozeckého pivovaru. Začínáme v pozdním odpoledni a na všechny se už teď těšíme!

Pondělí 1. května
* HRAD VALDŠTEJN: MÁJ
– melodram na báseň Karla Hynka Máchy v nastudování hudebního skladatele, režiséra, dramaturga a pedagoga Zdeňka Zahradníka. Pro Valdštejn již tradiční představení, přesto však jinak – na nové hudební nahrávce zazní Stamicovo kvarteto doplněné o harfu Ivany Pokorné a klavír v podání autora. Hrají: Nikola Bartošová (Jarmila), Marek Pavlíček (básník), Vojtěch Hrabák (Vilém), Kristina Kubová (zpěv, sen Jarmily). Hudebně-poetické obohacení a zpříjemnění prvomájového dne. Vstupné: 80 Kč.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.