PRÁCE NA VALDŠTEJNĚ BUDOU POKRAČOVAT

0

Péče o památku nikdy nekončí. Sotva na jednom konci práce skončíte, abyste se vrátili tam, kde jste před lety začali. Platí to i v případě Valdštejna. Vloni vydlážděním prostoru prvního nádvoří a úpravou sklepení pod ním dorazily rekonstrukční práce po zhruba dvaceti letech do finále. Pamatujete jak opravy postupně probíhaly?

Nejdříve to byla úprava romantického paláce v zadní části hradu a vyhlídky nad ním. Potom došlo na nové schodiště a biliárdní sál pod terasou, kde se dnes konají svatby a koncerty. A co teprve velká rekonstrukce kostelíka sv. Jana Nepomuckého a jeho znovuvysvěcení v květnu 1995! Dva roky na to byly na hlavním přístupovém mostě pořízeny kopie všech soch svatých, originály našly místo v kostelíku, kopie jsou na mostě.

n200704040924_zap_47_07_valdA v posledních letech to byla úprava klasicistního objektu zámečku, který prošel opravdu náročnou opravou včetně nové střechy, uvnitř je úplně nové dispoziční řešení – vznikl tu reprezentační prostor – a jako „bonbónek“ na konec sem před pár týdny za pomoci jeřábu dopravili piáno, takže se tu budou konat malé koncerty! V loňském roce byly opravy dokončeny položením nové dlažby pod prvním nádvořím a opravou sklepení pod ním.

A letos? Opět se začne na druhé straně. Podle starostky města Hany Maierové byla letos přiznána státní dotace ve výši 950 tisíc Kč na opravu gotického zdiva, město, jako vlastník objektu, připravuje rekonstrukci opěrných zdí v zadní části hradu, na stole je žádost a příprava projektové dokumentace na opravu romantického paláce pod vyhlídkou na Trosky, která by měla být realizována v roce 2009.

n200704040925_zap_48_07_valdPřipravuje se také nová expozice ve sklepeních pod prvním nádvořím. Ta měla být původně už letos, podle dr. Jana Prostředníka, archeologa turnovského muzea, je ale realizace posunuta až do příštího roku. „Ve sklepení bude instalována výstava z archeologických nálezů na hradě, budou tu prezentovány starší a nejnovější nálezy. Protože je tam ale devadesátiprocentní vlhkost, která nedovoluje použít originály, budeme muset nechat udělat věrné kopie,“ zdůvodnil Prostředník.

Co dodat? Hlavně je třeba jmenovitě poděkovat bývalému valdštejnskému kastelánu a dnešnímu příležitostnému průvodci Ladislavu Kouckému. On dostal svoji prací, úsilím a nezlomnou vůlí Valdštejn mezi perly Českého ráje, především díky němu sem dnes ročně přichází na 70 tisíc turistů. Díky a pomyslný „klobouk dolů“!
P
oděkování patří též vlastníku, Městu Turnov. Mít svůj hrad je zavazující a tady se vlastník ke svému majetku chová opravdu nadstandardně!

n200704040925_zap_49_07_valdHrad Valdštejn je v dubnu otevřen o víkendech a svátcích od 9 do 16 hodin. Když ale přijdete jindy a kastelánka Andrea Koucká bude přítomná, stačí zazvonit. Dá se předpokládat, že vaše přání bude vyslyšeno…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.