DOŽÍNKY PŘILÁKALY NA SYCHROV TISÍCE LIDÍ ANEB PODPORA VENKOVSKÝCH OBLASTÍ

0

Dožínky jako vrchol léta a sklizně se letos uskutečnily v sobotu 30. srpna v okolí Státního zámku Sychrov. V úrodném koutě Libereckého kraje se tak kromě známých hudebníků jako jsou Ivan Mládek anebo skupina Yo Yo Band představili místní divadelníci a členové folklorních souborů. Nechyběli ani ti, kterým jsou dožínky určeny především: zemědělci a potravináři. Nejlepší z nich převzali ocenění Výrobek roku Libereckého kraje v odvětví potravinářství a zemědělství. Navíc se zde uskutečnilo mistrovství republiky ve stříhání ovcí, byla tu přehlídka mladých i zkušených včelařů, obcí prošel dožínkový průvod.

Dožínky byly před lety obnoveny pod patronací náměstka hejtmana Libereckého kraje Radima Ziky. Právě jeho jsme požádali o krátký rozhovor.

* Pane náměstku, jste tak trochu duchovním otcem znovuobnovení dožínek, kolikátý ročník vlastně letos pořádáte? A prozradíte, na kolik akce přijde?

Tradici dožínkových slavností jsme, jako naše poděkování všem lidem pracujícím v agrárním sektoru, znovuobnovili v roce 2002. Letos jsme se tedy sešli v Radimovicích a na Sychrově již po sedmé. Na dožínky bylo pro tento rok vyčleněno z krajského rozpočtu 800 tisíc korun a pro získání další částky nad rámec rozpočtu jsme přistoupili k oslovení sponzorů, protože chceme pro návštěvníky slavností připravit bohatší program. Jeho součástí byly i ochutnávky regionálních potravin, staročeský jarmark, doprovodné soutěže a další zajímavé atrakce.

n200809022054_rep_235_08_dozinky

n200809022054_rep_236_08_dozinky

n200809022054_rep_237_08_dozinky

* Dožínky je výraz, který známe z historických filmů a literatury. Z běžného života na venkově prakticky vymizely. Proč jste se rozhodli pro návrat této tradice i názvu?

Se vznikem krajské samosprávy v roce 2000 mi připadl rezort zemědělství a životního prostředí. Přemýšlel jsem, jak postavit celou koncepci nového rezortu a kam by měl směřovat. Samozřejmě s tím vznikla i má potřeba poznat lidi v této oblasti lidské činnosti, a tak mé kroky vedly na agrární komoru. A že to byl směr dobrý, potvrzuje osm let mé spolupráce nejenom s agrárníky. Za tu dobu se nám společně podařilo vybudovat a realizovat celou řadu projektů a vzdělávacích akcí. Smysl byl jasný, vrátit lidi k přírodě, tradicím a tedy ke kořenům.


* V uplynulých desetiletích lidé z venkova spíše odcházeli, málokdo chtěl zůstat. Dnes se ale situace obrací a lidé opět vyhledávají klidný život v menších obcích…

Každoročně vyčleňujeme desítky milionů korun pro obce a organizace působící na našem venkově. Vždy zdůrazňuji starostům, že záleží jen na nich, jak budou vypadat krajské fondy a také je podle jejich požadavků měníme, protože pokud budou mít obce kvalitní zázemí, budou se do nich lidé vyhledávající klid stále více vracet. Jen od letošního jara jsem navštívil přes šedesát obcí a vím, že bez nadšených lidí, spolků, aktivních a obětavých místostarostů a starostů by náš venkov nebyl za těch 18 demokratických let tam, kde je. A za to jim všem děkuji.

n200809022055_rep_238_08_dozinky

n200809022055_rep_239_08_dozinky

n200809022055_rep_240_08_dozinky

* A specifika venkovských oblastí v Libereckém kraji? Je to hodně rozdílné na Frýdlantsku a v poměrně bohatém Českém ráji, nebo je tu víc společných problémů než se zdá?

Jak říkáte. Každý region má svá specifika, a to platí i uvnitř kraje. Jsou zde oblasti zaměřené více zemědělsky, vedle toho jsou oblasti, které jsou vhodnější pro turistické využití. Těch specifik je samozřejmě více. Jde o to reálně si uvědomit možnosti jednotlivých oblastí a těch využít. Podle mého, nejlepších výsledků se dosahuje tam, kde se obyvatelé obce nespoléhají pouze na to, co udělá starosta či starostka, ale sami se aktivně zapojují do života v obci, účastní se změn, které jsou pro jejich budoucnost přínosné. To nejhorší je rezignace na stav, který mi nevyhovuje.


* Podle přehledu, který naše redakce získala od pracovníků krajského úřadu, letos do regionu Turnovska šly na podporu drobných projektů miliony korun. V čem může kraj ještě kromě peněz venkovským oblastem pomoci? A pomáhá?

Jsem vždy připraven pomoci tam, kde je potřeba. Ať už jde o státní dotace, nebo získání povolení sloužící k rozvoji venkova. Jsem ochoten poradit starostům, ale i obyvatelům kraje.

n200809022056_rep_241_08_dozinky

n200809022056_rep_242_08_dozinky

n200809022056_rep_243_08_dozinky

* Obnova návsi v Krčkovicích, kanalizace v Jenišovicích, oprava kulturního domu v Olešnici, hřiště v Radostné pod Kozákovem, oprava kampeličky ve Svijanech, rekonstrukce fary ve Vlastibořicích nebo podpora akcí ve Šťastné zemi, to jsou konkrétní „drobné“ projekty. Stihnete vy sám také vynaložené prostředky z kraje do obcí sledovat?

Část mých výjezdů do obcí našeho kraje jsem absolvoval na kole. Měl jsem příležitost vidět některé projekty před a po realizaci. Nemám ambice a ani bych nechtěl kontrolovat vynaložené prostředky, protože starosty považuji za své partnery a oni sami nejlépe vědí, co a jak je potřeba udělat.


* Ideální stav – o kolik víc byste si představoval, aby Libereckých kraj vyčleňoval každoročně na rozvoj venkovských oblastí?

Těžko odpovědět, peněz není nikdy dost. Jsem vždy spokojený, když se podaří nad rámec běžného rozpočtu podpořit rozvojové projekty na území Libereckého kraje. Letos se podařilo rozdělit obcím, městům a dalším subjektům téměř 200 milionů korun z kladného hospodářského výsledku kraje. Předpokladem toho, abychom peníze mohli rozdělovat, je dobré hospodaření. A to se nám již osm let daří. Držím se kréda, že „důvěra zavazuje“.

Přehled dotací do obcí Turnovska z Libereckého kraje v roce 2008 (zdroj LK):

n200809022057_rep_244_08_vlastiborice* Hrubá Skála – 112 tisíc Kč na obnovu návsi v Krčkovicích a 528 tisíc na rekonstrukci vodovodního řadu tamtéž

* Jenišovice – 964 tisíc Kč na splaškovou kanalizaci, 230 tisíc na rekonstrukci WC ve škole a 30 tisíc na přemístění kříže u cesty

* Kacanovy – 95 tisíc na opravu plotu u hřbitova a 115 tisíc na veřejný rozhlas

* Karlovice – 320 tisíc na místní komunikaci

* Kobyly – 320 tisíc na úpravu v základní škole

* Ktová – 200 tisíc na místní komunikaci a 120 tisíc na výměnu truhlářských prvků

* Loučky – 250 tisíc na opravu střechy

* Mírová pod Kozákovem – 990 tisíc Kč na rekonstrukci vrtu Vesec a 320 tisíc na opravu místní komunikace

* Ohrazenice – 160 tisíc na opravu místní komunikace

* Olešnice – 240 tisíc na opravu kulturního domu

* Příšovice – 160 tisíc na výměnu oken ve škole

* Radimovice – 396 tisíc na opravu střechy a 600 tisíc na rekonstrukci obecního úřadu

* Radostná pod Kozákovem – 320 tisíc na hřiště a 152 tisíc na rozšíření vodovodu

* Soběslavice – 67 tisíc na opravdu střechy obecního úřadu

* Svijanský Újezd – 160 tisíc na opravu víceúčelové budovy

* Svijany – 240 tisíc na opravu Kampeličky a knihovny

* Troskovice – 232 tisíc na opravu místní komunikace

* Turnov – 85 tisíc na monitorovací systém na Jizeře, 46 tisíc na novou výsadbu v Daliměřicích

* Vlastibořice – 1,3 milionu na přestavbu budovy na obecní úřad

* Žernov – 400 tisíc na opravu místní komunikace

* ČSOP Křižánky – 10 tisíc na záchranný chov sovy pálené a 50 tisíc na podporu Stanice pro hendikepované živočichy v Libštátě

* Alternativa 3000, o. s. – 190 tisíc na akce ve Šťastné zemi

* Geopark Český ráj, o.p.s. – 300 tisíc na podporu Geoparku

* Čs. svaz včelařů, ZO Rovensko pod Troskami – 71 tisíc na podporu kritického stavu včelstev

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.