POLICISTÉ ŽÁDAJÍ VEŘEJNOST O POMOC PŘI DOPADENÍ PACHATELŮ ZÁVAŽNÉ TRESTNÉ ČINNOSTI

0

V teritoriu obvodního oddělení Policie ČR v Turnově dochází v posledních týdnech k nárůstu četnosti krádeží měděných drátů elektrického nadzemního vedení. Jedná se o starší typ rozvodu elektrické energie ke konečným odběratelům, vedený po drátech vzduchem na sloupech. Místy těchto krádeží jsou především odlehlejší lokality, jako jsou Olešnice, Pohoř, Pelešany, Mašov, Rakousy, Vazovec, Dolánky, Loužek ad. Pachatelé se krádeží dopouštějí především v nočních hodinách, odcizením elektrického vedení řádově v délce 50 až 200 metrů dojde k přerušení dodávky energie většinou jen u několika jednotlivých domů.

Z provedeného šetření policistů našeho obvodního oddělení vyplývá, že obyvatelé dotčených domů většinou okamžik přerušení dodávky elektřiny ihned zaznamenají téměř na minutu přesně, ale nevěnují tomu významnou pozornost, jelikož se jedná o noční dobu a věří, že pravý důvod přerušení dodávky elektřiny je jiný (vypnutí proudu, vzdálená bouřka aj.). Pachatel pak v klidu stříhá jeden drát po druhém a nerušeně jej nakládá do svého vozidla.

A toto je právě ten okamžik, kdy policisté potřebují pomoc občanů, která by spočívala v tom, aby lidé, kteří zaznamenají nenadálý výpadek elektrické energie, aniž by venku zuřila bouřka, zavolali IHNED nejlépe přímo na obvodní oddělení Policie ČR Turnov (tel. 481 322 333, 974 475 721), nebo na bezplatnou linku 158. V oznámení je nutné co nejlépe upřesnit místo, kde se jejich dům, který se ocitl bez proudu, nachází, aby policisté mohli na místo co nejrychleji a nejefektivněji dorazit. Je totiž zřejmé, že pachatel se musí na místě zdržovat delší dobu, po kterou je možné ho dopadnou přímo při činu. Dosud se o událostech policie dozvěděla vždy až v ranních hodinách, tedy několik hodin po vlastní události, kdy věc oznámili zaměstnanci firmy ČEZ, kteří se na místo dostavili odstranit závadu. Takovou časovou ztrátu na pachatele je velice obtížné dohnat.

 

Policii by pomohly rovněž poznatky k případnému podezřelému pohybu vozidel a osob v denní době. Byla by to cenná svědectví, jelikož je zřejmé, že pachatelé si nejdříve za denního světla místo činu procházejí a v noci potom jdou už najisto. Od jara letošního roku evidují policisté turnovského oddělení celkem osm takovýchto událostí s celkovou škodou ve výši několika desítek tisíc korun.

 

Děkujeme za případnou spolupráci.

 

npor. Mgr. Milan Drahoňovský

vedoucí oddělení OO PČR Turnov

smooptur@mvcr.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.