DÁMY Z NAŠTĚKANÉ SE POMALU STÁVAJÍ HITEM ČESKÉ DIVADELNÍ SCÉNY

0

Autorská divadelní hra „Našťěkaná“ v podání čtyř turnovských dam již nějakou dobu patří málem ke kultovním zdejším představením. Kdykoli Romana Zemenová, Katka Doubravová, Alena Tomášová a Gábina Šťastná představení reprízují, je divadlo nabité až po střechu. Přitom premiéra byla teprve v prosinci 2006! A když dámy v nejlepším věku vyjedou za humna, jen potvrzují kvalitu svého díla.

Například letos v březnu bylo představení oceněno na 11. přehlídce ochotnických souborů Jizerské oblasti v Lomnici nad Popelkou. Hra byla navíc doporučena na Divadelní Děčín. Nyní přišla další povzbudivá zpráva, a sice, že divadelní soubor Nakafráno Turnov se 10. května zúčastnil s autorským představením „Naštěkaná aneb 4 ženy v maloměstě“ Celostátní přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla v Třebíči (Alena Tomášová zde dostala cenu za herecký výkon v roli Zuzany!).

Velmi zajímavě představení v divadelním zpravodaji Třebíčské přehlídky okomentoval uznávaný divadelní vědec a pedagog DAMU Praha, PhDr. Jan Císař: Ty čtyři autorky nedělají nic jiného, než že scénují sebe samotné s minimem okrajových a zanedbatelných divadelních prostředků, jež jsou spíše pro zpestření a oddech. Můžeme zkoumat, zda to sebescénování – tedy jistý princip předvádění, jež za určitých okolností otevírá dveře k herectví – sděluje příhody skutečné nebo naopak vymyšlené. Ale v tom opravdu není jádro pudla. To je v tom, že realita všedního, každodenního, obyčejného života se dere na jeviště. Nový trend předvést divadlem obyčejnost, všednost i zábavnost a poutavost žití se přehlédnout nedá…

Romana Zemenová, tisková mluvčí souboru, nezastírá, že pohled pana profesora Císaře je pro Nakafráno velmi, velmi povzbudivý. A možná je i impulsem pro novou hru. „Už je napsaná, název a obsah si zatím necháme pro sebe. Původně jsme chtěly mít premiéru v červnu, ale nechceme nic uspěchat. Je ještě hodně práce před námi, tak jsme termín posunuly na začátek listopadu,“ uvedla Zemenová. Podle ní došlo k drobné změně v souboru, vynucené jednou mateřskou dovolenou. Na podzim se ale Turnovští mohou těšit kromě premiéry i na další reprízu „Naštěkané“ ve staré sestavě. „Stále se ozývají lidé, kteří to představení chtějí vidět. Tak se těšíme v nové divadelní sezoně na shledanou,“ dodala Romana Zemenová.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.