VČELY A VČELAŘI NA TURNOVSKU

0

Možná v obchodě uvidíte člověka, jak nakládá do vozíku desítky kilogramů „akčního“ cukru. Nemusí to být velký mlsoun ani hamoun, může to být včelař. Ten totiž musí svým včelám dát náhradu za zimní zásoby, které jim v létě odebral. Těmi zásobami byl med, nejznámější ze včelích produktů. Daleko však důležitější a prospěšnější je pro člověka jejich opylovací funkce. Až 84% rostlinných druhů v Evropě je závislých na opylování (ze 76% produkce potravin). Na této činnosti mají včely ze všeho hmyzu největší podíl. Proto jsou považovány za třetí nejdůležitější hospodářské zvíře, hned po krávě a praseti.

Chov včel je na Turnovsku zajišťován neprofesionálními včelaři sdruženými v základní organizaci Českého svazu včelařů Turnov. Jedná se o občanské sdružení, které zajišťuje jak školení pro včelaře, tak pro včely nezbytná léčení a vyšetření. V současné době má 125 členů, kteří obhospodařují na 890 včelstev. Problémem do budoucnosti je stárnutí členské základny. I přes pomoc státu a kraje je tato činnost stále závislá na nadšení jednotlivců, vyžaduje hodně času a nelze od ní čekat zbohatnutí.

Na získání nových, zejména mladých včelařů, budou zaměřeny budoucí aktivity ZO ČSV Turnov i Libereckého kraje – odboru životního prostředí a zemědělství. ZO ČSV Turnov by ráda touto cestou poděkovala obecním úřadům za podporu. Kontakt na jednatele ZO ČSV Turnov: eduard.fuchs@seznam.cz  

 
VČELY JSOU TAKÉ VÝBORNÁ VÝUKOVÁ POMŮCKA
Včely žijí v úzkém kontaktu s přírodou. Prostřednictvím jejich života je možné pochopit spoustu přírodních zákonitostí. V Ekocentru Oldřichov v Hájích na Liberecku se rozhodli využít tuto dokonalou výukovou pomůcku pro vzdělávání dětí a mládeže. „Včelařství se nachází v nelehké době. Za posledních 15 let klesl stav včelstev u nás o více než třetinu. Bez včelího opylování by přitom mnoho druhů rostlin zmizelo z povrchu naší planety a úroda na polích a zahradách by zdaleka nebyla taková. Naším novým projektem chceme zaujmout děti a mládež pro starodávnou lidskou činnost – včelaření. Chceme je učit chápat a respektovat přírodu,“ vysvětluje ředitel Ekocentra Oldřichov v Hájích Radek Hromádka.
n201109151248_oso_59_011_vcelyRozsáhlý projekt pod názvem „Fascinující svět včel a hmyzu“ nebude probíhat pouze v Oldřichově v Hájích. Bude rozprostřen po celém Libereckém kraji, a protože je do projektu zapojeno i německé ekocentrum, také v sousední části Německa. U nás je do něho zapojeno 15 včelařů z různých koutů regionu, kteří jsou připraveni přivítat skupiny dětí. Na včelnici mohou přijít nejen školy, ale jakékoliv organizované skupiny dětí či mládeže. Více se o projektu dozvíte na www.svetvcel.cz , v případě zájmu můžete kontaktovat přímo jednoho ze včelařů na Turnovsku, kterým je Martin Šritr (e-mail: sritrovi@iol.cz).
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.