PODLE VEDENÍ LIBERECKÉHO KRAJE NOVÁ SKARTA LIDEM ŽIVOT SPÍŠE KOMPLIKUJE, JE I DRAŽŠÍ

0

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) zahájilo v červenci 2012 zavádění nového způsobu výplaty nepojistných dávek a dávek z oblasti státní politiky zaměstnanosti. Dávky, které byly dosud vypláceny třemi různými způsoby – hotovostně, poštovní poukázkou a bezhotovostně – začnou být postupně vypláceny prostřednictvím sKarty, nebo-li karty sociálních systémů. Novinka vyvolává řadu obav. Mnoho zdravotně handicapovaných spoluobčanů v ní vidí další bariéru, která jim zkomplikuje již tak těžký život. Své výhrady důrazně prezentoval i ombudsman Pavel Varvařovský. Ombudsmanovi například u karty vadí spojení funkce platební a identifikační – proč má například pokladní v supermarketu vědět, že má občan zdravotní handicap. Napadá i tu skutečnost, že některé služby jsou zpoplatněné, není vyřešen ani problém s možným uvalením exekucí.

„Ministerstvo práce a sociálních věcí problémy odmítá řešit,“ uvedl před časem Varvařovský. Ombudsman informoval o nejproblematičtějších aspektech sKarty Poslaneckou sněmovnu a vyzval poslance či senátory, aby zvážili možnost obrátit se na Ústavní soud.

Obavy z rozjezdu nové služby neskrývá ani Pavel Petráček, radní Libereckého kraje pro sociální oblast. MPSV ČR si od nového systému slibuje usnadnění čerpání dávek, zjednodušení administrativy a snížení nákladů státu. Pavel Petráček nadšení ministerstva nesdílí. Spíše než s názory ministerstva se ztotožňuje se stanoviskem zástupců handicapovaných a souhlasí i s názorem, kterým se prezentuje Pavel Varvařovský.
     
Podle Petráčka je vnucený jednotný způsob výplaty pro příjemce dávek komplikovaný a drahý. „Představte si, že jste vozíčkář, pobíráte příspěvek na péči a máte svůj běžný účet u České spořitelny. Do dnešního dne vám úřad práce každý měsíc příspěvek zasílal na tento účet, ze kterého si hradíte například osobní asistenci. Nyní vám Česká spořitelna povede s-účet, k němu si musíte vyzvednout sKartu, a na úřadu práce si zadáte trvalý příkaz, aby vám příspěvek byl zasílán každý měsíc na váš účet. V čem spočívá snížení nákladů státu či zjednodušení administrativy? Já vnímám pouze zbytečné úkony prováděné klientem, úřadem práce a Českou spořitelnou,“ říká Pavel Petráček.
    
Potíže budou mít i držitelé karet žijící na venkově. „To opravdu na ministerstvu nevědí, že bankomat ve vesnicích prostě nenajdete a také prodejna s terminálem na bankovní kartu je v malém venkovském obchůdku věc s kategorie sic-fi,“ upozorňuje radní Petráček.
    
Proti sKartě vystupuje i Národní rada zdravotně postižených. Radní Petráček obavy členů sdružení plně chápe.  V současné době úřad práce seznamuje s novým způsobem výplaty sociální pracovníky obcí a žádá je o součinnost při distribuci sKaret a jejich zavádění do praxe.
    
 „Na těchto setkáních sociální pracovníci upozorňují na mnohé praktické problémy, které nemusely nastat, kdyby MPSV reformy v sociální oblasti více diskutovalo s odborníky i veřejností,“ upozorňuje Petráček. Jak podotkl, již nyní je jasné, že distribuce karet starším a zdravotně znevýhodněným občanům bude obtížná. Diskutována je problematika opatrovnictví, plných mocí apod. „Také spojení platební karty a průkazu osoby se zdravotním postižením není šťastné – při ztrátě průkazu byl prostě zadarmo vydán nový, nyní s průkazem vlastně ztratíte i platební kartu, takže zaplatíte 240 korun za zhotovení nové karty a ještě sto korun za nový PIN,“ vysvětlil radní Libereckého kraje.

Zprovoznění nového systému výplaty dávek je zřejmě neodvratné. Stejně neodvratné budou pravděpodobně i komplikace při ostrém startu sKaret. „Myslím, že se Ministerstvu práce a sociálních věcí a Úřadu práce ČR nakonec podaří tento systém výplaty dávek uvést do praxe. Stejně jako v první polovině letošního roku byly díky nezměrnému úsilí řadových pracovníků úřadu práce nakonec zprovozněny dávkové systémy, tak i nyní jistě sociální pracovníci, a všichni zúčastnění nenechají své klienty bez sociálních dávek. Ale opravdu musí být prováděny reformy taktovým způsobem? Nebylo by lepší, vše důkladně připravit, otestovat, a až následně novinky zavést do praxe? Zkoušení novinek až v provozu je nemorální nejen vůči sociálním pracovníkům, ale především vůči příjemcům dávek,“ uzavírá Pavel Petráček.
   
sKarta je v podstatě bankovní karta, která patří k sKartovému bankovnímu účtu, kam budou posílány sociální dávky. Výplata bude nejpozději od ledna 2013 probíhat vždy prostřednictvím účtu vedeného k sKartě a klient následně zvolí způsob čerpání. Dávku lze čerpat přímo z účtu výběrem z bankomatu, platbou u obchodníka, výběrem hotovosti u obchodníka nebo převodem na jiný účet (jednorázový či trvalý platební příkaz, který se provede na úřadu práce nebo v bankomatu). Klient úřadu práce se jako držitel sKarty automaticky stává klientem České spořitelny.

Karta bude vydávána ve dvou verzích – základní a speciální. Základní karta bude mít funkci platební, identifikační a autentizační, speciální karta bude ještě navíc průkazem osoby se zdravotním postižením a bude opatřena černobílou fotografií držitele, datem narození, bude zde vyznačen druh průkazu (TP, ZTP, ZTP/P) a symbol označení osoby se zdravotním postižením.

(Zdroj: TZ Libereckého kraje)

Titulek je dílem redakce TvA

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.