PÍSMÁK DLASK SE ZAŘADÍ MEZI SVĚTOVÉ AUTORY

0

Sedlák Josef Dlask jistě netušil, co bude za 200 let od doby, co začal psát na svém statku v Dolánkách své zápisky. Neuvěřil by asi tomu, že v době počítačů a internetu se zařadí mezi nejvýznamnější autory, jejichž dílo zachová světová paměť lidstva! V nejbližší době bude totiž jeho rukopisná kronika s názvem „Paměti sedláka Josefa Dlaska z Dolánek u Turnova“ odeslána ke kompletní digitalizaci a stane se součástí projektu UNESCO „Paměť světa“.

n200706132134_zap_154_07_dlaskZ našeho regionu jde o jedinou písemnost, které se této pocty dostane! Podle Alžběty Kulíškové, kurátorky sbírky starých tisků Muzea Českého ráje v Turnově, se digitalizovaná podoba Dlaskovy kroniky stane součástí tzv. Manuscriptoria (manuscript = lat. rukopis) a na internetu bude zpřístupněna odborné a částečně i laické veřejnosti. Dlaskova kronika se tak zařadí po boku Dalimilovy kroniky, Jenského kodexu či Žaltáře královny Rejčky. „Převod starých tisků do elektronické podoby navíc zajistí potřebnou ochranu dokumentu. Pro případ dalšího studia již nebude nutné brát jednotlivé stránky Dlaskových zápisků do rukou, protože se tím velmi poškozují,“ uvedla Alžběta Kulíšková.

Josef Dlask žil na statku v Dolánkách v letech 1782 až 1853, své zápisky začal psát kolem roku 1800 a psal je až do své smrti. Jeho dílo je srovnatelné s kronikou rychtáře Františka Vaváka z Milčič u Nymburka. Badatelům poskytuje jedinečné informace o životě venkovského lidu, jeho obyčejích a zvycích na počátku 19. století. Málo známým faktem je, že v turnovském muzeu opatrují i další literární skvost podobného druhu jako paměti Dlaskovy, a sice dvě  kroniky jeho současníka Jana Baptisty Cejnara z Frýdštejna.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.