POČASÍ V LÉTĚ ANEB VYTOČÍ NÁS TORNÁDA, NEBO UKLIDNÍ LETNÍ POHODA?

0

Abych řekl na rovinu, tak od všeho trochu… Po většinu prázdnin ale bude panovat spíše příjemné letní počasí s lokálními bouřkami, které budou spíše klasického charakteru. Pozor si musíme dát pouze při přechodu frontálních bouří zejména ve směru od jihozápadu až jihovýchodu, neboť ty mohou být doprovázeny silným deštěm, nárazovým větrem nebo kroupami.

Co se týká tornád a jim podobných jevů, tak ty jsou na Turnovsku zpravidla zaznamenány během roku v jednotkách případů a jednalo se vždy naštěstí pouze o malé tromby o síle F0 nebo F1. Ty jsou sice zajímavé pro pozorovatele, ale zpravidla nezpůsobí výraznější škody, neboť se většinou vyskytnou nad otevřeným prostranstvím pole nebo lesa, a i v případě průniku nad obydlenou oblast se jejich účinky projeví jen mírně. Navíc životnost takových tromb je krátká – počítá se v desítkách sekund, maximálně minut. V loňském roce se v našem regionu jednalo o pouze jediný doložený takovýto zaznamenaný jev nedaleko Březiny nad Jizerou.

Škodlivější často bývá tzv. spádový vítr (downburst), který velkou rychlostí padá v týlu bouřkového oblaku s dešťovou clonou a při dotyku se zemským povrchem se rychle jako silný vítr rozlévá do okolí. Jakákoliv zejména frontální bouře může přinést tyto nebezpečné jevy a v našem regionu je potřeba s nimi počítat zejména v první polovině července a dále v první polovině srpna.

Přeji hezké léto a nenechte se vytočit partnerem, dětmi, a ani tornádem! A pokud byste na něj náhodou natrefili, snažte se ukrýt v dolní části domů a rozhodně mu nevyjíždějte vstříc, pokud tedy nejste zkušení lovci bouřek.
Vlastík Brůček Plamínek, APC Turnov, Brucek.Vlastimil@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.