PENÍZE NA OPRAVU PAMÁTEK: PRACOVAT SE BUDE NA VALDŠTEJNĚ I V KOSTELE PANNY MARIE

0

I v letošním roce budou pokračovat práce na obnově zadního paláce na Valdštejně. Podle starostky Turnova Hany Maierové bude vše probíhat tak, aby už v červnu mohla být otevřena oblíbená hradní vyhlídka na skalní město, která byla vloni uzavřena. „Z Libereckého kraje jsme letos dostali částku ve výši 450 tisíc a z ministerstva kultury, z programu na záchranu architektonického dědictví, obdržíme dalších 750 tisíc. Město má v rozpočtu na hrad Valdštejn vyčleněno 300 tisíc korun. Sice třeba z ministerstva přijde méně peněz než v minulých letech, i tak je to ale dost, abychom rekonstrukci zadního paláce posunuli o velký krok kupředu. Přesto ještě letos zůstane palác uzavřen, bude se dělat nová střecha, pracovat se bude také uvnitř,“ přiblížila starostka.

V létě budou muset stavaři práce na čas přerušit, protože zadní palác je domovem vzácných netopýrů. Ohrožený druh vrápenců malých zde bude vyvádět mladé… Kromě další etapy prací na rekonstrukci zadního paláce bude také letos opravena část středověkého zdiva u vyhlídky.

V nadcházející turistické sezoně bude pro návštěvníky zpřístupněna archeologická expozice ve sklepení pod prvním nádvořím, v biliárním sále je připravena výstava modelů hradů a zámků Českého ráje z dílny kastelána Ladislava Kouckého (ZDE).
Valdštejn patří mezi perly Českého ráje. Po Troskách a Sychrově je to nejnavštěvovanější památka v kraji. Celkově tu od počátku 90. let minulého století bylo investováno přes 300 milionů korun. Vlastní provoz hradu, jehož vlastníkem je Město Turnov, je v podstatě soběstačný. Ročně hrad navštíví přes 70 tisíc turistů.

n200904041510_zap_166_09_soboteckaValdštejn ale není jediným památkovým objektem, kde se letos bude pracovat. V historickém jádru Turnova je od roku 1990 vyhlášena městská památková zóna (MPZ). Stát prostřednictvím ministerstva kultury od roku 1993 vyhlašuje každým rokem tzv. Program regenerace MPZ, v něm je zahrnut také Turnov. „Pro letošní rok přiznalo ministerstvo kultury našemu městu 960 tisíc korun. V rozpočtu Turnova je pro letošní rok vyčleněna částka 700 tisíc Kč,“ uvedl René Brož, vedoucí odboru kultury MěÚ Turnov. Část prostředků bude podle něho poukázána na pokračování restaurování oken v kostele Narození Panny Marie (182 tisíc Kč věnuje církev jako vlastník, 140 tisíc Kč město a 371 tisíc Kč je z Programu regenerace MPZ). Druhá část peněz bude věnována na opravu střechy historicky cenného domu čp. 245 v Sobotecké ulici (soukromý vlastník poukáže částku ve výši 472 tisíc Kč, 117 tisíc Kč věnuje město a 589 tisíc Kč je z dotace státu).

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.