FORTUNĚ JE PĚTATŘICET

0

(Aktualizováno) Žena v nejlepším věku. Pěvecký sbor Musica Fortuna rozdává radost již 35 let. Na sobotu 21. října si na turnovskou Střelnici pozval své příznivce, aby společně výročí oslavili. Příjemný koncert, který byl průřezem repertoáru sboru a následný ples, kdy se za doprovodu Dua BigBand tančilo a zpívalo. I na několik překvapení došlo…

Sbormistra Vítězslava Čapka jsme se zeptali:

* Pro pěvecký sbor jsou prioritní veřejná vystoupení, kontakt s publikem. Jednu sezonu jste ale museli nuceně prožít bez jediného veřejného vystoupení. Žádné adventní koncerty, žádné vyprodané divadlo na vánočním koncertu – omezení související s epidemií koronaviru byla tvrdá. Vy jste se s tím ale vyrovnali po svém – k Vánocům 2020 jste natočili pro své příznivce speciální video složené z fotografií z koncertů, každý přidal i svoji domácí nahrávku do mozaiky. Byl to hodně netradiční adventní koncert (ZDE)…
„Museli jsme se s tím nějak vyrovnat, zkoušky probíhaly on-line, vystoupení nebyla, snažili jsme se vzájemně podporovat. Zásadní následky to ale nemělo, jen jsme se všichni těšili, až zase budeme moci veřejně vystupovat.“

* Nyní už je to zpět v normálu?
„Domácí vystoupení v podstatě ano, i jsme už byli v zahraničí. Nicméně se to ale ještě stále do období před koronavirem nevrátilo, hlavně zahraničních koncertů ubylo.“

* Fluktuace ale nejspíš nebyla…
„To ne, sborem prošlo za dobu existence asi 110 lidí, za poslední roky přišli dva tři noví. Aktuálně máme 43 členů, o něco více je žen. Máme také šest dětí partnerů, kteří se seznámili ve sboru.“

* A kdyby měl někdo zájem se členem stát?
„Máme takové tři fáze. První je škemral, pak je čekatel, ze kterého se ve finále stane člen. Ale také nemusí. Škemral zazvoní u dveří a my ho vyzkoušíme. Není to jen o zpěvu, s tím se tak nějak počítá, ale musí do sboru zapadnout také lidsky. Zakládáme si na tom, že jsme dobrá parta, která spolu chce trávit spoustu času, celek musí fungovat. Proto když se z čekatele má stát člen, musí s tím souhlasit všichni. Zkoušky máme každé pondělí večer v ZUŠce na náměstí.“

* Co se týká vašeho repertoáru, podle čeho vybíráte novou skladbu?
„Jak říkám, zpíváme všechno od Bacha po Vlacha, víc je tam samozřejmě populárních písní. Také nás to musí bavit, abychom tu radost mohli předávat dál. Máme v repertoáru asi 220 písní, takže je do čeho sáhnout při různých příležitostech. Ročně přidáme dvě tři nové skladby. Trvá to tak měsíc dva, než novinku předneseme na nějakém koncertě. Zpíváme v 16 jazycích včetně češtiny a slovenštiny…“

* …a projeli jste Evropu.
„To je pravda, první zájezd do Švédska jsme absolvovali ještě před rokem 1989, nejdál jsme byli v Irsku a v Řecku, samozřejmě jsme koncertovali ve všech zemích okolo, dohromady je to 13 zemí. Ve Švédsku a v Itálii jsme byli opakovaně.“

* Jste sbormistr laskavý, nebo přísný?
„Na lidi musí být přísnost (smích). Někdy je samozřejmě pro dobro věci potřeba zvýšit hlas, nebo důrazně zkonstatovat, že to zatím fakt není dobré, ale myslím, že i to všechno se odehrává v přátelské atmosféře. Všem nám jde o stejnou věc – aby výsledek byl co nejlepší. Už jim ve sboru ale dost dlouho říkám, že stárnu, že by se měl hledat nový, mladší dirigent. Zatím nic.“

* Vy jste ale velká osobnost, těžká konkurence…
„Ne, ne, to vůbec ne, opravdu rád bych tu odpovědnost už někomu předal. Samozřejmě, že to musí být člověk, který rozumí muzice, hlavně ale musí umět komunikovat s lidmi. Pak je tu také výbor sboru, možná v budoucnu povede sbor právě výbor, sbormistr se třeba bude najímat, je to otevřené, možností je víc.“

* Když vás ale divák sleduje, tak energie a radost jsou tam pořád…
„Klamu tělem (smích). Je pravda, že ze sboru mám radost stále, pořád je tam ten dobrý pocit, jako jsem měl zkraje devadesátých let. Parta funguje. A co všechno jsme spolu prožili. Nic jiného si vlastně nepřeju, jen aby tohle všechno pokračovalo dál…“

* Děkuji za rozhovor.
PCH

MUSICA FORTUNA – KRÁTCE Z HISTORIE
Zásadním popudem pro vznik pěveckého sboru Musica Fortuna bylo vystoupení sboru ze švédské Alvesty v Turnově v roce 1986. „Najednou jsme viděli, že to je ono, takhle by se nám to také líbilo. Úsměvy, radost ze zpěvu, různorodý repertoár zahrnující i populární hudbu, neformální oblečení, doprovodná skupina, pro nás v té době prostě zjevení,“ komentoval tuto skutečnost Vítězslav Čapek v rozhovoru pro projekt Češi Českého ráje před šesti lety. Většina zakládajících členů tehdy působila v pěveckém sboru Antonín Dvořák. „Byl to asi obvyklý generační střet, kdy jsme my, mladší, cítili, že bychom to chtěli dělat trochu jinak. A jak to bývá, musí se objevit nějaký spouštěč,“ doplnil Čapek.
V září 1987 začalo zkoušet 13 žen a 12 mužů. Ještě jsou ve sboru jednotlivci, kteří to pamatují. A když hledali název, vybírali z 28 návrhů – například Jizera, Valdštejn, Purpura, Aleluja, ale také NOVA, což bylo dávno před vznikem televizní stanice! Nakonec bylo pořadí: 1. MUSICA FORTUNA, 2. NOVUS, 3. FORTUNA, 4. RADOSTNÁ PÍSEŇ.

Pestrý život Musici Fortuny je také zaznamenán v archivu TvA, stačí dát název souboru do vyhledávače a můžete se začíst…. (ZDE)

Snímky ze soboty 21. října z koncertu na Střelnici

V závěrečné části koncertu se sborem vystoupili i jeho bývalí členové…

Musica Fortuna děkuje!

Aktualizace – snímky z druhé části večera (autor David Černý):

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.