NA SÍDLIŠTI U NÁDRAŽÍ SPADL STROM, NAŠTĚSTÍ NIKOHO NEZRANIL

0

V minulém týdnu v Květinové ulici na sídlišti u turnovského nádraží najednou, v podstatě z ničehož nic, protože ani nefoukal vítr, ani nepršelo, spadl mezi bytovými domy vzrostlý jehličnan – borovice vejmutovka. Jindy si pod ním prý hrávají děti, tentokrát tady naštěstí nebyly. Na místě zasahovali strážníci městské policie a také městská hasičská jednotka, která padlý strom odstranila za pomoci motorových pil z blízkého chodníku. Nakonec byl z preventivních důvodů pokácen i sousední jehličnan. Jak potvrdili místní obyvatelé, stav stromů se jim již delší dobu nezdál, proto prý kontaktovali i odbor životního prostředí MěÚ Turnov. Nakonec ale byla příroda rychlejší…

n201408272319_zap_270_2014_stromPodle Ludmily Fejfarové z odboru životního prostředí nechává radnice pravidelně provádět odborné posouzení dřevin na plochách veřejné zeleně. Toto odborné hodnocení je prováděno odborníky – arboristy, kteří pravidelně stav dřevin sledují a v případě potřeby provádí i speciální hodnocení. Takové hodnocení dřevin je pravidelně prováděno i v sídlišti u nádraží, včetně Květinové ulice – zde to bylo v letech 2007 a 2010. Tehdy zmíněnou borovici Ing. Josef Souček, který posouzení zpracoval, ohodnotil tzv. třetím stupněm, kdy lze očekávat střednědobou existenci. Strom nebyl určen ke kácení. Na základě provedené inventarizace dřevin byly káceny dřeviny havarijní, dřeviny nevyhovující a dřeviny překážející z kompozičních důvodů. U velké části byly provedeny odborné zásahy. V rámci rekonstrukce zeleně v sídlišti byly následně provedeny nové výsadby dřevin – 114 kusů stromů a 1468 kusů keřů. I nově vysazené dřeviny jsou pravidelně kontrolovány a je zajišťována i následná péče o vysazené dřeviny.

„I přes veškerou péči se nyní jedna část stromu v Květinové ulici vylomila. Na místě bylo zjištěno vytržení kořenů, avšak dřevina nebyla viditelně vyhnilá, nebyla ani viditelně napadená dřevokaznými houbami. V takovém případě lze hovořit o ´zásahu vyšší moci´.  Je štěstí, že strom spadl na trávníkové ploše a nezpůsobil žádné větší škody. Dokonce ani na automobilu, který byl zaparkován v blízkosti na trávníku, což nejen není povoleno, ale neprospívá ani kořenovému systému dřevin a zbytečně dochází k jejich postupnému ničení. I když při rekonstrukci ploch v sídlišti u nádraží byly parkovací plochy zvětšeny, některá auta nadále parkují v zeleni,“ uvádí mj. ve svém vyjádření Ludmila Fejfarová.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.