PĚT INDIVIDUÁLNÍCH MEDAILÍ Z MISTROVSTVÍ SVĚTA PUTOVALO DO TURNOVA

0

Patnácté mistrovství světa v radiovém orientačním běhu se konalo od 13. do 18. září v Chorvatsku a pro Turnov bylo opět velmi úspěšné. Nejen, že se na start postavilo rekordních šest zástupců turnovského oddílu, ale plná polovina z nich odjela z Opatije ověnčena medailemi. Liberecký navrátilec Martin Baier se stal v pásmu 3,5 MHz mistrem světa v hlavní mužské kategorii a Michaela Gomzyk Omová a Jakub Oma vybojovali shodně v obou závodech individuální bronzové medaile.

Oba závody mistrovství světa se běžely v krasových terénech pohoří Gorski kotar vzdáleného asi hodinu a půl jízdy z centra soutěže v Opatiji. První závod ve středu 15. září se běžel v téměř 1000 metrech nad mořem za slunečného počasí na horské plošině Lividraga a na většinu mužských kategorií čekal závod v pásmu 144 MHz, na ženské kategorie a veterány nad 40 let pak pásmo 3,5 MHz.

n201010061154_sport_87_09_obČeské reprezentaci se podařilo hned v úvodním závodě vystoupit z temnot loňského nepovedeného evropského šampionátu v Bulharsku – naše reprezentace vybojovala celkem devět medailí, tedy tolik, kolik vloni v obou závodech. Z toho ve čtyřech z nich měli prsty turnovští závodníci, když v hlavních kategoriích si pro bronzové medaile doběhli Jakub Oma v mužích a Michaela Gomzyk Omová v ženách a v týmovém hodnocení brali muži bronz a ženy stříbro.

Druhý závod v pátek 17. září měl úplně jiné parametry než ten středeční. Od předchozího dne vytrvale hustě pršelo s poryvy větru, a tak se zejména ženské kategorie na technicky náročnějším pásmu 144 MHz v kamenitých mokrých závrtech a loukách pořádně potrápily. Jejich závod vstoupí vzhledem k dosahovaným časům do historie světových šampionátů.

 

I když vodní kulisa divákům v cíli vůbec nepřála, čeští fandové se nedali odradit a zůstali i v dešti věrně u doběhového koridoru. Odměnou jim za to bylo dalších devět českých medailí, z toho dvou turnovských zlatých. Zasloužili se o ně vítězný Martin Baier a bronzový Jakub Oma, kteří svými výkony zajistili i týmové zlato. Druhý bronz na mistrovství po více než dvou hodinách boje s tratí, terénem i počasím vyběhla stejně jako její bratr i Michaela Gomzyk Omová mezi ženami a položila tím základ ke stříbru žen v soutěži družstev. Turnovskou sbírku medailí tím doplnila na parádní bilanci dvou zlatých, dvou stříbrných a pěti bronzových.

 

Umístění turnovských závodníků na MS v ROB 2010 v Chorvatsku

* Pásmo 144 MHz:

– muži: 3. Jakub Oma, 15. Martin Baier (3. družstvo ČR)

– ženy: 3. Michaela Gomzyk Omová (2. družstvo ČR)

– veteráni nad 40 let – 20. Miroslav Vosmík (7. družstvo ČR), nehodnocen Jens Henneberg (Německo); veteránky nad 50 let – nehodnocena Jana Omová

* Pásmo 3,5 MHz:

– muži – 1. Martin Baier, 3. Jakub Oma (1. družstvo ČR)

– ženy – 3. Michaela Gomzyk Omová (2. družstvo ČR)

– veteráni nad 40 let – 13. Jens Henneberg (4. družstvo Německa), 28. Miroslav Vosmík (6. družstvo ČR); – veteránky nad 50 let – 8. Jana Omová (4. družstvo ČR)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.