V KRAJI SČÍTAJÍ ŠKODY PO VICHŘICI, ROVENSKEM SE PROHNALO MALÉ TORNÁDO

0

(doplnění původního textu)Přívalový déšť spojený s vichřicí ve čtvrtek 23. července způsobil na území Libereckého kraje přerušení železniční i silniční dopravy, výpadky elektřiny a škody na majetku způsobené většinou pádem stromů. Bohužel došlo v této souvislosti i k jednomu úmrtí a další postižená osoba leží v kritickém stavu v liberecké nemocnici. Největší hmotné škody zaznamenala společnost ČEZ. Bez proudu bylo dlouhodobě na 50 tisíc domácností. ČEZ vyhlásila kalamitní stav na Liberecku, Jablonecku, Tanvaldsku, Semilsku, Jičínsku a Trutnovsku, když zde zaznamenala na 50 poruch na vysokém napětí.

Mnoho práce měli hasiči, některé silnice byly kvůli popadaným stromům nesjízdné. Na Turnovsku kromě oblasti Šetřilovka to byla ještě silnice u Rakous a Vyskeře. „Hasiči převážně odstraňovali zlámané a vyvrácené stromy z komunikací, profilů železničních tratí, střech domů a vozidel. Upevňovali a odstraňovali uvolněné střešní krytiny, přetrhané telefonní vedení a vedení elektrické energie. Popadané stromy uvěznily několik osob v osobních vozech přímo na komunikacích. Operační střediska zaznamenala také požáry, které vznikly pádem stromů nebo jejich částí na vedení elektrické energie, a požáry trafostanic,“ uvedl plk. Roman Hlinovský, náměstek ředitele Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

n200907271500_zap_344_09_kalamita„Přesný přehled o rozsahu škod v Turnově budeme mít až na konci týdne. Vichřicí byla velmi poškozena oblast Šetřilovska, kolem pramene Boží vody je popadaných hodně stromů a některé budeme muset ještě pokácet, škody jsou i na městském majetku, náměstím a Hlubokou ulicí ve chvíli největších srážek tekla malá řeka, která vyplavila suterény domů, dostala se například i do banky v přízemí radnice. Poškozen byl také kostelík v Nudvojovicích a přilehlý hřbitov,“ shrnul místostarosta Turnova Aleš Hozdecký.

 

Také v okolních obcích sčítají škody. Rovenskem pod Troskami se podle místostarosty Jiřího Bímy prohnalo malé tornádo. „V pruhu asi 20 metrů byly poničené stromy, střechy, pouliční osvětlení, první pohled byl dost hrůzný, dva smrky u nádraží jakoby někdo uřízl v polovině,“ řekl Bíma. Elektřina v Rovensku nešla až do sobotního pozdního večera. Podobné to bylo i jinde. V Lázních Sedmihorky padající strom vážně poničil dvě osobní auta, Radvánovice byly podle starostky Vlasty Špačkové bez proudu do pátečního dopoledne. Dramatická situace byla i ve Vyskeři. Jak uvedla starostka Doubravka Fišerová, přímo v centru obce padly dvě lípy, jedna přímo u památné sochy sv. Jana Nepomuckého. Socha jakoby zázrakem z nehody vyvázla bez šrámu. „Na silnici z Vyskeře do Kacanov se u Mladostova sesunula část stráně, silnice byla neprůjezdná, musela být uvolněna těžkou technikou. Ještě v pondělí dopoledne máme v jedné části obce asi dva domy bez dodávky elektrické energie,“ dodala starostka.

 

Dlouhou dobu bez životadárného elektrického proudu prožili obyvatelé Přepeř. Většina obce byla bez energie až do sobotního večera. Vichřice řádila i v Příšovicích, kde popadaly stromy hlavně u známých Písečáků. Příšovice, Svijany a další obce v tomto regionu byly bez proudu víc než 24 hodin. Podobně tomu bylo i v Mírové pod Kozákovem, nejvíce popadaných stromů bylo na Prackově, v Rozumově a v Bělé.

Problémy měli samozřejmě i ve firmách, někde musela být minimálně v pátek přerušena výroba. Ve složité situaci se ocitli zemědělci, zejména chovatelé. „V kravíně v Sýkořicích máme třistahlavé stádo krav. Tak velké stádo nelze ručně podojit. Elektřina tady nešla až do sobotního rána, byli jsme v opravdu zoufalé situaci. V nouzi si ale lidé jsou dosud zvyklí pomáhat, nebýt kolegů farmářů, konkrétně rodiny Vejnarových z Kněžnic, kteří nám zapůjčili agregát na výrobu elektřiny, nechci domýšlet, co by se stalo. Chtěla bych jim touto cestou poděkovat,“ přiblížila Milena Padrůňková ze společnosti ZEA Sedmihorky.

První článek na toto téma najdete ZDE. (Text vznikl s přispěním tiskového servisu Libereckého kraje.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.