PUMPTRACK CHALLENGE TURNOV 2022 A VZNIKAJÍCÍ AREÁL VE STRUHÁCH

0

Několik desítek jezdců tří kategorií – od malých dětí po dospělé – se postavilo na start sobotního (20. srpna) Pumptrack challenge Turnov 2022 v areálu v sousedství Maškovy zahrady. Zdejší pumptrackový areál byl otevřen před dvěma lety, podle znalců patří k nejlepším v republice. Jsou zde k dispozici dva okruhy, jeden stometrový pro menší děti a třistametrový pro mládež a pro dospělé. Původně mělo sportoviště vzniknout s podporou města z participativního rozpočtu ve výši 250 tisíc Kč. Nakonec se ale podařilo sehnat od místních obyvatel, města a firem neuvěřitelné dva miliony. Odměnou je zájem několika generací, od dětí po třicátníky, kteří zde zkoušejí svůj um.

Do letošního ročníku závodu Pumptrack challenge Turnov se přihlásila ve třech kategoriích šedesátka jezdců. Závod se v každé kategorii jel na jedno kolo, které ti nejlepší dávají v čase kolem 25 sekund. Pro neznalé připomeňme: Pumptracková dráha je uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který je možný projíždět bez šlapání! Okruh je tvořený vlnkami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat nebo dokonce zvyšovat rychlost. Princip pumptracku je v tom, že kolo pohání setrvačnost a cyklista mu v tom pomáhá pohybem svého těla nahoru a dolů.
Letos nejrychlejší byl shodou okolností Daniel Liška, předseda pořádajícího spolku Area 51 Trails, který trať projel za 20,92 sekundy. Toho jsme požádali i o krátký rozhovor:

* Pumptrackový areál v sousedství Maškovky – je tady potřeba ještě něco udělat či rozšířit?
Myslím, že ne. Jsou tady k dispozici dva okruhy, mohou zde sportovat děti i ti starší, myslím, že dalších úprav není třeba. Moc děkujeme všem, kteří vznik tohoto areálu podpořili a současně děkujeme všem, kteří si tenhle areál vzali za svůj. Ani jsme nečekali, že by naše snažení mělo až takový ohlas u veřejnosti.

* Před vám je ale další výzva – Trail centrum Struhy…
To je pravda, chtěli bychom do Turnova přinést další aktivitu. Myslíme si, že lyžařský areál ve Struhách má natolik perfektní zázemí, že by se tady sezona dala roztáhnout na celý rok. Proto přicházíme s myšlenkou v lese vedle sjezdovky vybudovat trail centrum, laiky řečeno – takovou sjezdovku pro horská kola.

* Jak si máme takový areál představit?
Vedle sjezdovky v lese povedou dolů čtyři tratě. Nejméně náročná modrá pro děti, červená pro ty zkušenější a dvě černé pro náročné jezdce. Povrch bude hliněný, budou tu klopené zatáčky, občas i překážky v podobě terénních prvků, jako jsou kameny či kořeny. Nahoru se zájemci dostanou buď pěšky podél vleku, popřípadě to mohou objet. Jestliže se ale sejde hodně zájemců, dovedu si představit i spuštění vleku pro dopravu nahoru.

* V jaké fázi projekt nyní je?
Letos chceme dotáhnout do konce projektovou dokumentaci až po stavební povolení tak, abychom byli připraveni stavět na jaře 2023. Dobu výstavby odhaduji na zhruba tři až čtyři měsíce. Náklady se asi nedostanou pod milion, takže počítáme opět s oslovením veřejnosti, i když jsme si vědomi složité mezinárodní situace, a i nárůsty cen energií a životních nákladů. Takže – uvidíme…

* Tak vám budeme držet palce a přát, aby váš záměr byl úspěšný stejně jako ten vedle Maškovky, už třeba proto, že hlavně teenagery zvedá od počítačů na kolo a někam ven.

Snímky ze závodů 20. srpna

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.