MĚSTA A OBCE: ŠETŘTE!

0

To je důrazný vzkaz starostům, radním a zastupitelům, který zazněl na březnovém zasedání Sdružení měst a obcí Libereckého kraje. Letos má dojít v souvislosti s celosvětovou finanční krizí k propadu daňových příjmů nejméně o deset procent a právě desetiprocentní úspory mají přijmout všechny obce.Na některé investiční akce tak vůbec nedojde, bude patrně omezen provoz i některých zařízení. Městské rozpočty budou navíc zatíženy plánovaným nárůstem platů zaměstnanců příspěvkových organizací.

Turnovský městský rozpočet na letošní rok zastupitelé v lednu schválili s dovětkem, že z něho bude nutné vyčlenit částku ve výši 20 – 30 mil. Kč na akce, které budou realizovány až podle plnění daňových a kapitálových příjmů z prodeje majetku. V názoru, kde a jak šetřit, se ale radní města shodnout nedokázali, takže zastupitelé na únorovém zasedání posuzovali původní návrh rady města a samostatně návrh místostarosty Jaromíra Pekaře. Po víc než hodinové velmi vzrušené debatě nebylo schváleno nic, k úsporám v rozpočtu se zastupitelé mají vrátit na veřejném zasedání na konci března.

 

Vyčlenit ze schváleného rozpočtu 20 – 30 milionů není nic jednoduchého, město například dlouhodobě neinvestuje do údržby svého majetku kolik by mělo, když budou peníze kráceny i v této kapitole, hrozí, že nebudou provedeny ani některé plánované revize. Další z návrhů, jak a kde uspořit, je vyčlenit peníze z rozpočtů městských organizací. Při únorovém veřejném projednávání bylo hodně rušno například i kolem krácení příspěvku městské nemocnici ad. „Podle mého názoru má jít z rady města pouze jeden přehledný návrh o akcích, které budou zatím pozastaveny, dva rozdílné návrhy z vedení města je špatný signál pro zastupitele i veřejnost,“ řekl při veřejném projednávání radní Ondřej Halama. „Musíme více hájit město jako celek a ne pouze některé městské organizace,“ uvedl při vzrušené debatě místostarosta Pekař.

 

Jednání zastupitelů 26. března, pokud se na něj vůbec bod o úsporách městského rozpočtu dostane, bude z tohoto pohledu jistě zajímavé…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.