KAPLIČKA V PRACKOVĚ A JEJÍ ZÁCHRANA

0

Kaplička s věžičkou v Prackově bývala původně i zvonicí se zvonkem ve věžičce. O tom, kdy přesně zvonek z kapličky zmizel, není v kronice zmínka. Víme však, že byl zrekvírován za druhé světové války. Kapličku postavil po první světové válce (v roce 1919) na svém pozemku a svým vlastním nákladem prackovský rolník František Trakal z čp. 8. Byl to velmi rozvážný a vzdělaný člověk a také pevný věřící katolík. Od roku 1919 se v okolí kapličky odbývaly prackovské poutě, ta první byla právě už v roce 1919. Pan Trakal postavil kapličku z radosti nad skončením světové války a také na památku všech prackovských občanů, kteří v této válce položili své životy.

I později každým rokem odbývala se u kapličky slavná prackovská pouť, hrávala tady dechová hudba k tanci i k poslechu. Na blízké zahradě bývala postavena dřevěná dupanda, kde si poutníci mohli při dechovce zatančit. Poutě zde bývaly hojně navštěvovány. O poutích chodívalo do Prackova procesí poutníků z nedalekých Louček. Poslední poutě v Prackově byly někdy ve třicátých létech před druhou světovou válkou. Pak nadobro zanikly a udržovaly se už jen doma v rodinách. Zanikla i „křížová cesta“ a most přes údolí, po kterém kdysi procesí chodilo. Do dnešních dnů se zachovalo vnitřní vybavení a dokonce i plány na výstavbu kaple. Ta podle nich však nikdy vystavěna nebyla, od plánů se poněkud odlišuje.

Prackovská kaplička patřila do nedávné doby rodině Židů z Klokočí a Rovenska pod Troskami. V současné době je ve vlastnictví Občanského sdružení za záchranu kapličky na Prackově a prochází rekonstrukcí.  V sobotu 27. srpna se na podporu záchrany kapličky uskuteční hudební festival MÍROVÁ FEST 2011. Více informací najdete na www.prackov.com . Program festivalu je ZDE.

Související články (celkem 3)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.