KAMENÁŘSKÝ DŮM BUDE!

0

Jak v těchto dnech přicházejí postupně informace o schválených či neschválených projektech, podávaných do operačních programů Evropské unie, zaznamenáváme někde radost, jinde starost a rozpaky. „Naše projekty byly na ryze konkrétní věci, možná, že právě tohle rozhodlo o mimořádném úspěchu turnovského muzea. Mně osobně se plní dlouholetý sen. Kamenářský dům v zahradě muzea bude, to už dnes mohu s určitostí říct,“ uvádí Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje.

Kamenářský dům, který v areálu muzea vyroste, bude replikou roubeného stavení, které stálo na Havlíčkově náměstí. Původně měla být stavba rozebrána a přenesena do vznikajícího skanzenu lidové architektury Pojizeří u Dlaskova statku. To bylo na počátku 70. let minulého století. Na realizaci projektu skanzenu bohužel nedošlo a nedošlo ani na přesun domu z Havlíčkova náměstí. Dřív než se dohodli úředníci, vjely do roubenky stavební stroje a místo do skanzenu putovaly staré trámy na skládku. „Od roku 1999 usiluji, aby se tento jedinečný dům do Turnova vrátil alespoň jako věrná replika. Proto se stavba objevila i v žádosti o grant z Evropské unie. V rámci ní řešíme vybavení depozitářů, aby bylo kde cenné sbírkové předměty uchovávat, a jejich prezentace veřejnosti bude probíhat právě v kamenářském domě. Tady bude jednak výstavní část, ale i část, kde návštěvníci budou moci sledovat při práci brusiče a šperkaře a také si sami něco vyzkoušet,“ přibližuje Jakouběová.

n200801251954_zap_37_08_dumŽádost byla úspěšná, muzeum získalo částku téměř 7,5 milionu korun. Z toho stavba kamenářského domu přijde na necelých 6 milionů, zbytek bude stát vybavení depozitářů. „Letos se budeme věnovat depozitářům, stavba kamenářského domu by měla začít příští rok na jaře a doufám, že už v průběhu roku 2010 přivítáme první návštěvníky,“ přibližuje Jakouběová.

Muzeum Českého ráje, resp. obecně prospěšná společnost Geopark Český ráj, slaví úspěch i v další podané žádosti o grant. Přes 5 milionů korun z fondů Evropské unie půjde podle Tomáše Řídkošila, ředitele o.p.s. a současně mineraloga turnovského muzea, zejména do geoturistiky. Vzniknou nové propagační materiály, skládačky, knížka ad. Část prostředků bude věnována také na propagaci konkrétních míst v geoparku, který zahrnuje plochu zhruba 700 kilometrů čtverečních od Mnichova Hradiště po Novou Paku a od Jičína po Bozkovské jeskyně.
Český ráj se stal evropským geoparkem UNESCO na podzim 2005. Letos v září se u nás bude konat zasedání evropské sítě geoparků, kde bude Geopark Český ráj svoji pozici obhajovat.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.