KAM NEPRONIKNOU OČI, POMŮŽE HASIČŮM TERMOKAMERA

0

Na konci roku 2009 zakoupil Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje z finančního příspěvku Krajského úřadu Libereckého kraje čtyři nové pomocníky pro hasiče, nové termokamery ISG SD 250. Termokamery by měly hasičům sloužit především k snadnému a rychlému vyhledání skrytých ohnisek požáru, k vyhledávání osob při požárech, účinnému hašení, lepší orientaci v zakouřených prostorech a kontrole místa po požáru. Kamery mohou také pomoci v rámci spolupráce složek Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje při vyhledávání osob při dopravních nehodách, hledání ztracených osob v terénu apod.

Termokamery umí měřit teplotu až do 1200°C, odolávají teplotám až do 260°C (krátkodobě i teplotám do 450°C), jsou odolné proti nárazu a pádu až z výšky dvou metrů, na jedno nabití vydrží v provozu až pět hodin a umí v paměti uchovat až 30 snímků s barevným tepelným rozlišením sledovaného okolí. Mají také speciální nástavec s optikou pro snadnou práci v zakouřeném prostředí a na přímém slunci. Celá kamera se obsluhuje velmi jednoduše, pouze dvěmi tlačítky. Cena jedné termokamery se pohybuje okolo 250 tisíc korun.

Termokamery, které by měly přispět ke zlepšení podmínek a zvýšení komfortu při zdolávání požárů a odhalování skrytých ohnisek, byly přiděleny na centrální požární stanice do Liberce, České Lípy, Jablonce nad Nisou a Semil. V současné době jsou umístěny ve výjezdových vozidlech, a přestože se hasiči teprve učí je efektivně využívat, jsou už značně vytíženy při skutečných událostech. Termokameru si v případě potřeby může vyžádat každý velitel zásahu přes operační a informační střediska HZS Libereckého kraje.

 

Poprvé byla termokamera vyzkoušena při taktickém cvičení 18. listopadu 2009, jehož námětem byla záchrana osob ze 100 metrů dlouhého teplovodního kanálu liberecké teplárny.

 

Od prvního zařazení do operačního řízení byly kamery využity u více jak 20 událostí. První „ostrou“ akci měla nová termokamera 18. prosince 2009 při požáru rodinného domu v Lažanech u Turnova (ZDE).

 

por. Mgr. Iva Michalíčková

tisková mluvčí HZS Libereckého kraje

michalickova@hzslk.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.