DĚLAT FLAŠINET UMÍ KAŽDÝ, ŘÍKÁ FRONTMAN SKUPINY SEVEN FILIP ŠUBR

0

Zábavy, koncerty. I to neodmyslitelně patří k létu, prázdninám a dovoleným. Jedním z míst, kde se už tradičně schází mladí lidé, aby se dobře pobavili a zatancovali si, se stal Žehrov. Koncert u žehrovského rybníka odehrála také oblíbená kapela Seven z Mladé Boleslavi. Pop-rocková kapela, která je od běžných hudebních uskupení přece jen odlišná. V současné době v ní hraje šest muzikantů, kteří ve své tvorbě kombinují tvrdší rockové písničky spolu s popovou muzikou, což vytváří velice zajímavý kontrast. Možná proto se „U rybníčka“ v Žehrově sešlo přes pět set natěšených fanoušků! Nebo že by za to mohlo tropické počasí? Dovolila jsem si oslovit frontmana kapely, Filipa Šubra.

* Filipe, fanoušci mohli vaši kapelu Seven vídat na zábavách po celém okolí, nově však hrajete převážně koncerty. Co vás vedlo k této změně? Nebo se snad jedná o budoucí směřování kapely?
Ano, je to cesta, která nám otevřela dveře do nových regionů. Rádi bychom už dělali jenom svoji muziku. Je to těžké, ale v této sezoně jsme objeli tolik nových míst a festivalů, že máme z hraní po dlouhé době zase upřímnou radost. Museli jsme to udělat. Byl to přirozený vývoj. Škoda jen, že to kluci pochopili tak pozdě, přece jenom je většině kapely již přes čtyřicet. Už moc času na experimentování nezbývá. A pak, je to hřejivý pocit, když vám lidi zatleskají za skladbu, na které jste dělali dva měsíce ve zkušebně a dáte do ní kousek sebe. To není klišé, člověk má k vlastním písničkám úplně jiný vztah. Je to něco jiného, než týden co týden hrát písničky cizích lidí stejně jako stovky jiných kapel v okolí. Být originál – to mě baví. Dělat flašinet umí každý.

n201208102227_zap_230_2012_seven* Ty sám jsi manažerem v úspěšné, české sklářské firmě světového jména Lasvit. Jak zvládáš v podstatě dvě zaměstnání? Jen pro představu našich čtenářů: kolikrát vystupujete do měsíce?
Je to náročné, ale v žádném případě si nechci stěžovat, naopak. Jsem šťastný za to, že se kapele daří. Hrajeme i dvakrát či třikrát za víkend, průměrně osmkrát měsíčně. Mezi koncerty však musím stihnout ještě další povinnosti. Organizuji dvě politické kampaně k nadcházejícím krajským a senátním volbám, sem tam si odskočím na nějakou diskotéku, když má Seven odpolední kšeft, a po prázdninách odlétám na 14 dní do Moskvy, kde Lasvit rychle expanduje a účastní se jednoho důležitého designového veletrhu. Nenudím se, to se mi na tom líbí nejvíc. Jen potom není divu, že novou desku už děláme dva roky…

* Seven má za sebou dlouhou historii. Co považuješ na největší úspěch vaší kapely?
Seven má za sebou dlouhou historii, ale úspěchy bych datoval až od vydání první desky Rockový děti. Byl to zlom, kdy Seven získal jméno a mezi lidmi se chytly první songy z rukopisu Tomáše Kargla. Pecky jako Sahara nebo Nevěra hrajeme dodnes. Já přišel až mnohem déle, ale tohle beru jako opravdový start Sevenu. Od té doby jsme odehráli každý rok přes 90 koncertů a zábav, začalo se to stupňovat. Přišlo CD Ruleta, moje sólovka, začaly nás hrát rádia, přišel manažer Honza Šťastný a s ním zkušenosti typu Rock for People, Czech Rock Block, Masters of Rock… Ale abych ti odpověděl na otázku – pro mne by byl největší úspěch kapely, kdyby neměla dlouhou historii, ale velkou budoucnost!

* Chystáte se vydat nové CD, prozradíš mně, na co se mohou vaši fanoušci těšit?
Máme třináct nových songů plus jeden bonus a dva klipy! Nahrávku bude možné získat jako klasické CD, nebo jako USB flash disk speciálně navržený pro Seven. Chceme udělat něco nového. Jasně, dáváme tak nepokrytě signál k organizovanému pirátství, ale je to nejrychlejší cesta, jak to dostat mezi lidi. Opravdoví fanoušci si flashku rádi koupí, bude na ní spousta bonusů. CD beru spíše jako sběratelskou trofej do šuplíku, kdo by si dnes doma pustil cédéčko, že jo? No a pro zbytek – tedy většinu, tady bude uložto.cz.

* Vaše koncerty, to je převážně vlastní tvorba, což u kapel hrajících na zábavách není běžné. Kdo píše texty a kdo skládá muziku?
Desky i program na koncertech stavíme půl na půl. Jak si to kdo napíše, tak si to taky musí nazpívat. Tedy něco píšu já, něco Tomáš Kargl. Pomáhá nám celá řada textařů – Honza Hejdrych či Petra Pažoutová, s muzikou a aranžemi pomáhá celá kapela. Spoustu riffů přinesl Petr Varga, neoficiální maskot a dobrá duše kapely Seven.

* Co bys vzkázal vašim fanouškům?
Těšte se na novou desku stejně, jako my se každý víkend těšíme na vás! Jo, a taky neberte drogy! Nikdy nikomu neberte drogy…! A koukněte na nás na Facebooku (ZDE), můžeme vše probrat tam a pokecat. Mějte se všichni fajn!

* Děkuji za rozhovor.
Eliška Adamová
ElisSsacek@seznam.cz

201208102227_zap_231_2012_seven

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.