DALŠÍ DVĚ STOVKY DOSPÍVAJÍCÍCH PRONIKLY DO TAJŮ SPOLEČENSKÉHO ŽIVOTA

0

Letos již podruhé v řadě žije Střelnice jarními tanečními. V tom je Turnov trochu raritou, ve většině měst se taneční pro -náctileté konají na podzim. Jarní termín má svoji výhodu. Do tanečních chodí žáci devátých tříd a příslušného ročníku osmiletého gymnázia, tedy mladí lidé, kteří se navzájem velmi dobře znají. Jak uvedla Ilona Šulcová, která se svojí známou taneční školou tyto kurzy pořádá víc než dvě desetiletí, je letos v kurzech zhruba 200 teenagerů. Dívek je o něco více, tak někteří chlapci chodí vypomáhat. Taneční vždy vrcholí věnečkem na začátku června.

Dole sourozenci Šulcovi, kolem nich lektoři a mladí z letošních tanečních

„Naše škola jako jedna z mála v republice taneční pořádá v celkem 14 lekcích. V tom jsou zahrnuty běžné lekce, dvě prodloužené, jedna disko lekce, což už také jinde moc nebývá, a samozřejmě závěrečný věneček,“ vypočítává Ilona Šulcová. Od tanečních mistrů je nejvíc dbáno na společenské vystupování, správné držení při tanci a především na správné zvládnutí tanečních figur a tanečních technik.

Slavnostní nástup

„Sálu Střelnice hodně pomohly zvýšené elevace, konečně tedy doprovod tanečníků pořádně vidí, problémem je ještě stále klimatizace. Při prodloužených je na jevišti průvan. Řeším to boa a plédy, kapela si noty špendlí. Když ale klimatizaci necháme vypnout, pánové se po deseti minutách v saku začnou potit,“ přibližuje prostředí tanečních Šulcová.

Výtečná choreografie zahajovacího předtančení

Mladí jsou podle ní stále stejní. Najdou se mezi nimi milovníci tance i ti, kteří jsou tam především pro partu a zábavu. „Mění se móda, mění se občasné hlášky, ale naše kurzy jsou již tak vymazlené a vychytané, že s kázní ani odchodem kurzistů problém nemáme. Naopak, bývalí absolventi nám rádi chodí na výpomoc a ve srovnání s absolvováním jiných tanečních v jiných městech nešetří chválou. A to je velmi milé a vždy nás to motivuje k nové práci,“ uvádí taneční mistrová. Jak doplnila, letos poprvé po mnoha letech nebyla spokojená s oblečením některých dam na první prodloužené. Ovšem za druhou prodlouženou, především ve skupině A, by se nemusely stydět ani v Lucerně či na Žofíně. Nejde o drahé šaty, ale o celkový dojem – účesy, doplňky, bižuterie, taneční boty apod. Bylo velmi milé vidět pyšné slečny a mladé gentlemany spokojeně tančící do posledního taktu.

„Velmi dbáme i na oblékání doprovodu. Každý rok se najde na první prodloužené někdo, kdo nad tímto více či méně diskutuje, ale na další už to odezní a po věnečku pak naopak přijdou mnozí rodiče poděkovat se slovy, že si naší práce pro mladé velmi váží a obdivují naši přirozenou autoritu. Jsem pyšná na náš celý tým, jsme již za 25 let sehraní a každý ví, co je kdy třeba. Myslím si, že tradičními tanečními udržujeme každoročně turnovské jaro na vysoké laťce, není již mnoho takových kolegů, kteří by prodloužené a věneček udrželi v tomto vysoce společenském duchu až do závěru večera,“ uzavřela Ilona Šulcová.

Mazurka…

Květin bylo v pátek 2. června při věnečku v sále Střelnice opravdu hodně…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.