JEŠTĚD MÁ NAROZENINY!

0

V letošním roce slaví jeden z nejvýznamnějších technických unikátů – vysílač a horský hotel Ještěd – významné jubileum, a to 40 let od svého otevření v roce 1973. Není však jedinou památkou svého druhu, která se pyšní „kulatými narozeninami“. Kabinová lanovka vedoucí na vrchol Ještědu (provozována Českými drahami, a. s.) oslavila v letošním roce 80 let svého fungování. „Oslavy Ještědu se uskuteční 21. září a odstartují v 9.30 hodin na hoře Ještěd. Návštěvníci si budou moci prohlédnout jindy nepřístupné prostory vysílače a hotelu Ještěd,“ informovala náměstkyně hejtmana LK Hana Maierová.

Po celý den (10.00 – 21.00) zde bude probíhat bohatý kulturní doprovodný program – například módní přehlídky dobových modelů, tradiční vynášení sudů piva na vrchol, výjezd autoveteránů na Ještěd a jejich komentovaná prezentace, hudební vystoupení, promítání dobového filmu podle přání veřejnosti (hlasovat o výběru filmu lze na turistickém portále www.liberecky-kraj.cz a na facebookovém profilu Cestou necestou), prodej regionálních výrobků, výstava původního vybavení restaurace a hotelu Ještěd ze sbírek Severočeského muzea, výstava fotografií Fenomén Ještěd, tematické výtvarné workshopy, interaktivní dílny pro děti, soutěže a další. Bonusem bude zpřístupnění nově zrekonstruovaného hotelového salonku podle původního návrhu architekta Otakara Binara.

„Zároveň zveme všechny čtyřicátníky – rok narození 1973, aby se připojili k pokusu o vytvoření rekordu v počtu čtyřicátníků, kteří se sejdou na jednom místě,“ zve Maierová s tím, že více informací se zájemci dozvědí na www.liberecky-kraj.cz (konkrétně ZDE).
Startuje také soutěž o návrh originální placky pro Ještěd (buton na špendlíku). Vítězné návrhy budou oceněny v rámci oslav Ještědu 21. září. Podmínky soutěže jsou umístěny na portálu www.liberecky-kraj.cz (a opět také ZDE).

Oslavy Ještědu budou doprovázeny dalším programem i přímo v Liberci, například Dnem otevřených dveří Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce n. N. (10.00 – 17.00), jízdami historickou tramvají do Hanychova a Lidových Sadů (10.00 – 17.00). Zájemci si budou moci prohlédnout strojovnu v horní stanici kabinové lanovky na Ještěd (8.00 – 18.00).

„Návštěvníci se mohou dopravit na Ještěd několika způsoby. V provozu bude kabinová lanovka, která u příležitosti oslav nabídne zvýhodněné ceny (8.00 – 23.00), zajištěna bude přeprava historickými autobusy společnosti BusLine, a. s., od spodní stanice lanovky na parkoviště u Ještědky, které budou vyjíždět každou půlhodinu. Návštěvníci mohou vyjet i sedačkovou lanovkou Skalka, která nabízí cyklistům možnost přepravy kol. Po dobu oslav bude uzavřen vjezd z Výpřeže k Ještědce,“ doplnila Maierová.

Oslavy budou zakončeny ohňostrojem. Vstup zdarma!

Kompletní program Oslav Ještědu najdete na www.liberecky-kraj.cz a www.jestedliberec.cz.

Na Oslavách Ještědu se podílí Liberecký kraj společně se Statutárním městem Liberec, Českými Radiokomunikacemi, a. s., Hotelem Ještěd, společností BusLine, a. s., Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a. s., Českými drahami, a. s., Severočeským muzeem v Liberci, společností Active art, sdružením Ještěd 73 a Automuzeem Vratislavice n. N.

Květa Šírová, oddělení tiskové a vnějších vztahů Libereckého kraje, kveta.sirova@kraj-lbc.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.