ŘEMESLO BUDE MÍT VŽDY ZLATÉ DNO ANEB 150 LET UČŇOVSKÉHO ŠKOLSTVÍ V TURNOVĚ

0

V pátek 4. a v sobotu 5. října přišly do budovy střední školy v turnovské Alešově ulici přes dvě stovky zájemců o prohlídku školní budovy i přilehlého nedávno otevřeného Centra odborného vzdělávání (ZDE). „Školu navštívili jak absolventi, tak bývalí učitelé i běžná veřejnost. Asi nejvíce příchozí zaujalo Centrum odborného vzdělávání; jak někteří komentovali, byli až překvapeni, jak v moderním pojetí vypadá tradiční ´černé´ řemeslo,“ uvedla ředitelka Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy Eva Antošová.

Starosta Turnova, ředitelka školy a náměstek hejtmana P. Tulpa

Turnov na začátku října oslavil 150 let učňovského školství. Dvouletá průmyslová škola, předchůdce dnešního systému vzdělávání, byla založena v roce 1869. Škola tehdy sídlila na náměstí v čp. 5, kde dnes najdete základní uměleckou školu. „Za tu dlouhou dobu byli žáci připravováni na celou řadu řemesel, jako třeba řezník, hostinský, mlynář, či kominík nebo harmonikář a puškař. Od samého začátku tu ale byly obory, které dobře známe, jako jsou kuchař, číšník, brusič kamenů a zlatník. Velmi záhy se v nabídce oborů objevil i optik, který je na naší škole dosud,“ přiblížila ředitelka. „V současné době má naše škola jedenáct učebních a studijních oborů, z toho čtyři v budově ve Zborovské ulici a sedm v objektu u nádraží. Počet žáků stoupá, vloni jich bylo 580, letos máme 608 studentů. Škola je stabilizovaná, naším cílem je vytvářet přátelskou atmosféru uvnitř i navenek.“

Pátečního slavnostního zahájení se mj. zúčastnili zástupci zřizovatele, kterým je Liberecký kraj, zástupci města Turnov, podnikatelé a pracovníci firem a společností, kteří se školou spolupracují. „Liberecký kraj podporuje výuku řemesel formou nových Center odborného vzdělávání, kterých je v kraji několik a jedno přímo v Turnově,“ řekl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro školství. Jak doplnil, zásadní je spolupráce s budoucími zaměstnavateli dnešních studentů, především oni by měli mluvit do profilu vzdělávání, aby škola dokázala pružně reagovat na požadavky trhu. Jedním z příkladů je letos otevřený učňovský obor pivovarník-sladovník, který odpovídá na poptávku větších i malých pivovarů v regionu.

Budova střední školy v Alešově ulici

Starosta Turnova Tomáš Hocke vnímá příznivou tvůrčí atmosféru ve škole, rád je za partnery školy, mezi nimiž nechybí snad žádná důležitější firma v regionu. Starosta rovněž ocenil spolupráci města, školy a zřizovatele – v horním patře budovy v Alešově ulici nyní některé učebny slouží pro výuku sousední základní školy, v příštím roce se sem na dobu rekonstrukce přesune základní škola z Mašova.

Slavnostního setkání k výročí se zúčastnil i Jaroslav Šonský, který ve škole působil celých 30 let – z toho 15 let jako zástupce ředitele a 15 let stál v čele školy. Dohromady je to jedna pětina historie učňovského školství v Turnově!
„Na školu a zejména na výuku vzpomínám rád. Trochu líto je mně některých oborů, jejichž výuka byla před lety ukončena, především je to obor zlatník a s tím související aktuální nedostatek zaměstnanců v družstvu Granát. Rád bych také viděl tzv. duální systém, kdy se úzce spolupracuje s budoucím zaměstnavatelem studenta. Jinak ale přeji škole do dalších let vše nejlepší, jsou to pro mě krásné vzpomínky na léta v této budově. Věřím, že řemeslo bude mít vždycky zlaté dno. Ani v dnešní době nelze všechno zautomatizovat,“ uzavřel Jaroslav Šonský.

Moderátor setkání a učitel školy Aleš Hozdecký s bývalým ředitelem Jaroslavem Šonským

Historie učňovského školství v Turnově se začala psát v roce 1869, v roce 1882 se škola přestěhovala do Skálova sirotčince (dnešní Nová radnice ve Skálově ulici), v roce 1949 došlo změnou režimu a ukončení živnostenského podnikání k redukci oborů, v roce 1958 se výuka rozdělila na teoretickou a praktickou část. Do nové budovy v Alešově ulici se učňovská škola přestěhovala v roce 1977, od roku 1994 fungovala jako Integrovaná střední škola, v roce 2009 splynula s Obchodní akademií a Hotelovou školou. Na jaře 2019 bylo u školy otevřeno Centrum odborného vzdělávání vybavené moderními technologiemi (CNC stroje, 3D tiskárny, průmyslová robotika…)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.