JÁNSKÝ JARMARK A BUDOUCNOST WALDORFSKÉ ŠKOLKY

0

Včerejší odpoledne patřilo na Daliměřicích ve waldorfské školce Jánskému jarmarku. Ve stáncích ve školní zahradě se prodávaly výrobky, které děti pro tuto příležitost zhotovily, bylo tu i občerstvení a volná zábava dětí i rodičů. Podle Hany Lamačové, ředitelky této mateřské školy, je právě společné sdílení zážitků jedním ze základních prvků waldorfské pedagogiky, která klade důraz na osobnost dítěte.

Vše se děje postupně a ve větším klidu. Nejsou kladeny nepřiměřené nároky. Děti, které procházejí waldorfským školstvím, možná později začínají počítat zlomky v matematice nebo se učit na počítači, jsou ale vyrovnanější a vědomosti, které jejich vrstevníci vstřebávají dříve, bez problémů doženou.

n200706150846_zap_158_07_jarmarkDnes do dvou tříd daliměřické školky chodí 50 dětí, což znamená naplněnou kapacitu. Zájem o umístění do alternativního vzdělávacího systému je ze strany rodičů trvalý. „Bohužel bychom dnes ani více dětí vzít nemohli, protože není dostatek učitelů, kteří absolvovali speciální waldorfské studium,“ řekla Hana Lamačová. V Turnově je pouze mateřská waldorfská škola, rodiče, kteří si přejí, aby se jejich děti vzdělávaly alternativně dál, musí do Semil, kde je waldorfská základní škola a nově také lyceum.

A z Turnova bude do Semil letos v září jezdit deset prvňáčků. Neměla by tedy vzniknout i u nás waldorfská základní škola, když zájem tu je? „Je to krásná idea, ale prakticky by to bylo hodně složité. Nejde jen o budovu, ale hlavně o lidi, kteří budou děti učit. V Turnově to vidím spíš na dlouhodobý záměr. Nezbude než jezdit přes Kozákov do Semil, v zahraničí je to běžné, tam lidé dojíždějí i na větší vzdálenosti. I se tam třeba rodiče skládají na to, aby waldorfská škola vůbec vznikla, to u nás není běžné,“ uvedla Lamačová.

Často se také diskutuje o stavu školní budovy na Daliměřicích. Od září zde již nebudou čtvrté třídy základní školy, třetina objektu zůstane prázdná.  Co bude dál, neví v současnosti ani ředitelka školky. Objekt podle ní není opravdu v nejlepším stavu, hlavně v zimě tu jsou vysoké energetické ztráty a vytopit vnitřní prostory stojí moc peněz. „Zřizovatelem školky a vlastníkem objektu je Město Turnov, já myslím, že pokud bude zájem rodičů, bude tu i waldorfská školka. Ta dnes už pevně patří jako alternativa do zdejšího vzdělávacího systému. Jestli ale budeme v nově postavené budově na místě současné nebo někde jinde, to opravdu dnes asi neví nikdo,“ uzavřela Hana Lamačová.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.