EVROPSKÝ PROJEKT NA VÝCHOD OD ČESKÉHO RÁJE

0

Eva Fričová, Klára a Radovan Vlkovi z turnovské jazykové školy FAN v dubnu navštívili partnerskou instituci -Vzdělávací centrum Sirvintos v Litvě – v rámci projektu celoživotního vzdělávání pro dospělé Grundtvig. Cílem tohoto projektu partnerství, který je financován z prostředků Evropské unie, je vzájemná výměna zkušeností. Díky výměnným pobytům se učí jeden od druhého a sdílejí se nové nápady a metody pro vzdělávání dospělých.

Do Litvy přijeli zástupci všech partnerských zemí – z Irska, Belgie, České republiky, Norska, Španělska, Švédska i Turecka. „Organizátorky akce ze vzdělávacího centra pod vedením koordinátorky Viktorije Jakseviciute nás vřele přijaly a připravily bohatý naučně poznávací a kulturní program, který zahrnoval návštěvu Vilniusu a jeho univerzity, oficiální přivítání starostou města, návštěvu Ethnokosmologického muzea a řady historicky zajímavých míst,“ přiblížila Fričová.

n200905031054_zap_193_09_litva„Do Litvy jsme odjížděli s očekáváním a zvědavostí, neboť máme společnou zkušenost nadvlády komunismu, a to jistě zanechalo své stopy. Lidé se zdají chladní a rezervovaní. To ale jen na první pohled, protože ve skutečnosti jsou pohostinní, přátelští a hrdí na svoji zemi. Zejména jsme byli zvědaví, jak země využila 18 let svobody a jak její vývoj pokročil. Byli jsme velmi překvapeni jak moderní a krásně upravené historické město Vilnius je. Země udělala úžasný pokrok i díky finančním prostředkům z Evropské unie. Vilnius byl vyhlášen Městem kultury 2009 a myslím, že si tento titul plně zaslouží,“ vysvětlila Fričová.

 

Cílem vzdělávacího programu bylo seznámit všechny zúčastněné s institucemi a jejich zaměřením a úkoly v rámci projektu. Velmi zajímavá byla i prezentace o Litvě a jejím vzdělávacím systému. „Na setkání jsme představili Českou republiku a zejména náš region. Na konci května bude turnovská jazyková škola FAN hostitelem skupiny 27 studentů a učitelů z partnerských zemí, proto v Litvě proběhlo detailní představení naší školy, města a Českého ráje. Přípravy na setkání v Turnově jsou v plném proudu a nyní již jen dolaďujeme kulturně poznávací program. Těšíme se, že i my budeme schopni předvést kvality naší jazykové školy a ukázat krásy našeho města a zajímavosti jeho okolí a že naši hosté načerpají plno dojmů a nových zážitků. Moc bychom si přáli, aby všichni odjížděli spokojeni s tím, že Češi jsou velmi pohostinní, přátelští a vstřícní a že Turnov a Český ráj nevidí naposledy,“ dodala Eva Fričová.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.