EVROPSKÝ PROJEKT NA VÝCHOD OD ČESKÉHO RÁJE

0

Eva Fričová, Klára a Radovan Vlkovi z turnovské jazykové školy FAN v dubnu navštívili partnerskou instituci -Vzdělávací centrum Sirvintos v Litvě – v rámci projektu celoživotního vzdělávání pro dospělé Grundtvig. Cílem tohoto projektu partnerství, který je financován z prostředků Evropské unie, je vzájemná výměna zkušeností. Díky výměnným pobytům se učí jeden od druhého a sdílejí se nové nápady a metody pro vzdělávání dospělých.

Do Litvy přijeli zástupci všech partnerských zemí – z Irska, Belgie, České republiky, Norska, Španělska, Švédska i Turecka. „Organizátorky akce ze vzdělávacího centra pod vedením koordinátorky Viktorije Jakseviciute nás vřele přijaly a připravily bohatý naučně poznávací a kulturní program, který zahrnoval návštěvu Vilniusu a jeho univerzity, oficiální přivítání starostou města, návštěvu Ethnokosmologického muzea a řady historicky zajímavých míst,“ přiblížila Fričová.

n200905031054_zap_193_09_litva„Do Litvy jsme odjížděli s očekáváním a zvědavostí, neboť máme společnou zkušenost nadvlády komunismu, a to jistě zanechalo své stopy. Lidé se zdají chladní a rezervovaní. To ale jen na první pohled, protože ve skutečnosti jsou pohostinní, přátelští a hrdí na svoji zemi. Zejména jsme byli zvědaví, jak země využila 18 let svobody a jak její vývoj pokročil. Byli jsme velmi překvapeni jak moderní a krásně upravené historické město Vilnius je. Země udělala úžasný pokrok i díky finančním prostředkům z Evropské unie. Vilnius byl vyhlášen Městem kultury 2009 a myslím, že si tento titul plně zaslouží,“ vysvětlila Fričová.

 

Cílem vzdělávacího programu bylo seznámit všechny zúčastněné s institucemi a jejich zaměřením a úkoly v rámci projektu. Velmi zajímavá byla i prezentace o Litvě a jejím vzdělávacím systému. „Na setkání jsme představili Českou republiku a zejména náš region. Na konci května bude turnovská jazyková škola FAN hostitelem skupiny 27 studentů a učitelů z partnerských zemí, proto v Litvě proběhlo detailní představení naší školy, města a Českého ráje. Přípravy na setkání v Turnově jsou v plném proudu a nyní již jen dolaďujeme kulturně poznávací program. Těšíme se, že i my budeme schopni předvést kvality naší jazykové školy a ukázat krásy našeho města a zajímavosti jeho okolí a že naši hosté načerpají plno dojmů a nových zážitků. Moc bychom si přáli, aby všichni odjížděli spokojeni s tím, že Češi jsou velmi pohostinní, přátelští a vstřícní a že Turnov a Český ráj nevidí naposledy,“ dodala Eva Fričová.

Sdílet

Autor článku

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.