VLASTÍK 2016 ANEB DOMOV JE MÍSTO V SRDCI

0

Ve čtvrtek 5. a v pátek 6. května v Masarykově základní škole v Tatobitech konal devátý ročník regionální vlastivědné soutěže Vlastík 2016. Letos se nám sešlo dvanáct týmů od Liberce po Mladou Boleslav. Je dobře, že si „Vlastík“ vybudoval pevné místo v kulturním kalendáři spřátelených škol a ty se k nám rok co rok vracejí. A co víc, díky ohlasu přibývají i školy nové, letos to byli žáci z Mnichova Hradiště. A co že to ten „Vlastík“ je? Jedná se o soutěž čtyřčlenných týmů (jeden druhák, třeťák, čtvrťák a páťák). Po dva dny děti plní různé úkoly z prvouky, přírodovědy a vlastivědy. Mottem soutěže je „Domov je místo v srdci“, takže všechny úkoly směřují k poznání místa, ve kterém žijeme.

n201605111326_oso_51_016_tatobityPrvní den na děti čekaly historické hry na rozhýbání. Zástupci jednotlivých ročníků postupně běhali po škole, kde byly rozmístěné kartičky s historickými pojmy a vedoucím týmů pak předávali informace k zadaným obdobím. Po první hře jsme se přesunuli do tříd a na všechny čekaly první a druhé protokoly – všeobecné testy z vlastivědy, prvouky, přírodovědy, ale třeba i z matematiky. To už soutěžící ale opustily paní učitelky, pro které byla připravena vlastivědná vycházka po okolí s posezením v přírodě. Po obědě jsme pro děti připravili velkou čtyřhodinovou strategickou hru Drahé kamení. V podvečer došlo na vycházku po Tatobitech. Zastavili jsme se i u Tisícileté lípy, která před několika dny skončila v soutěži Evropský strom roku 2016 na druhém místě.

Druhý den děti čekala třetí, závěrečná část protokolů a příprava na závěrečný úkol – divadelní představení jednotlivých týmů na téma Karel IV. a jeho současníci.

Vítězem dvoudenního klání se letos stali Vlastíci z Liberce – Kaplického ulice, stříbrné skončily domácí Tatobity a bronzový byl tým z Mašova. Dále se poskládaly týmy z Mnichova Hradiště, Turnova, Skálovy ulice, Turnova, Žižkovy ulice, Mírové pod Kozákovem – Bělé, Železného Brodu, Dobrovice, Turnova, ulice 28. října, Velkých Hamrů a Koberov. Každý účastník obdržel pamětní medaili a glejt. Kromě toho díky vstřícnosti sponzorů (moc jim děkuji a velmi si jejich náklonnosti k celé akci vážíme) ještě každý účastník dostal tašku propagačních materiálů a nějakou tu drobnost a sladké překvapení.

Na akci se podíleli, sponzorsky do soutěže přispěli a velký dík tak patří zejména obci Tatobity v čele s paní starostkou Lenkou Malou, paní Jolaně Mazánkové za pamětní medaile, Tomáši Kubíčkovi za poskytnutí nápojů pro děti a Potravinám Roman Vaněk za sladkou svačinku. Velký podíl na zdaru akce mají všichni pracovníci naší školy, neboť bez kuchyně, úklidu a pomoci by to určitě nešlo. Děkuji také agentuře Hobit za organizaci a paní Lence Roštejnské za dva dny, kdy pilně natáčela a fotografovala (viz http://zstatobity.rajce.idnes.cz/2016_05_05-06_-_Vlastik_2016).

Mgr. Pavel Vaněk, ředitel Masarykovy ZŠ a MŠ Tatobity, zs.tatobity@seznam.cz
(redakčně kráceno)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.