O RADOSTECH A STRASTECH UČITELSKÉHO POVOLÁNÍ ANEB SETKÁNÍ KE DNI UČITELŮ

0

„I učitel rád přijme pochvalu, našemu povolání není v současnosti veřejnost moc příznivě nakloněna, je příjemné, že si paní starostka udělala čas na setkání s turnovskými učiteli. Je to vzkaz pro nás pro všechny, že si někdo naší práce váží,“ komentovala setkání na radnici ke Dni učitelů Jaroslava Krbečková, učitelka ze ZŠ v ulici 28. října. Letos již podruhé vyzvalo vedení města ředitele tří základních a jedné umělecké školy, aby ze svých řad vybrali vždy jednoho učitele, který za svoji práci obdrží poděkování na radnici.

Setkání se konalo v pondělí 17. března odpoledne, starostka Hana Maierová a vedoucí odboru školství René Brož kytičkou a malým dárkem poděkovali kromě paní učitelky Krbečkové ještě Vladimíře Martínkové ze ZŠ ve Skálově ulici, Zdeňce Chmelíkové ze ZŠ v Žižkově ulici a Jarmile Haniskové ze Základní umělecké školy. Na setkání byli přítomni i ředitelé těchto škol. „Učitelům z turnovských škol chceme za náročnou práci poděkovat alespoň takto symbolicky, s jednotlivými školami se snažíme komunikovat i v průběhu roku, město má za chod škol, kterých je zřizovatelem, zodpovědnost,“ řekla starostka Maierová.

Na setkání došlo i na diskusi o problémech současného školství. Řešilo se například, proč stále mezi učiteli chybí muži, a jestli by třeba oni více svojí autoritou nepomohli minimalizovat některé nepříjemné trendy, jako je vzrůstající agresivita, šikana a také nezájem dětí. „Stále ještě platí, že učitelství je spíše poslání než zaměstnání, má-li být muž živitelem rodiny, z učitelského platu je to stále ještě problém. Jinak myslím, že učitel musí být hlavně autoritou a není zase tak rozhodující, jestli je to muž, nebo žena,“ uvedl ředitel ZŠ v ulici 28. října Jaromír Frič. Bohuslav Lédl ze ZUŠ připomněl také smutnou skutečnost, že přestože z úst politiků slýcháme hlavně před volbami o podpoře školství, česká společnost bohužel příliš velký důraz na vzdělání neklade.

Mně se osvědčilo, že žáky v někde problémových devátých třídách beru jako partnery, snažím se s nimi domluvit. Kdybych trvala na tom, že musí mít obrazně řečeno ruce za zády, asi by byly ve třídě problémy,“ shrnula postřehy z praxe Jaroslava Krbečková. „Na všech školách máme podobné problémy, myslím, že už skončila doba, kdy se říkalo, že u nás, na naší škole, se žádná šikana nebo agresivita u dětí nevyskytuje. Je třeba podstatné věci neskrývat,“ řekl na setkání Roman Mareš, ředitel ZŠ ve Skálově ulici. Podle něho je důležitá komunikace s rodiči a v poslední době se u problémových žáků osvědčila i užší spolupráce se sociálním odborem radnice nebo s pedagogicko psychologickou poradnou. Situace ve školách se zhoršuje i podle Ivo Filipa, ředitele ZŠ v Žižkově ulici. „Hodně dle mého záleží na atmosféře ve škole, na týmu pedagogů, měla by platit určitá pravidla, má-li žák problém, měl by ho nejdřív řešit učitel a ne hned ředitel. Nejdůležitější je samozřejmě spolupráce s rodiči, tam kde rodič se školou nespolupracuje, toho moc nedosáhneme,“ zdůraznil Filip.

Protože setkání na radnici bylo myšleno hlavně jako poděkování učitelům před jejich svátkem, byli ředitelé na závěr požádání, aby se pokusili vyzdvihnout jednu, dvě konkrétní pozitivní věci, které je v tomto školním roce potěšily.
Roman Mareš: Určitě to jsou úspěchy našich žáků v různých soutěžích a atmosféra ve škole, kdy se všichni nad rámec svých pracovních povinností připravujeme na květnové oslavy 100. výročí školy. Kromě dnů otevřených dveří chystáme spoustu překvapení pro veřejnost.
Jaromír Frič: Mám radost z mimoškolních akcí, například 400 dětí na nedávném karnevale v naší tělocvičně, to bylo opravdu příjemné. V poslední době mám i pocit, že přibývá žáků, kteří jsou vděčni za každou zajímavou nabídku. Pořádáme po vyučování například velikonoční dílnu a přihlásil se dvojnásobný počet dětí než vloni. A samozřejmě asi největší radost mám z toho, že letos bude škola kompletně zateplena a budou vyměněna okna.
Ivo Filip: Těší mě jakýkoli úspěch našich žáků, těší mě, že tým učitelů táhne za jeden provaz, těší mě, že se nám postupně daří bojovat s různými nespravedlivými a nepravdivými fámami a pomluvami, které byly v minulosti na adresu naší školy slýchány. Že k nám přijde letos v září zase o něco víc prvňáčků, je signálem, že se nám práce daří.
Bohuslav Lédl: Naše škola je trochu jiná, proto mě těší, že k nám děti rády chodí, a že jsou ve škole rádi i učitelé. A když na konci minulého školního roku přišlo několik rodičů osobně poděkovat za to, co pro jejich děti děláme, z toho jsem měl opravdu velkou radost.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.