CO NÁM PŘINESE LETOŠNÍ „ROZMARNÉ LÉTO“? A BUĎTE OBEZŘETNÍ PŘI CESTÁCH DO ZAHRANIČÍ!

0

Letošní léto, co se týká počasí, bude opravdu rozmarné a velmi proměnlivé, i když na druhou stranu bude teplo a hlavně – nemělo by se objevit takové výrazné suché období jako vloni. To bude velmi vhodné k vyrovnání srážkového deficitu a spodních vod a také více porostou zemědělské plodiny a houby. Situace v cirkulaci nad Evropou vytváří uzavřené frontální buňky s tlakovými nížemi, které jsou ze západní strany blokovány tzv. azorskou tlakovou výší a od východu sibiřskou anticyklonou, což má za následek, že se jednotlivé systémy nad střední Evropou zpomalují a z původního postupu k východu se přetáčejí k severu a zpět k západu.

Má to za následek časté srážky, a to lokálně i vydatné. Proto většina bouřek letos přichází od jihu až východu, což je méně obvyklé. Situace by s mírnými změnami měla pokračovat i po většinu léta, takže bude teplé a vlhčí počasí s denními teplotami i kolem tropických třicítek, ale bohatší na bouřky a srážky. Přesto bychom si ale léto měli užít v pohodě.
Mnoho lidí se v poslední době ptá, kam vyjet na dovolenou a kde bude bezpečno. Vybírejte z deseti nejvhodnějších lokalit s bezpečím a výraznými prožitky: Portugalsko, Irsko, Chorvatsko, Sardinie, Kapverdy, Island, Slovensko, Maďarsko, německé moře (Rujana apod.), Srí Lanka.
Pohodové prázdniny a dovolenou přeje Vlastík Brůček Plamínek, Brucek.Vlastimil@seznam.cz

NEZAPOMENUTELNÝ ZÁŽITEK
Blíží se čas dovolených a mnoho občanů naší republiky vycestuje do celého světa. Informace o bezpečných zemích jsou sice uvedeny, ale občas ani to nepomáhá. Ráda bych se s vámi, čtenáři TvA, podělila o vlastní zkušenosti při cestě do USA. Osudného 22. března jsme před osmou hodinou ranní přistály v Bruselu, abychom pokračovaly do Washingtonu DC. Zcela náhodou jsme hned nezamířily na terminál B, odkud se odbavují lety do USA, a tak jsme se nestaly oběťmi teroristického útoku.
Při následné evakuaci všech přítomných do nedalekého technického prostoru letiště, kde jsme byly asi čtyři hodiny, jsme se telefonicky od rodinných příslušníků dozvěděly, co se vlastně stalo. Následně jsme byli všichni přemístěni do asi kilometr vzdálené sportovní haly. Byli jsme obklopeni spoustou policistů, ale nikdo nedokázal odpovědět na otázku, co s námi bude dál. Tisíc lidí z různých států světa, kteří se ocitli v momentálně neřešitelné situaci. Stres, beznaděj a únava nás donutily kontaktovat rodinu v USA. Syn se obrátil na náš zastupitelský úřad v Bruselu a poté nás kontaktovala jeho pracovnice. Byla velice milá a chápající a když jsme ji s kolegyní ujistily, že hlad ani žízeň nemáme, ale že potřebujeme nocleh a pomoc v dalším pokračování již započaté cesty, nedělo se nic. Totéž se zopakovalo druhý den se stejným výsledkem. Pomoci nám museli cizí lidé z Belgie a syn na dálku z USA. Zarazila nás v této situaci reakce našeho zastupitelského úřadu, o kterém jsme si myslely, že svým občanům v cizí zemi a v kritické situaci přispěchá na pomoc. To moc nesedí s vyjádřením našeho pana ambasadora v Bruselu pro Českou televizi, kde říkal, že náš zastupitelský úřad pomohl všem občanům České republiky.
Nastává doba dovolených, buďte obezřetní, dívejte se kolem sebe, snažte se předcházet možným problémům. A když problém nastane, buďte hlavně ve styku se svými blízkými, to je naše osobní zkušenost. Naše úřady v zahraničí mohou jen překvapit…
Dagmar Pekařová, Ohrazenice

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.