RADOSTI I STAROSTI VALDŠTEJNSKÉ

0

„Co tady v lese dělá Karlův most?!“ říkají a živě gestikulují děti, které s rodiči k hradu Valdštejn přijíždějí od skalního města na kolech. I takové perličky vyslechnou průvodci na hradě. Na hradě, který je už dlouhé roky jednou z perel na náhrdelníku Českého ráje. Takových perel, že i vstupní most s barokními sochami může někomu připomínat ten slavný v hlavním městě. „V rámci jedné z akcí jsem se setkala s návštěvníky z Ostravy. Stáli na ochozu, dívali se do kraje a říkali: Vy ani nevíte, co máte. Na Troskách, které vidíme odtud z vyhlídky, jsme byli včera, díváme se na další zámek za městem a před námi ten kopec s vysílačem, to je Kozákov, kde jsou ty drahé kameny?… Ano, znovu jsem si uvědomila, co my, místní, už tolik nevnímáme, že je ten náš kraj pro návštěvníky velmi atraktivní a všude je tak nějak blízko,“ říká  Eliška Gruberová, ředitelka městské organizace Turnovské památky a cestovní ruch, která má hrad ve své správě. Zeptali jsme se jí:

201608231910_vakci_200_016_valdstejn

* V pátek 12. srpna mohli návštěvníci na prvním nádvoří hradu vidět divadelní představení legendární Noci na Karlštejně v podání mladoboleslavského Divadýlka na dlani. Představení mělo báječnou podvečerní atmosféru, jak jste byli spokojeni s návštěvností a na co se na hradě můžeme ještě do konce letní sezony a na podzim těšit?
Divadelní představení navštívila zhruba stovka diváků a podle jejich reakcí byli spokojeni. Nasvícený Valdštejn, jeho první nádvoří a celý areál se stal krásnou kulisou.
Na sobotu 27. srpna je zde připravena Hradozámecká noc. Součástí programu budou i netradiční prohlídky.  Přenesete se do 18. a 19. století, setkáte se s představiteli Valdštejnů i posledního šlechtického rodu, kterému hrad patřil, Aehrentalů. Na prohlídku doporučujeme rezervaci vstupenek. V září se můžete těšit v rámci Dnů evropského dědictví na varhanní koncert pana Rejška, dále na Svatohubertskou slavnost a na narozeniny Albrechta z Valdštejna, při kterých budeme vyhodnocovat celoroční soutěž. V říjnu můžete ještě areál navštívit o víkendech a na prosinec jsou připraveny adventní a vánoční koncerty.
A když se ohlédnu za letošními prázdninami, tak kromě tradičních akcí mohli návštěvníci navštívit dvě víkendové – Víkend s Rytíři turnovského meče a Středověký víkend na hradě. Obě akce se setkaly s velkým ohlasem a navštívilo je přes tři a půl tisíce lidí. Novinkou byl i den pro děti plný středověkých her a soutěží. Úspěšné byly tematicky zaměřené prohlídky s loupeživým rytířem či audience Albrechta z Valdštejna. Noční prohlídky byly vždy plně obsazeny skoro týden dopředu.

201608231911_vakci_201_016_valdstejn

* Jaká je letošní návštěvnost hradu? Je nestálé letní počasí pro vás spíše přínosem? Potvrzuje se, co se říká, že letos Češi dávají přednost domácím památkám?
Letošní návštěvnost hradu je obdobná jako v loňském roce, do konce července prošlo klasicistní bránou skoro 32 tisíc návštěvníků. Počasí a návštěvnost památek nejsou vždy v přímé úměře a záleží i na dalších okolnostech. Co se týká návštěvnosti regionu, tak v turnovském informačním centru návštěvnost vzrostla o necelých šest procent (do konce července 30 575 lidí – pozn. aut.). Více turistů zaznamenala i ostatní íčka v regionu. Ano, jedním z faktorů může být i nestálá situace ve světě.
Mezi návštěvníky v našem regionu převládají Češi, ale nouze není ani o turisty ze zahraniční. Na Valdštejně pro ně byly vytvořeny nové průvodcovské texty s obrázky v angličtině, němčině, polštině, holandštině, ruštině a připravuje se španělština. Průvodcovský text je koncipován jako deset zastavení na hradě. Ve čtyřech jazykových mutacích byl na letošní sezonu vydán i nový propagační leták seznamující s hradem a jeho okolím.

201608231911_vakci_202_016_valdstejn

* Parkoviště pod Valdštejnem má nové zázemí, přes den je tu dohled, kvitují to nějak návštěvníci? A co děláte s těmi, kteří i přes zákaz vyjedou nahoru ke hradu? S jakými dalšími nešvary se setkáváte?
Toto zázemí se stavělo již v loňském roce, v letošním roce je k dispozici i nový povrch parkoviště, opraven byl také „horní domeček“ a pro návštěvníky je zde nově umístěno „áčko“ s upoutávkami na hradní akce. Na příští rok se připravuje i zakreslení jednotlivých stání na parkovišti, aby se zvýšila jeho kapacita. Součástí zázemí jsou i zabudované mobilní toalety.
Většina lidí je ukázněných a dodržují, co je třeba. Bohužel se najdou, jak já říkám, „nekalí návštěvníci“. S těmi nic neuděláme, a tak musí dojít k restriktivním opatřením. Za operativní spolupráci bych chtěla poděkovat městské policii, která předhradí i lesní cestu pravidelně kontroluje.
A další nešvary? Doma si také žvýkačku na stěnu nelepíte a odpadky na zem neházíte!

* Novou úpravou prošel i prostor předhradí u kiosku, je to již definitivní?
Není. V příštím roce v jarních měsících projde úpravou celé předhradí. Bude se jednat o rozsáhlou úpravu, jejíž hodnota je dle zpracované a projednané projektové dokumentace přes 800 tisíc korun. Opravovat se ještě bude i fasáda budovy občerstvení.

201608231911_vakci_203_016_valdstejn

* Památka typu Valdštejna, to jsou také nikdy nekončící stavební práce na obnově a v případě Valdštejna i záchraně a stabilizaci skalních bloků. Co se zde bude dít či děje letos?
Novinkou letošního roku je nové umístění pokladny v areálu hradu. Následně chceme ještě dodělat ve spolupráci s památkáři prostor před pokladnou. Je pravda, že takto hrad přichází o část návštěvníků, kteří si ho chtějí pouze vyfotit a nechtějí zaplatit vstupné, ale z pokladny se stalo důstojné místo pro turisty i personál.
V letošním roce se započalo s rozsáhlou opravou dominanty areálu, kaple sv. Jana Nepomuckého. Do konce října proběhne výměna střešní krytiny kaple včetně rekonstrukce krovu i další potřebné práce – vnitřní schodiště, zábradlí, osvětlení. Hodnota těchto prací přesáhne 2,5 milionu korun. Hrad Valdštejn je zapojen do programu ministerstva kultury s názvem Záchrana architektonického dědictví, ze kterého na některé opravy můžeme čerpat finanční prostředky. V dalších letech by se na kapli mělo pokračovat opravami vnějších omítek a oken, je připravena projektová dokumentace na opravu mostu, rekonstrukcí by mělo projít zabezpečovací zařízení. Je potřeba opravit fasádu klasicistního domu, spárování zdiva či upravit pískovcové stěny, restaurovat sochy… Ve výhledu je i vybudování rytířské stezky ve spolupráci s archeology Muzea Českého ráje. V interiérech dochází k postupnému restaurování a rozšiřování mobiliáře.
Jinak je pravda, že s opravami na hradě, jako je Valdštejn, je to stejné jako na každém podobném objektu. Na jednom konci areálu skončíte a na druhém můžete začít znovu. A to nesmíme zapomenout na potřebnou průběžnou každoroční údržbu.
Proto bych chtěla poděkovat všem zaměstnancům hradu, ale i synagogy a informačního centra i všem brigádníkům za jejich práci. O jejich pracovním nasazení svědčí zápisy spokojených turistů v návštěvních knihách. Jsem moc ráda, a potvrzují to i návštěvníci, že všichni děláme svoji práci s láskou. Bez té by to nešlo a tak by to mělo i být.

* Děkuji za rozhovor.
(pch)

LIBERECKÝ KRAJ NAVŠTĚVUJE STÁLE VÍCE ČESKÝCH I ZAHRANIČNÍCH TURISTŮ
Stále více turistů přijíždí na návštěvu do Libereckého kraje. Přibývá zahraničních i tuzemských hostů, kteří představují téměř 80 % návštěvníků kraje. Vyplynulo to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
V hromadných ubytovacích zařízeních v Libereckém kraji se ve 2. čtvrtletí 2016 ubytovalo celkem 183 223 hostů, tedy o 3 % více než ve stejném období roku 2015. Dynamičtěji však ve sledovaném období vzrostla návštěvnost zahraničních hostů, a to o 6,2 %. Počet domácích turistů se zvýšil o 2,2 %. Ze zahraničních návštěvníků (37 448), kteří v Libereckém kraji pobývali, se jednalo především o Němce (56,8 %), Poláky (12,2 %), Slováky (6 %) a Holanďany (4,8 %). K největším lákadlům Libereckého kraje se tradičně řadí Jizerské hory a Český ráj. (Zdroj: TZ LK)

201608231911_vakci_204_016_valdstejn

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.