ŠEST STOVEK DĚTÍ PROŽILO V TURNOVĚ NOC VE ŠKOLÁCH A V KNIHOVNĚ

0

Noc s Andersenem 2019. Letošní ročník, který probíhal v pátek 29. a v sobotu 30. března, byl ve znamení nejen spisovatele Hanse Christiana Andersena, ale také 70. výročí vzniku nakladatelství Albatros a jeho kmenových a nejúspěšnějších spisovatelů a ilustrátorů. Rekordní počet dětí a dospělých v pohádkovém průvodu, šest spacích míst ve školách, družinách a v knihovně. Celkem 600 dětí se letos v Turnově této akce zúčastnilo.

Letošní Noc s Andersenem zahájily fanfáry Trubačů Českého ráje u historicky prvního stromu Pohádkovníku, který byl zasazen právě před 14 lety u Městské knihovny Antonína Marka v Jeronýmově ulici. Pohádkové postavy z knih po roce ožily. Děti z mateřské školy Sluníčko zlákal Ferda mravenec Ondřeje Sekory, který jako kmenový autor nakladatelství Albatros je vzpomínán u příležitosti 120. výročí narození. Skvělou atmosféru průvodu navodila kapela Jindry Bady a jeho kamarádů. Král s královnou z pohádkové říše všech knih, rytíři, mažoretky Perličky… A k tomu nejmenší a nejmladší účastníci z MŠ Sluníčko, děti s rodiči z Centra pro rodinu Náruč, děti ze základních škol, speciální školy ad. Letos jsme v Turnově také uvítali vzácnou návštěvu z dánského velvyslanectví v Praze – zástupce velvyslance Michaela Bennett Jensena a Louise Marsk Kufahl a překladatelku Taťánu Pišvejcovou.

Sázení v pořadí patnáctého pohádkového stromu

Na počest pohádky Slavík a Andersena byl zasazen v pořadí patnáctý strom Pohádkovník. Stalo se tak před budovou Nové radnice ve Skálově ulici. Strom Katalpa nádherně kvete bělavými květy a pochází z jižní části Severní Ameriky. Kmotry stromu se stali pánové Jensen a turnovský skladatel celostátní znělky Noci s Andersenem Martin Hybler.
Poté se průvod vydal na náměstí Českého ráje, kde místostarostka Petra Houšková předala jménem starosty dětem klíče od města na tuto pohádkovou noc.
Divadlo na chůdách, mažoretky se světelnými efekty a dětmi toužebně očekávaná ohňová show, tím vším žilo náměstí u kašny. Poté se nocující děti odebraly na jednotlivá spací místa. Tam byl připraven další program – soutěže, poznávání, dobrodružství U knihomola, plnění úkolů přímo od čarodějnice. Pro děti v knihovně nechyběla ani tradiční loutková pohádka a výroba loutek z vařeček, zbytků látek a vlny. Naši dánští hosté pak společně s námi četli pohádku v dánštině.
Před spaním jsme si ještě krátce listovali z pohádkových knížek, krátké zprávy jsme posílali na ostatní spací místa…

Video knihovny:

Děkujeme sponzorům za jejich finanční podporu, bez které by tuto akci nebylo možné v takovém rozsahu uspořádat. Děkujeme městu Turnov, odboru životního prostředí, firmám Zikuda, Kamax, KV Final, Pivovar Rohozec, Crytur, tiskárna Apromotion, Profes Projekt a Technickým službám Turnov. Dále potom městské policii, Žluté ponorce (Ladě Capouškové), děkujeme všem pomáhajícím maminkám.

Za celý tým organizátorů Eva Kordová
(redakčně upraveno)

Pohádkový průvod

…malé mažoretky

Pohádkový glejt pro Michaela Bennett Jensena

Divadlo na chůdách

Mažoretky

Večerní náměstí

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.