CESTA ZA GOLEMEM

0

Ve dnech 16. a 17. září proběhlo v Turnově setkání českých žáků ze ZŠ ve Skálově ulici a polských žáků z Jawora. Pro žáky byl připraven zajímavý program, který je hravým a zábavným způsobem seznámil s židovskou kulturou, jejími svátky i legendami. Na holky a kluky čekaly různé integrační hry včetně kvízu o České a Polské republice, ve kterém si mohli vyzkoušet své znalosti o zemi toho druhého. Vyvrcholením dvoudenního setkání byla dobrodružná hra „Cesta za Golemem“, která byla připravena ve spolupráci s Junákem Turnov.

Než se žáci vydali na cestu, navštívili společně nově otevřené kino Sféra, ve kterém viděli film Maharal – Tajemství talismanu. Ten nabudil tu správnou atmosféru a seznámil děti s tajemnou postavou – Golemem. Potom děti v česko-polských skupinkách putovaly za legendárním Golemem. Plnily různé úkoly, za které sbíraly písmenka hebrejské abecedy, a pokud se jim podařilo složit šém, oživily Golema, který je přivedl k pokladu. Poté se všichni sešli v synagoze v Krajířově ulici, kde si společně zazpívali židovskou píseň Hevenu shalom aleichem. Na závěr dne nechybělo (na skautském ostrově) opékání buřtů a zpívání písniček.

V synagoze byla druhý den pro žáky připravena přednáška o židovském kalendáři a oslavách nového roku „Roš hašana“. Každý z účastníků si odnesl židovský kalendář, který byl vydán z obrázků, namalovaných dětmi v předchozím úspěšném projektu „Společná paměť, společná budoucnost – židovské památky česko-polského příhraničí“. Kluci a holky prošli společně zámeckou naučnou stezkou, kde se díky naučným tabulím seznámili se zajímavostmi především fauny a flóry v okolí a hledali odpovědi na připravené otázky. Posledním bodem v programu byla návštěva zámku Hrubý Rohozec.

 
Velký dík patří všem, kteří se podíleli na přípravě a organizaci celé akce. Podle kladných reakcí a ohlasů českých i polských dětí a učitelů se jim společné putování a poznávání velmi líbilo.
Toto setkání bylo další aktivitou společného projektu „Kulturní dědictví česko-polského příhraničí“, který v roce 2011 realizuje město Turnov, odbor cestovního ruchu, a město Jawor. Projekt je spolufinancován z prostředků ERDF (Evropského fondu regionálního rozvoje – Fond mikroprojektů Cíl 3 OPPS 2007 – 2013) prostřednictvím Euroregionu Nisa „Překračujeme hranice“.

Mgr. Veronika Mireková, MěÚ Turnov, referent OCR, v.mirekova@info.turnov.cz

201110031943_zap_268_2011_logo

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.