„Hodně vody uplynulo, škola je tu napořád, jednou taky na nás bude se vzpomínat… Kdo ví, jestli bude stát – za 90 let. Co o nás budou psát a vyprávět? Snad taky budou si umět zpívat a kreslit po stolech, tak jako my, za 90 let,“ zpívá se v textu, který na oslavě 90. výročí fungování školy v nové budově v ulici 28. října na pódiu zpíval pěvecký sbor složený z žáků školy a učitelů.
V průběhu soboty 2. listopadu v rámci dne oslav výročí školou prošlo přes tisíc lidí, plno bylo již před desátou dopoledne, kdy se škola otevřela, poslední odcházeli dávno poté, co akce oficiálně skončila. A co je velmi sympatické, příchozí přispěli více než 18 tisíci korunami do sbírky na pomoc nedávnými povodněmi zasažené škole v Nové Vsi na severní Moravě.
Jak v úvodu dopoledního kulturního programu poznamenal ředitel školy Jaromír Frič, věnovala škola oslavám poměrně hodně příprav. Pozváni kromě někdejších žáků byli také bývalí učitelé a zaměstnanci školy, návštěvníci mohli nahlédnout do jednotlivých učeben, prohlédnout si historické kroniky či fotografie ze života školy v různých desetiletích. „Naše škola je pověstná tradiční formou výuky, dbáme na dobré vztahy mezi učiteli a žáky, žáky vedeme ke slušnému chování ke svým bližním a svému okolí, aby uměli pozdravit a poděkovat, aby z nich vyrostli dobří lidé, kteří na své základní školní vzdělání budou rádi vzpomínat,“ shrnul filozofii vzdělávání na turnovské „dívčajdě“ její ředitel.
Na školní léta vzpomněl i starosta města Tomáš Hocke, který v této škole prožil osm let. Ve svém vstupu děkoval hlavně učitelům, z nichž hodně bylo v sále přítomno. „Škola je taková laboratoř, kde zacházíme s tím nejcennějším, co máme, našimi dětmi. A já bych chtěl popřát dětem i týmu okolo pana ředitele, aby se jim to dařilo co nejlépe a vzpomínky, které si každé z dětí odsud bere do života, byly ty nejkrásnější, ke kterým se budou v životě často vracet,“ uvedl starosta.
Knihovnice a radní Eva Kordová, která pracuje také ve školní radě, připomněla domáckou atmosféru, která ve škole panuje. „Chtěla bych z celého srdce poděkovat všem pedagogům, těm starším, ale i těm mladým, aby měli v sobě lásku k tomu povolání, a žáci, aby se tu cítili stále tak dobře, jak to vnímám při různých vzdělávacích pořadech, které ve škole léta dělám, já sama,“ uzavřela Kordová.
ŘÁDKY Z NEJSTARŠÍ HISTORIE ŠKOLY
Turnovská dívčí škola si letos připomíná významné výročí. Před 90 lety, 28. října 1934, byla slavnostně otevřena její nová budova, kterou prošlo několik generací žákyň a žáků.
Od školního roku 1882/1883 až do roku 1933/1934 byl vzdělávací ústav určený pro základní výuku dívek umístěn v objektu sirotčince ve Skálově ulici (čp. 466, dnešní Nová radnice městského úřadu). Dívky sem docházely na hodiny českého jazyka, němčiny, zeměpisu, dějepisu, počtářství, přírodnictví, domácího hospodářství, ručních prací, kreslení a zpěvu. Vedle toho zde probíhaly kurzy pro zpracování a zavařování ovoce, vaření či žehlení.
Učitelé pořádali se žákyněmi koncerty nebo divadelní představení a účastnili se kulturních i národních slavností ve městě. Turnovské dívčí školství dosahovalo velmi dobrých výsledků, a to i přesto, že budova sirotčince nevyhovovala potřebám školy. S narůstajícím počtem žákyň chyběly vhodné třídy, kabinety a kreslírny, stejně tak budova neměla tělocvičnu. Nedostačující byly kapacity záchodů. Proto bylo roku 1928 rozhodnuto postavit budovu novou. Velkou zásluhu na tomto rozhodnutí měl tehdejší starosta města Josef Žák a turnovská městská spořitelna, která na paměť desetiletého trvání republiky zřídila roku 1928 fond, určený ke stavbě nové školní budovy a který pravidelně dotovala. Právě dary městské spořitelny umožnily realizaci stavby. Finanční podpora na výstavbu školy přišla i od místní školní rady, občanské záložny, bývalých žákyň či soukromých mecenášů (sponzorů).
V roce 1929 odkoupilo město vytipovaný pozemek od paní Pospíšilové v Kozákovské ulici (současný název – ulice 28. října – nese až od roku 1935). Pro zajímavost je dobré uvést, že vedlejší prostranství aktivně využíval turnovský hasičský sbor na různá cvičení i na uložení požárního náčiní. Nacházela se zde dřevěná hasičská dvoupatrová věž sloužící k výcviku sboru.
Základní kámen stavby školy byl položen 16. října 1932 za účasti ministra školství Ivana Dérera. Samotná stavba trvala dva roky. Dne 28. října 1934 byla budova slavnostně otevřena a předána veřejnosti, a to i za účasti ministra školství Jana Krčmáře. Ve školním roce 1934/1935 bylo otevřeno 21 tříd, do kterých docházelo 803 žákyň.
Se stavbou nové budovy dívčí školy úzce souvisela i přestavba vedlejšího domu čp. 584, který sloužil jakožto klášter řádu Milosrdných sester svatého Kříže. O jeho založení se postaral turnovský děkan Josef Svoboda, který za pomoci peněžních darů začal se stavbou. Dokončení v roce 1906 se však nedožil. Klášter byl vysvěcen již po jeho smrti 31. července 1906 a po vybavení nábytkem začátkem srpna se sem nastěhovaly řádové sestry. V letech 1934–1935 byly klášteru dohotoveny nástavba a přístavba, došlo k rozšíření původní budovy a dokončení patra. Přestavby byly řešeny v souladu s novostavbou dívčí školy. Rozšířený klášter sloužil jako místo azylu pro starší lidi (domov důchodců) a dívčí internát. Sestry zde učily dívky šít šaty, vyšívat, vařit, konverzovat či zpívat. Také pořádaly charitativní akce, kdy obstarávaly potravu a šatstvo chudým.
Antonín Mojsl, historik Muzea Českého ráje v Turnově